• دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-3391-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

در ماه مبارک رمضان صورت می‌گیرد؛

تمرکز ویژه افطاری‌های آستان قدس رضوی در مساجد حاشیه شهر مشهد

معاون هماهنگی سازمان حرم مطهر رضوی با بیان اینکه در سال جاری 1500 وعده افطاری در مساجد حاشیه شهر مشهد توزیع و همچنین 2000 نفر از زائرین و مجاورین در مهمان‌سرای حضرت پذیرایی خواهند شد، عنوان کرد: هر شب از کل ماه مبارک رمضان به تعداد یک میلیون و پانصد هزار افطاری سبک در صحن‌ها و رواق‌ها توزیع می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسن حبیبیان، در نشست رسانه‌ای پیرامون تشریح برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان، که در معاونت مدیریت خبر و رسانه آستان قدس رضوی برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: امسال بعد از سال‌‌ها خشکسالی، از نعمت باران بهره‌مند شدیم  همان طور که از برکات متعدد آن بهره‌مند شدیم اما به دلیل عدم آگاهی لازم بارش باران منجر به سیل شدید شد و خسارات زیادی را به هموطنان ما وارد کرد، به گونه‌ای که ماه مبارک رمضان امسال را در شرایط سختی سپری می‌کنند که متفاوت با سال‌های گذشته است.

وی ادامه داد: بر همین اساس بنا بر پیشنهاداتی که حاصل شد و همچنین تدابیر تولیت آستان قدس رضوی، قرار بر این است بخشی از هزینه سفره اکرام رضوی که همه ساله در صحن هدایت حرم مطهر رضوی برای زائرین و مجاورین درنظر گرفته می‌شد، به مباحث زیرساختی مانند ساخت مسکن و ایجاد اشتغال و... به سیل‌زدگان اختصاص داده شود تا ماندگاری بیش‌تری داشته باشد.

حبیبیان با بیان اینکه در سال جاری 1500 وعده افطاری در مساجد حاشیه شهر مشهد توزیع و همچنین 2000 نفر از زائرین و مجاورین در مهمان‌سرای حضرت پذیرایی خواهند شد، عنوان کرد: هر شب از کل ماه مبارک رمضان به تعداد یک میلیون و پانصد هزار افطاری سبک نیز در صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی پیش‌بینی شده است.

معاون هماهنگی سازمان حرم مطهر رضوی افزود: در حوزه تبلیغات نیز در دو بخش ویژه برنامه‌هایی برای ماه مبارک رمضان و همچنین برنامه‌های مناسبتی نیز پیش‌بینی شده است که بخش نخست مربوط به شب‌های قدر است و برنامه‌ریزی مبسوطی صورت گرفته و بشتری فراهم خواهد شد که زائرین و مجاورین بتوانند بیشتر از برکات این ماه بهره‌مند شوند. در بخش دوم نیز ویژه برنامه‌هایی برای ولادت امام حسن مجتبی(ع) و روز قدس پیش‌بینی شده است.

در ادامه این نشست سیدخلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی طی سخنانی اظهار کرد: در سفره اکرام رضوی، بیش از 13 هزار نفر در صحن هدایت پذیرایی می‌شدند که 35درصد از این جمعیت را بانوان تشکیل می‌دانند، امسال براساس تصمیمات اتخاد شده، قرار بر این شد بخشی از این افطاری‌ها به مناطق سیل زده اختصاص یافته شود. در این میان اما 1500 وعده افطاری در مساجد حاشیه شهر با همکاری معاونت امداد مستضعفین به صورت معرفی مساجد و توسط اماکن متبرکه و مدیریت رفاه امور زائرین پیش‌بینی شده است. همچنین طبق سنوات گذشته افطاری سبکی در میان صفوف نماز مغرب و عشاء توزیع می‌شود و دو مهمان‌سرای حرم مطهر رضوی نیز پذیرای زائرین و مجاورین خواهد بود.

وی اضافه کرد: در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) نیز مراسمی در صحن جامع رضوی طبق سنوات گذشته برگزار می‌شود که از جمله برنامه‌های جشن این شب توزیع زولبیا در بین زائران و مجاوران خواهد بود. همچنین طبق هماهنگی‌های به عمل آمده، نظم‌بخشی خدماتی شامل گل‌آرایی، خدمات فرش و تشریفات مرتبط در خصوص مراسم ترتیل‌خوانی و سخنرانی در صحن‌های انقلاب اسلامی، گوهرشاد و رواق امام خمینی(ره) برنامه ریزی و پیش‌بینی شده است.

منبتی تصریح کرد: در لیالی قدر جمعیت سنگینی اعم از زائرین و مجاورین در حرم مطهر رضوی حضور خواهند یافت که در این سه شب با اکثریت خدمه در حدود 10 هزار نفر، سعی بر آن است مدیریت جامعی برای جمعیت انجام شود و به نحو احسن به سرانجام برسد.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در ارتباط با ارائه خدمات فرش نیز باید گفت، بالغ بر 400 هزار متر مربع در هریک از شب‌های احیاء، فرش‌آرایی همه اماکن متبرکه و حریم حرم را خواهیم داشت و می‌تواند مورد استفاده زائران و مجاوران قرار گیرد. همچنین برای تلویزیون‌های مستقر در حرم رضوی نیز برنامه‌ریزی صورت گرفته و نقاطی برای استقرار پیش‌بینی شد ه است که زائرین و مجاورین همانند ویژه برنامه تحویل سال، از مراسم شب‌های قدر نیز بهره‌مند شوند.

وی بیان کرد: موضوع کتب انوار نیز از دیگر موضوعات حائز اهمیت است که باید به طور منظم در سطح اماکن متبرکه حرم رضوی مدیریت شود، ضمن اینکه در شب‌های ماه مبارک رمضان مردم مراجعه بیشتری به کتب و ادعیه دارند، بر همین اساس، 650 هزار جلد کتاب برای ارائه خدمات به زائرین و مجاورین پیش‌بینی شده است.

منبتی با بیان اینکه در شب‌های قدر همانند سال‌های گذشته توزیع آب معدنی به دلیل طولانی بودن مراسم و عدم رفت و آمد در میان صفوف، در مبادی ورودی حرم رضوی به انجام خواهد رسید، اظهار کرد: با بررسی انجام گرفته، بیش از 145 هزار نفر ساعت در این ایام خدمات ارائه می‌کنند که شامل پرسنل ستادی اماکن متبرکه و خدمه حرم رضوی است.

سیاه‌پوشی بیش از 5000 مترمربع حرم رضوی به مناسب شب‌های قدر 

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در ادامه گفت: سیاه‌پوشی بیش از 5000 مترمربع گلدسته‌ها و قسمتی از صحن‌های حرم امام رضا(ع) از دیگر برنامه‌های آستان قدس رضوی برای شهادت امام علی(ع) است. همچنین طبق سال‌های گذشته، مدیریت راهنمایی زائران توسط خدمه برای روز قدس را خواهیم داشت.

منبتی عنوان کرد: ویژه برنامه‌هایی نیز پیرامون روزهای 13، 14 و 15 خردادماه و به مناسبت مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) در حرم رضوی پیش‌بینی شده است. در همین خصوص میزبان مهمانانی از خرج کشور خواهیم بود که همه ساله به مناسبت رحلت امام(ره) به ایران آمده و به مشهد هم سفر می‌کنند و برنامه‌ریزی خاص خود توسط اماکن متبرکه را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه در این میان بستر مطلوبی برای حضور خبرنگاران و عکاسان در روزهای ماه مبارک رمضان برای تهیه گزارش فراهم شده است، اضافه کرد: در ازتباط با محدودیت‌های ترافیکی نیز طبق روال گذشته برنامه آستان قدس رضوی با شورای تامین استان و از طریق استانداری و  پلیس راه خراسان رضوی هماهنگ است که چه ساعاتی محور بسته می‌شود، در چه زمان‌هایی پارکینگ‌ها باید تخلیه شود و همچنین در چه ساعاتی ورود و پذیرش وسایل نقلیه را داشته باشیم.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی افزود: همانند سال‌های گذشته ۱۰۰ دستگاه ون در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی برای حمل‌‌ونقل زائرین در نظر گرفته شده است. همچنین در زمانی که جمعیت به بالاترین تعداد خود برسد، گروه ویلچر در مسیرهای منتهی به حرم فعالیت خود را آغاز می‌کند. همچنین آمار و اطلاعات پارکینگ‌ها و اطراف حرم رضوی نیز در نرم‌افزار «رضوان» قابل دسترسی است و زائرین و مجاورین می‌توانند مشاهده کنند که خودروهای خود را در چه مکان‌هایی می‌توانند پارک کنند و تا چه حد ظرفیت در پارکینگ‌ها وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: