• پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-6991-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

شهر تاریخی توس در آستانه تغییر

به همت شورای اسلامی و شهرداری مشهد؛ جلوخان آرامگاه فردوسی افتتاح شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، پس از سفر مقام معظم رهبری در تیرماه سال 75 به شهر تاریخی توس و تاکید ایشان بر لزوم احیای این شهر و رسیدگی ویژه به این منطقه، موضوع بهسازی توس در دستور کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت.

با روی کار آمدن شورای شهر و مدیریت جدید شهری و با پیگیری‌های شهردار وقت تقی‌زاده خامسی، محمدرضا کلایی شهردار مشهد و تلاش‌های رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر، سامان‌دهی این منطقه تاریخی و خارج کردن فردوسی از غربت مورد توجه قرار گرفت؛ موضوعی که 23 سال پیش در سفر مقام معظم رهبری به منطقه توس و آرامگاه فردوسی بر آن تاکید کرده و در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته بود. اما با گذشت سال‌های متمادی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبود.

با پیگیری‌های مدیریت شهری و شورای شهر مشهد در اردیبهشت ماه ۹۷ تفاهم‌‌نامه سه‌جانبه بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی از سوی شهردار وقت مشهد، رییس شورای شهر مشهد و مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خراسان رضوی به امضا رسید و۶ ماه پس از امضا شدن این تفاهم‌نامه و با انجام فعالیت‌های مقدماتی، عملیات اجرایی ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی در 26 آبان ماه 97 با حضور اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی در این محل آغاز شد. 

پروژه سامان‌دهی و بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی در محدوده‌ای به وسعت 7 هکتار از 42 هکتار اراضی تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موسوم به پردیس توس در دست اجرا است. این پروژه با مبلغ اولیه قرارداد 16 میلیارد و پانصد میلیون تومان در دو فاز با مدت زمان 18 ماه در حال اجراست.

در روز چهارشنبه  25 اردیبهشت ماه؛ همزمان روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی فاز نخست این پروژه شامل ۳ هکتار - معادل ۶۰ درصد کل پروژه- آماده‌سازی شده و با اعتبار بالغ بر  10 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

این محدوده که حکم جلوخان آرامگاه فردوسی را دارد، از طرح مصوب شورای عالی میراث فرهنگی کشور تبعیت می‌کند و به صورت ره‌باغ و بوستان طراحی شده است. این بخش شامل اجزای مختلفی همچون پیاده‌راه، فضای سبز، آب‌نما، هفت میدان موضوعی، مقبره الشعرا، مسیر سواره رو پیرامونی و سرویس‌های بهداشتی است. پیش‌بینی می‌شود با اتمام این پروژه زمینه ثبت جهانی شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی فراهم شود و آغازی بر بهسازی مسیر پردیس توس باشد.

از جمله ویژگی‌های طرح می‌توان به رعایت اصول باغ‌سازی ایرانی، هماهنگ بودن هندسه طرح با باغ آرامگاه فردوسی، استفاده از مصالح تماما سنگی در کف‌سازی و احداث آب‌نماها و استفاده از مصالح بوم‌آورد نظیر سنگ کریستال گناباد، گرانیت نیریز و سنگ قلوه رودخانه‌ای نیشابور اشاره کرد.

در عین حال اجرای سنگ‌فرش در مساحتی معادل 20000 متر مربع و تیشه‌کاری دستی 15000 متر مربع از آن، بازیافت سنگ‌های حجمی قدیمی در اجرای جداول باغچه‌ها و سنگ‌فرش با هدف حفظ ارزش‌های تاریخی و رعایت اصول معماری پایدار و ایجاد اختلاف سطوح انسان ساخت با روش باغ‌سازی ایرانی به جهت نمایش بهتر آب‌نماها و ایجاد تنوع در گذر اصلی از دیگر ویژگی‌های این پروژه است.

پیش‌بینی رواق‌هایی به طول بیش از 100 متر در طرفین بخش میانی، به جهت تامین سایه و استقرار گونه‌های گیاهی متنوع، احداث مسیر سواره رو پیرامونی جهت تردد خودروهای برقی ، کالسکه و خودروهای امدادرسان و خدماتی و احداث مخزن 200 متر مکعبی و 6000 متر لوله‌گذاری جهت آبیاری فضای سبز نیز در این راستا قابل ذکر است. همچنین ایجاد بستر فضای سبز در سطحی معادل 10 هزار متر مربع و کاشت انواع بوته گل فصلی و دائمی، نصب 50 عدد نیمکت از سنگ یکپارچه گرانیتی و تامین روشنایی محدوده جلوخان با نصب 100 پایه چراغ و نورپردازی فضای سبز نیز دیگر ویژگی‌های این پروژه محسوب می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: