• یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 982-7890-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

دومین جشنواره گل‌محمدی در کاشمر/ جهاد دانشگاهی کاشمر دارنده اولین مزرعه گل‌محمدی

دبیر برگزاری جشنواره گل‌محمدی در کاشمر گفت: جشنواره گل‌محمدی برای دومین سال متوالی و توسط گروهی از دانشجویان جهاد دانشگاهی کاشمر برگزار شد.

جلال قدوسی در حاشیه برگزاری این جشنواره که در محل جهاد دانشگاهی کاشمر برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، بیان کرد: این جشنواره به صورت یک روز و در قالب 4 کارگاه و یک تور علمی برگزار شده است.

وی ادامه داد: شناسایی تولیدکنندگان منطقه و سطح تولید، ایجاد بازار مشترک و دائمی، هدفمند کردن کشت و کار و فرآوری محصول، آموزش علمی و عملی در زمینه‌های تولید و فرآوری گل‌محمدی، کمک به توسعه پایدار، بازاریابی، برندینگ و اشتغال از جمله اهداف این جشنواره است.

مدیر گروه گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کاشمر عنوان کرد: تلاش شده با برگزاری این جشنواره بازار مشترکی بین تولید کننده، فروشنده، مصرف کننده و فرآوری ایجاد کرده و همچنین شرکت کنندگان با توانمندی‌ها و پتانسیل‌های تولید گل محمدی در این شهرستان آشنا شوند.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی کاشمر در منطقه اولین مزرعه گل محمدی را دارد به طوری که از 9 سال قبل این محصول را کشت کرده‌ایم.

قدوسی افزود: به دلیل این که بیشتر به دنبال کارهای پژوهشی و تحقیقاتی بوده‌ایم اکنون سطح زیر کشت موجود نیم هکتار است که تلاش می‌شود با فراهم کردن برخی بسترها سطح زیر کشت را تا دو هکتار توسعه دهیم.

وی گفت: اکنون در جهاد دانشگاهی کاشمر بالغ بر 100 دانشجو در رشته گیاهان دارویی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

دبیر برگزاری جشنواره گل محمدی در کاشمر عنوان کرد: طی دو سال اخیر سطح زیر کشت گل‌محمدی در کشور به سه برابر افزایش یافته است. براساس آخرین آمار سطح زیر کشت گل‌محمدی در کل کشور طی سال گذشته حدود 20 هزار هکتار بوده که برای امسال پیش‌بینی دو برابر این میزان شده است.

قدوسی گفت: تلاش می‌شود سال آینده با توجه به پتانسیل‌های موجود جشنواره گل‌محمدی را به مدت بیش از یک هفته با حضور تمام تولیدکنندگان برگزار کنیم. سعی شده با برگزاری این گونه جشنواره‌ها دانشجویان را با فضای تولید و کشت و کار آشنا کرده و از سویی موجب اشتغال‌زایی شود.

مدیر گروه گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کاشمر عنوان کرد: این جشنواره با همکاری و کمک سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، مرکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی کاشمر، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و شهرداری این شهر برگزار می‌گردد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: