• دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-12914-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

نگاهی به قوانین طلاق در برخی کشورها

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدایی زوجین از یکدیگر است و به دنبال آن، حقوق متقابل بین زوجین در ازدواج از بین می‌رود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شیوه طلاق گرفتن و قوانین مرتبط با آن در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است، اما در اغلب کشورها نیاز به تایید یک دادگاه یا مرجع رسمی حقوقی وجود دارد.

میزان طلاق در سال‌های اخیر در جهان بسیار افزایش یافته است و این افزایش به عوامل بسیاری از جمله سطح تحصیلات، مذهب و نوع مشاغل ارتباط دارد.

آثار طلاق

طلاق از مهمترین موضوعات جامعه است که آثار مستقیم و غیرمستقیم آن نه تنها بر تعادل روانی زوجین، فرزندان واطرافیان است، بلکه منجر به آثار منفی برای نظام اقتصادی، جمعیتی و فرهنگی می‌شود که گاهی جبران‌ناپذیر است.

از نظر اقتصادی، طلاق برای زنان، زیان‌بارتر از مردان است، اما به لحاظ بعد روانی و اجتماعی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد.

اثرات طلاق هم فردی است و هم اجتماعی؛ افزایش افسردگی، انزوای اجتماعی،روی آوردن افراد به اعتیاد و ... از مهمترین اثرات طلاق در جامعه است.

طلاق و کودکان

کودکان خانواده‌هایی که شاهد نارضایتی والدین از زندگی هستند و شاهد مشاجره بین آنها هستند، احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب در آنها بیشتر می‌شود.

البته کودکان طلاق، در معرض آسیب‌های اجتماعی بسیاری هستند. محققان دریافتند که کودکان خانواده‌های طلاق، بیش از کودکان خانواده‌های دیگر، به سمت رفتارهای پرخطر مانند مصرف الکل، اعتیاد، خشونت، خودکشی و ... تمایل دارند.

مهریه

مهریه موضوعی مهم در طلاق است و تنها در کشورهایی مانند ایران نیست، بلکه در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی هم قانون مهریه وجود دارد، البته نام آن مهریه نیست، اما ماهیت آن همان بوده و بعد از طلاق به زن تعلق می‌گیرد.

در بسیاری از کشورهای غربی، زن بعد از ازدواج در همه اموال مرد به نسبت مساوی شریک می‌شود.

نکته جالب اینجاست که در برخی کشورها، افراد با اینکه ثروتمند هستند، اما مهریه‌های سنگین مرسوم نیست.

بیشترین و کمترین آمار طلاق مربوط به کدام کشورهاست؟

در گذشته دلایلی مانند خشونت، بیماری روانی، مشکلات خاص و ... عاملی برای طلاق بودند و افراد در بیشتر مواقع از اشتباهات همسر چشم‌پوشی کرده و به زندگی خود ادامه می‌دادند، اما امروزه مشکلات موثر در طلاق، عوامل دیگری هستند که رنگ و بوی جامعه مدرن را به خود گرفته است.

استرالیا

آمار طلاق طی سال‌های اخیر در کشور استرالیا بسیار کاهش داشته و در مقابل، ازدواج افزایش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که بر خلاف سایر نقاط جهان، استرالیا با کاهش طلاق مواجه بوده و روندی معکوس داشته است.

علاوه بر كاهش آمار طلاق، عمر زندگی زناشويی در اين كشور بيشتر شده است؛ به اين صورت كه ميانگين فاصله ازدواج تا طلاق در مواردی كه مردان درخواست طلاق داده‌اند، از 11.2 سال در سال 1998، به 12.5 سال در سال 2010 رسيده است. این رقم برای زنان در همین فاصله زمانی از 7.8 سال به 8.9 سال رسیده است.

اين روند مثبت، احتمالا دلايل اجتماعی، اقتصادی و قانونی متفاوتی دارد. مهمترین عامل در ازدواج موفق در این کشور، افزایش مشاوره پیش از ازدواج است..
بر اساس آمار رسمی این کشور، سه‌چهارم افرادی كه ازدواج می‌كنند، پيش از اين تصميم، برای مشاوره به يک روان‌شناس مراجعه كرده‌اند.. 

کانادا

برای انجام طلاق رسمی در کانادا، ابتدا بايد درخواست طلاق و صورتی از وضعيت مالی خانواده تنظيم شود. اين درخواست،  شامل مواردی همچون حضانت وحمايت از فرزند، نفقه و تقسيم اموال است.

به‌طور كلی در كانادا اگر يكی از طرفين ازدواج، پول بيشتری نسبت به طرف ديگر داشته باشد، بايد نفقه پرداخت كند. هيچ فرمول ثابتی براي تعيين نفقه وجود ندارد و قضات بر اساس شرايط هر پرونده به طور خاص در اين باره تصميم می‌گيرند.  فاكتورهايی مثل درآمد زوجين، سن، سلامتی، استاندارد زندگی، شغل و طول دوران زندگی مشترک، در تعيين نفقه نقش مهمی دارند.

نروژ

طلاق در میان نروژی‌ها از قرن نوزدهم تا قرن بیست و یکم به تدریج افزایش پیدا کرده است.

به طور معمول، تقریبا با همه درخواست‌های طلاق در نروژ موافقت می‌شود، اما اگر دادگاهی در مواردی نادر، حکم طلاق را صادر نکند به این دلیل است که زوجین رابطه زناشویی خود را قطع نکرده یا از سر گرفته باشند. در چنین مواردی، دادگاه حکم زندگی جداگانه زوجین را به جای طلاق، صادر خواهد کرد.

پرداخت نفقه در قانون ازدواج نروژ پس از طلاق معنا ندارد و هر یک از زوجین، مسئولیت مالی خود را پس از جدایی یا طلاق بر عهده خواهند گرفت، اما در موارد خاصی مانند شرایطی که فرد  برای نگهداری از فرزند مشکل مالی دارد، نوعی نفقه پرداخت خواهد شد. در برخی موارد، دادگاه به دلیل  بیماری یا معلولیت همسر سابق، می‌تواند پس از طلاق حکم به پرداخت نفقه را صادر کند.

در مورد تقسیم دارایی‌ها، همه اموالی که در طول زندگی مشترک به دست آمده، به شکل عادلانه میان زوجین تقسیم می‌شود. همه موارد مرتبط با طلاق مانند حضانت فرزند، نفقه، وسایل زندگی و اموال، با توافق دوجانبه زوجین در دادگاه بررسی می‌شود.

چین

رشد آمار طلاق در این کشور به رشد ارتباطات اجتماعی، تاثیر منفی رشد سریع اقتصادی بر ارزش‌های انسان‌ها و تغییر در دیدگاه زنان مرتبط است. البته روند طلاق آسان هم در این موضوع بسیار موثر است.

تا پیش از قانون طلاق آسان، زوج‌هایی که به دنبال طلاق گرفتن از یکدیگر بودند، باید از محل کار یا اطرافیان، چیزی شبیه به استشهاد محلی تهیه می‌کردند و در آن دلایل درخواست طلاق را توضیح می‌دادند که این موضوع مشکلاتی به همراه داشت و عاملی برای کاهش آمار طلاق محسوب می‌شد.

اما در قانون جدید، اگر زوجین بر سر تقسیم اموال و حضانت فرزندان توافق داشته باشند، می‌توانند طی چند دقیقه و بدون دخالت همکاران یا همسایه‌ها از هم جدا شوند.

زوجین، درخواست طلاق را به اداره ثبت، ارائه می‌دهند و بعد از اطمینان از تمایل دو طرف برای طلاق، حضانت فرزندان و دارایی، طلاق انجام می‌شود.

مالزی
افزایش رشد صنعتی و اقتصادی و همچنین شهرنشینی از مهمترین عوامل افزایش آمار طلاق در این کشور است.
سه دلیل که به‌عنوان دلایل اصلی طلاق در مالزی عنوان شده، بی‌وفایی همسر، بی‌رنگ شدن عشق میان دو نفر و مشکلات عاطفی بوده‌ است. عوامل دیگری مانند مصرف موادمخدر، اختلاف با اعضای خانواده همسر، ارتباطات نامتعارف، ازدواج در سن بسیار پایین و مشکلات شغلی هم در طلاق نقش دارد.

اسپانیا 

افزایش طلاق در کشور اسپانیا باعث شده تا طلاق روندی عادی و معمولی در جامعه داشته باشد.

از این‌رو برای کاهش آمار طلاق، قانون مدیریت رابطه به تصویب رسیده است، اما با این وجود، آمار طلاق در این کشور بسیار زیاد است.

یکی از مهمترین علل طلاق در این کشور، مشکلات مالی است که موجب اختلاف خانوادگی و جدایی می‌شود.

کاتولیک‌ها، طلاق را به شدت محکوم می‌کنند، اما از سال 1981 به دلیل قانونی شدن طلاق، آمار طلاق 65 درصد افزایش یافته است.

لوکزامبورگ

کشور لوکزامبورگ در شمال اروپا و یکی از کشورهای ثروتمند اروپاست. آمار طلاق در این کشور بالا است.

بر اساس قوانین، زوجینی که تقاضای طلاق می کنند، باید حداقل 21 سال سن داشته و دو سال از زندگی مشترک آن‌ها گذشته باشد.

در این کشور، طلاق بین گروه سنی 40 تا 49 سال بیشتر است و مانند سایر نقاط جهان، آمار مربوط به ازدواج در حال کاهش است.

استونی

بر اساس آمارها، طلاق در کشور استونی در شمال اروپا، در سال 2018، برابر با 58 درصد  ازدواج بوده است.

به دلیل آمار زیاد طلاق و قوانین استونی در این زمینه، بسیاری از افراد در این کشور ازدواج نمی‌کنند.

کوبا

کوبا بزرگترین جزیره واقع در آمریکای جنوبی است که آمار طلاق در آن افزایش یافته است..

بسیاری از ازدواج‌ها در این کشور به قدری سریع به طلاق ختم می‌شود که زوجین حتی فرصت بیش از یک‌بار مجادله را  هم ندارند.

فرانسه

کشور فرانسه در لیست کشورهای پر طلاق دنیاست. بر اساس آمار، 55 درصد از ازدواج‌ها در کشور فرانسه به طلاق ختم می‌شود.

در قانون مدنی فرانسه، سه نوع طلاق پیش‏بینی‏ شده است:1- طلاق براساس‏ رضایت طرفین2 - طلاق به علت عدم تمکین 3 - طلاق‏ به علت رها کردن زندگی.

در این کشور، اتباع خارجی هم می‌توانند درخواست طلاق بدهند و از هم جدا شوند، حتی اگر قانون طلاق در کشورشان ممنوع باشد.

فردی که درخواست طلاق می‏دهد باید همه‏ هزینه‏های مرتبط با آن را پرداخت کند و مشخص کند که چگونه از همسر سابق خود حمایت می‌کند.

زوجین باید در مورد تقسیم دارایی، مخارج‏، نفقه، اسکان‏ همیشگی فرزندان، حق ملاقات‏ با آنان و ...  به توافق برسند.

طبق قانون فرانسه در صورتی‏ که زوج‏ها حداقل 6 ماه جدا از هم زندگی کرده باشند، می‏توانند درخواست طلاق بدهند.

آمریکا

کشور امریکا با 53 درصد آمار طلاق در سال 2018 از جمله کشورهای پرطلاق دنیا بوده است.

سهولت در روند حقوقی جدایی زوجین از یکدیگر از علل افزایش طلاق در این کشور است. به علاوه اگر زوجین فرزندی نداشته باشند، این روند بسیار آسانتر و سریع‌تر انجام می‌شود.

قوانین طلاق در امریکا مربوط به محل سکونت در زمان طلاق است و محل عقد و ازدواج در این موضوع موثر نیست.

در اغلب موارد، زوج‌هایی که درآمد کمتری دارند، احتمال بیشتری برای طلاق بر اثر مشکلات مالی دارند.

برزیل

طلاق توافقی از سال 2007 در این کشور امکان‌پذیر شده است که با شرایط ذیل انجام می‌شود.  توافق طرفین برای جدایی، جدایی زوج برای بیش از یکسال و نداشن فرزند کوچک یا فرزندی که نیازهای خاص دارد. اگر این شرایط مهیا باشد زوجین به راحتی از هم جدا می‌شوند.

بر اساس گزارش‌ها، آمار طلاق در جهان در حال افزایش بوده و بسیاری از خانواده‌ها و به خصوص در غرب، در حال فروپاشی هستند، اما کشورهایی مانند بلژیک، پرتغال و  جمهوری چک در سال 2018 در صدر لیست کشورهای با بیشترین طلاق بوده‌اند.

‎ از مهمترین علل طلاق در کشور بلژیک، عدم تفاهم و صبر زوجین برای تحمل یکدیگر است.

منابع:

www.worldatlas.com
https://fa.wikipedia.org
www.psychologytoday.com
www.wf-lawyers.com
www.focusonthefamily.com
www.indiatoday.in/
www.unifiedlawyers.com.au
https://stories.avvo.com
https://legalbeagle.com
https://theculturetrip.com
http://platinumparalegals.com
www.susantperkins.com
https://www.ft.com
/www.trendrr.net
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: