• چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 982-9584-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

با 240 میلیارد ریال اعتبار ؛

اجرای عملیات تامین آب در 30 شهر مواجه با تنش آبی در خراسان رضوی

مدیرامور توسعه طرح‌های منابع آب آبفای خراسان رضوی گفت: عملیات حفر 22 و تجهیز 28حلقه چاه با اعتبار240 میلیارد ریال در 30 شهر استان در دست اجرا قرار دارد.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان علی باقرآبادی با اعلام این خبر، اظهار کرد: تعدادی از این شهرها گلبهار، رضویه، باخرز، بردسکن، شهرآباد، کاریز، تربت جام، احمدآباد صولت، تربت حیدریه، کدکن، چناران، خلیل‌آباد، سبزوار، شاندیز، طرقبه، فریمان، قوچان، کاشمر و نیشابور هستند که با بهره‌برداری از این تعداد چاه  مشکل تامین آب شهرهای مواجه با تنش آبی رفع خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته نیز 19 حلقه چاه با اعتبار 253 میلیارد ریال(بدون احتساب هزینه اجرای خطوط انتقال و ساخت مخازن ذخیره) در 16شهر استان حفر منجر به افزایش توان تولید آب به میزان 323 لیتر بر ثانیه شد. همچنین در سال گذشته با احیاء و مرمت چاه‌های موجود با استفاده از دستگاه "ایر شوک" 110لیتر برثانیه به ظرفیت تولید آب استان اضافه شد.

باقرآبادی بیان کرد: علیرغم اینکه در ابتدای سال 97 حدود 30 شهر استان در شرایط تنش آبی و یا نقطه سر به سر قرار داشتند اما با مجموعه اقدامات صورت گرفته اعم از حفاری چاه جدید، جابه‌جایی، تجهیز، احیاء چاه‌های موجود، اجرای خطوط انتقال و غیره موفق به عبور از پیک مصرف( تابستان) بدون قطعی و یا جیره‌بندی آب در شهرهای استان شدیم.

مدیرامور توسعه طرح‌های منابع آب آبفای خراسان رضوی با بیان اینکه برای اجرای برنامه میان‌مدت تامین آب شهرهای استان 400 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است، عنوان کرد: تقریبا تمامی آب مورد نیاز 73 شهر استان از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود و همچنین یافتن مکان مناسب برای حفر چاه با توجه به ممنوعه و ممنوعه بحرانی بودن دشت‌های استان، یکی از چالش‌های موجود در تامین آب است. 

وی ادامه داد: کمبود منابع مالی، عدم تخصیص به موقع اعتبارات مورد نیاز و کاهش تمایل پیمانکاران به اجرای پروژه‌های حفاری و تجهیز به دلیل تبدیل منابع نقدی به اسناد خزانه از دیگر مشکلات این بخش است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: