• یکشنبه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 982-187-5
  • خبرنگار : 15212
  • منبع خبر : ----

حجت‌الاسلام محمد‌علی خیرآبادی:

شعبان تنها ماه شادی کامل اهل‌بیت(ع) است

حجت‌الاسلام محمد‌علی خيرآبادی گفت: در حقیقت ماه شعبان تنها ماه شادی کامل اهل‌بیت(ع) است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مسئول فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان در ادامه افزود: درماه شعبان ما رحلت و شهادت ائمه(ع) را نداریم اما در برابر آن ولادت‌های زیادی از جمله ولادت حضرت مهدی(ع) را داریم، در حقیقت ماه شعبان تنها ماه شادی کامل اهل‌بیت(ع) است، این ماه از قدیم به «ماه برات» و «آزادی» معروف بوده است.

وی عنوان کرد:روایات نیمه شعبان از زمان پیامبراکرم(ص) و بعد از ایشان، ائمه بزرگوار صادر شده است، روایاتی در رابطه با نیمه شعبان حتی در کتب اهل سنت نقل شده و در رابطه با اهمیت ماه شعبان نیز صحبت شده است. 

خیرآبادی ابراز کرد: در یکی از این روایت‌ها حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «پیامبر(ص) فرمودند؛ در ماه شعبان خداوند می‌گوید: آیا استغفار‌کننده‌ای نیست که من ببخشم؟ نیازمندی نیست که من نیازش را برطرف کنم؟»، در این شب‌ها همواره خدا ما را دعوت می‌کند. 

وی خاطر‌نشان کرد: در کتاب‌های اهل سنت  نقل شده است که پیامبر به امیرالمومنین و اصحاب می‌فرماید؛ نیمه شعبان را شب زنده‌دار باشید و فردای آن هم اگر توانستید روزه بگیرید.

مسئول فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان  اظهار کرد: در روایت‌های تشیع و ائمه  نیزروایت‌های زیادی در رابطه با نیمه شعبان موجود است، از امام رضا(ع) سوال شد؛ که نیمه شعبان چیست که این همه در رابطه با آن صحبت شده است؟؛ امام رضا(ع) فرمودند: «خداوند در نیمه شعبان بسیاری از گناهان انسان‌ را می‌بخشد و آن‌ها را مورد عفو قرار می‌دهد»، امام رضا(ع) در رابطه با اعمال نیمه شعبان نماز جعفر‌طیار، دعا و استغفار را سفارش کرده‌اند.

خیرآبادی با اشاره به این موضوع که ییامبر(ص) نیز برنامه‌هایی را سفارش کرده‌اند که یکی از آن‌ها احیا‌ی نیمه شعبان است، افزود: یکی از اعمالی‌که در این شب بسیار سفارش شده است؛ زیارت امام حسین(ع) است و این نشان‌دهنده این است که رمزی بین میلاد امام زمان(ع) و احیای راه و مکتب امام حسین(ع) توسط امام زمان(ع) وجود دارد.

وی  تصریح کرد:در برخی روایت‌ها‌ آمده‌ است که بعد از شب قدر، شب نیمه شعبان از پرفضیلت‌ترین شب‌هاست. 

مسئول فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان  تاکید کرد: همه‌ی این روایات در بازه‌ای بیان شده‌اند که از تولد حضرت مهدی(ع) خبری نبوده است و این بیان‌گر این مطلب است که پیامبراکرم(ص) و ائمه(ع)  کاملا حساب شده موضوع تولد آخرین وصی خود حضرت مهدی(ع) را در این عنوان، علاوه بر روایت‌های دیگری که در رابطه با تولد این حضرت گفته شده است، معرفی کرده‌اند.   

خیر آبادی تشریح کرد: پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «جبرئیل امر کرد که؛ ای رسول خدا نیمه‌ی شعبان را احیا بدار زیرا در این شب درهای رحمت و مغفرت الهی باز است، و به امت خود هم بگو که این شب را احیا بدارند.»

وی گفت: پیامبر در روایتی فرمودند: «ماه شعبان ماه خداست»، خداوند توسط پیامبران این فرصت را برای بنده‌گان ایجاد کرده‌ است تا خودسازی بیشتر و بهتری داشته باشیم، هم به فکر خودسازی و هم به فکر دیگران باشیم.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: