• چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 982-6285-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی:

تدوین منشور همدلی برای وفاق احزاب استان/ الکترونیکی شدن بخشی از انتخابات قطعی شده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: منشوری تحت عنوان منشور همدلی را برای انتخابات تهیه کرده و در اختیار احزاب فعال استان قرار دادیم. 

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، حسن جعفری امروز در نخستین جلسه ستاد انتخابات استان در دفتر معاونت سیاسی استانداری، اظهار کرد: بنا به دستور وزیر کشور به استان‌ها مبنی بر تشکیل ستاد انتخابات در کل استان‌های کشور، ستاد انتخابات استان برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری تشکیل شد. بنا بر حکم استاندار، معاون سیاسی، رییس ستاد انتخابات استان بوده و بنده سخنگوی این ستاد نیز هستم.

وی با بیان اینکه بر اساس ترکیبی که در ستاد انتخابات کشور است، برنامه‌ریزی لازم برای تشکیل ستادها و کمیته‌هایی انجام شده و هشت کمیته را در ذیل ستاد انتخابات داریم، عنوان کرد: آقای قربانی مدیرکل سیاسی و انتخابات، مسئول کمیته سیاسی، آقای شرافتی مدیرکل امنیتی و انتظامی، مسئول کمیته امنیتی انتظامی، آقای زابلی، مدیرکل امور اداری مالی استانداری، مسئول کمیته پشتیبانی ستاد، آقای فخرموحدی مدیرکل بازرسی و امور حقوقی، مسئول کمیته حقوقی، آقای محمدخانی مدیرکل حراست، مسئول کمیته حراست و استعلامات، آقای روح‌بخش مدیر فناوری اطلاعات، کسئول کمیته فناوری اطلاعات و آقای زین‌الدینی مدیر روابط عمومی استانداری، مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان هستند .

جعفری گفت: استان ۱۲ حوزه انتخابیه و ۱۸ کرسی نمایندگی مجلس دارد که انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲ اسفند سال جاری برگزار می‌شود. با توجه به رحلت آقای هاشمی شاهرودی، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان را نیز برای یک کرسی از ۶ کرسی نمایندگی خبرگان در استان همزمان با انتخابات مجلس داریم. مهلت استعفای داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس، ۶ ماه قبل از ثبت نام است که با توجه به اعلام برنامه زمان‌بندی انتخابات، مهلت انجام این موضوع از ۱۰ تا ۱۶ خرداد سال جاری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: نکته مهم اینکه افرادی که در آخرین روز مهلت مذکور که ۱۶ خرداد بوده، استعفا دهند، تنها آخرین روز تاریخ ثبت نام یعنی ۱۶ آذرماه می‌توانند ثبت نام کنند. مهلت استعفا برای مدیران شاغل در وزارت کشور شامل بخشداران، فرمانداران و مدیران ستادی آخرین روز فروردین بود که در حوزه استان تنها فرماندار کاشمر را به عنوان مستعفی داشتیم و اگر پذیرش صورت گیرد، جایگزین را منصوب خواهیم کرد. ستاد انتخابات در حوزه استان تعیین شده و در شهرستان‌ها ستاد انتخابات نداریم. از رسانه‌ها می‌خواهیم اطلاع‌رسانی کنند تا مشارکت و امنیت خوبی برای انتخابات داشته باشیم.

وی در خصوص برنامه زمان‌بندی انتخابات، بیان کرد: تاریخ ثبت نام از داوطلبان نمایندگی از طریق رسانه توسط وزارت کشور از ۱۰ اردیبهشت آغاز شده و مهلت استعفای داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات، ۶ ماه قبل ثبت نام یعنی از ۱۰ تا ۱۶ خرداد است. دستور شروع انتخابات و ثبت نام از داوطلبان به استناد ماده ۴۵ از ۱۰ تا ۱۶ آذرماه بوده و تشکیل هیات‌های اجرایی به استناد ماده ۳۱، ۶ روز از ۱۰ تا ۱۵ آذرماه است.

جعفری ادامه داد: بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه به استناد ماده ۴۸، ظرف ۵ روز از هر استعلام و از ۱۰ تا ۲۱ آذرماه است. بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت نام به استناد ماده ۵۰، طی مدت ۱۰ روز از ۱۷ تا ۲۶ آذرماه انجام می‌شود. ابلاغ مراتب رد صلاحیت داوطلبان توسط فرماندار مرکز حوزه انتخابیه به استناد ماده ۵۱، یک روز و در ۲۷ آذرماه و شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده به هیات نظارت استان به مدت ۴ روز از ۲۸ آذر تا ۱ دی است، رسیدگی به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده توسط هیات نظارت استان طی ۲۰ روز از ۳ تا ۲۱ دی ماه انجام می‌شود و ابلاغ مراتب تایید یا رد صلاحیت به داوطلبان توسط فرماندار مرکز حوزه انتخابیه، ۲۰ روز و از ۲۲ دی تا ۱۱ بهمن است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: دریافت شکایت از داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تایید شده‌اند، اما شورای نگهبان رد صلاحیت کرده، ۳ روز از ۱۲ تا ۱۴ بهمن ماه است و رسیدگی به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان و اعلام به وزارت کشور طی ۷ روز از ۱۵ تا ۲۱ بهمن خواهد بود. اعلام قطعی اسامی نامزدها به مراکز حوزه‌های انتخابیه توسط وزارت کشور و نیز انتشار آگهی اسامی نامزدهای تایید شده در حوزه‌های انتخابیه توسط فرمانداران، یک روز و در ۲۲ بهمن انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جمع‌بندی، تهیه، تنظیم و انتشار آگهی انتخابات در سراسر حوزه انتخابیه توسط هیات‌های اجرایی در مدت یک روز و در ۲۲ بهمن انجام شده و تبلیغات انتخابی نامزدها و طرفداران ۷ روز، از ۲۴ تا ۳۰ بهمن تداوم خواهد داشت. ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آن‌ها به استناد ماده ۵۶، یک روز و در ۱ اسفند بوده و آخرین روز نیز در ۲ اسفند، اخذ رای از واجدین شرایط انجام می‌شود.

جعفری در خصوص مشارکت احزاب و تشکل‌های سیاسی در انتخابات، تصریح کرد: با تمام احزاب و لیدرهای آن‌ها ارتباط بسیار نزدیکی داریم، جلساتی نیز داشتیم. از تمام احزاب دعوت می‌کنیم که در انتخابات مشارکت کرده و در نشاط و شور انتخابات حضور پیدا کنند. منشوری را تحت عنوان منشور همدلی برای انتخابات تهیه کرده و در اختیار احزاب فعال استان قرار دادیم. مبنای منشور این است که احزاب در راستای انتخابات، وفاق، همدلی و رفاقت داشته باشند. این منشور در دستور کار خانه احزاب است و تمام احزاب آن را امضا کرده و متعهد می‌شوند که به آیتم‌های قید شده در آن پایبند باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: در سنوات قبل نیز مشخص بود که اعلام ممنوعیت تبلیغات در فضای حقیقی و مجازی است و کاندیداها نباید از آن عدول کنند. اگر مواردی باشد، در دستور کار حوزه‌های نظارتی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط انتخابات و کاندیداها در ماده ۲۸ قانون انتخابات مشخص شده که چه افرادی می‌توانند انتخاب شوند. شرایط سلبی و ایجابی را مشخص کرده و آخرین اصلاح آن نیز در ۳ خرداد سال ۹۵ انجام شده است.

جعفری در خصوص سلامت انتخابات، گفت: حرکت ما، حرکت در مسیر قانون است. قانون انتخابات مشخص کرده چه آیتم‌هایی وجود دارد و زمان‌بندی مشخص چیست. اینکه فرد، افراد، گروه و یا احزابی جریان کار را مهندسی کنند، مردود است. حرکت باید در مسیر قانون باشد. ما به دنبال انتخابات سالم هستیم که شبهه‌ای در آن نباشد. خبری از تداخل در جریان انتخابات به ما نرسیده و مهندسی وجود ندارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: مسئولان دولتی، مجریان و افراد متولی انتخابات، امانت‌دار مردم هستند و باید از آن استفاده کنند. اگر مورد یا مواردی باشد، برخورد لازم را خواهیم کرد، یکی از کمیته‌های هشت‌گانه ما کمیته نظارت است که بر حوزه مجریان نظارت می‌کند. تلاش ما این است که امنیت و سلامت انتخابات در حد اعلای خود باشد و دغدغه‌ای در این رابطه نداریم. با توجه به اینکه در نظر است انتخابات الکترونیکی شود، خطای انسانی نیز در این حوزه به حداقل می‌رسد. احراز هویت تمام افراد مشارکت‌کننده به صورت کاملا الکترونیکی قطعی شده و مابقی در حال رایزنی است تا این کار صورت گیرد.

وی در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات، عنوان کرد: یک سری معاندین در خارج و یک سری افراد ناخواسته در داخل، تلاش می‌کنند تا مباحث انتخابات را به حوزه‌های اقتصادی و گرانی گره بزنند و در کاهش مشارکت مردم بدمند. در این راستا رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. مردم ما فهیم هستند و در بزنگاه‌ها یاور نظام بودند. این توطئه طراحی شده تا جامعه هدف یعنی مردم را هدف قرار دهند. به دلیل فهم سیاسی بالای مردم، انتخابات پرشور و حضور حداکثری را شاهد خواهیم بود، البته نباید مشکلات مردم فراموش شود. تلاش ما در استانداری این است که به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بپردازیم و حل کنیم که نمونه بارزش این است که در حوزه قیمت‌ها در متوسط کشوری بودیم. با این وجود این عملیات روانی طراحی شده و می‌طلبد که این آمادگی را داشته باشیم و خنثی کنیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: