• دوشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 981-6484-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای:

599 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای خراسان رضوی جمع شده است

مدیر بهره برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: 38درصد از مجموع 20 سد شاخص استان وضعیت پر و یا نیمه پر را دارند که این میزان در سال گذشته 23 درصد بوده است.

رضا نوروز زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اعلام این خبر افزود: درمجموع میزان 272.28میلیون مترمکعب ورودی سدهای شاخص استان بوده که سد دوستی با 193.89میلیون متر مکعب بیشترین ورودی را به نسبت سدهای دیگر استان داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 449.83 میلیون مترمکعب حجم آب ذخیره شده در سد دوستی ذخیره شده که در سال گذشته این میزان در حدود 252.78 میلیون مترمکعب بوده است.

نوروززاده با اشاره به اینکه 104درصد از مخزن سد کمایستان پر است، عنوان کرد: حجم این سد در تراز نرمان در حدود 1.47میلیون مترمکعب بوده که در حال حاضر 1.53میلیون مترمکعب  در این سد ذخیره شده که این میزان در سال گذشته در حدود 0.79 میلیون متر مکعب بوده است.

مدیربهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: سد یادم در سبزوار وضعیتی مشابه سد کمایستان داشته این سد با حجم مخزن 1.4میلیون متر مکعب در حال حاضر حدود 1.36 میلیون متر مکعب در مخزن این سد ذخیره شده است.

نوروز زاده خاطرنشان کرد: از مردم درخواست می‌کنیم که با توجه به سرریز شدن سدها از توقف و اتراق در پایین دست سدها، مسیر و حریم رودخانه ها بطور جد پرهیز کنند.

وی حجم کنونی آب جمع شده پشت سدهای خراسان رضوی 599 میلیون مترمکعب است، بیان کرد: در سال گذشته این میزان در حدود358 میلیون متر مکعب بوده است،  همچنین 453میلیون مترمکعب آب از ابتدای سال آبی تا کنون آب وارد سدهای استان شده است.

مدیربهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: حجم بارندگی در خراسان رضوی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان 210 درصد افزایش یافته، بطوری که از ابتدای مهر ماه سال گذشته تا پایان 22 فروردین ماه جاری 230 میلیمتر باران در خراسان رضوی ثبت شده که نسبت به دوره آماری بلندمدت نشانگر افزایش 52 درصدی است. 

لازم به ذکر است که آمار ارائه شده تا کنون از مجموع 20 سد شاخص استان از جمله دوستی، یعقوبی، تبارک، طرق، کارده، ارداک، زاوین، سنگرد، درونگر، سده، دهقان، فریمان، کمایستان، چالی‌دره، یام، دولت آباد، قره تیکان، چهچه و بار محاسبه شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: