• پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7391-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/رمضان و گردشگری/

ماه میهمانی خدا در میان مردم کردستان

ماه مبارک رمضان، عزیزترین ماه سال در باور مسلمانان است چرا که رمضان ماه میهمانی خدا، ماه عبادت، ماه رحمت و ماه پذیرش توبه و تقرب به درگاه معبود است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مردم کردستان که به مردم مهمان‌نواز و متدین در کشور معروف و به لحاظ آداب و سنن ، دارای فرهنگی غنی هستند. مردم این منطقه به دلیل داشتن پیشینه فرهنگی بسیار قدیمی تقریبا برای هر مناسبتی، مراسمات خاص خود را دارند که باعث جذب گردشگران در این ماه به این منطقه می‌شود.

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان مردم کرد در گذشته زبانزد خاص و عام بوده است. هنگامی که ماه رمضان از راه می‌رسید ندای مرحبا مرحبا با آهنگ و وزن خاصی در محله‌ها و پشت‌بام خانه‌ها به گوش می‌رسید.

مردم این منطقه در روز آخر شعبان و اول رمضان جمع شده و و به دنبال رویت هلال ماه رمضان می‌رفتند و پس از رویت هلال به دستور مجتهد شهر نقاره‌چی‌ها با زدن دهل و سرنا و نوای مخصوص هلول این ماه را به اطلاع مردم می‌رساندند.

یکی از آداب و رسوم مسلمانان کردنشین، بیدار کردن همسایگان هنگام سحر و اجرای چند موسیقی مخصوص در مناطق مختلف است که به آن موسیقی «سحرخوانی» می‌گویند. از میان نواهایی که برای بیدار کردن مردم به کار گرفته می‌شد، آواز «مرحبا» و «الوداع» از همه مشهورتر است و در تمام مناطق کردنشین خوانده می‌شود.

یکی از آداب رسوم مسلمانان کردنشین، برخاستن در هنگام سحر و سحری خوردن و بیدار کردن همسایگان و اجرای چندین موسیقی مخصوص در این ماه مبارک در مناطق مختلف است که به آن موسیقی سحرخوانی می گویند.

یکی دیگر از رسوم مردم این منطقه و به خصوص مردم سنندج برگزاری مراسم آشتی‌کنان است که ریش‌سفیدان هر محله بنا بر رسمی کهن و دیرینه افرادی را که در محله با هم کدورت دارند به خانه خود دعوت می‌کنند و زمینه آشتی را برای آنان فراهم می‌کنند.

15 روز اول رمضان اشعار مذهبی خوانده می‌شود که خوش است مانند «مرحبا مرحبا یا شهر رمضان، مرحبا مرحبا یا شهر تسبیح و التهلیل و تلاوت القران مرحبا، مرحبا مرحبا یا شهر الخیر و البرکت و الاحسان مرحبا» اما با گذر از نیمه ماه رمضان این اشعار و آوازها تغییر لحن پیدا می‌کنند و لحن اندوه و حزن به خود می‌گیرند چرا که از این پس صحبت از وداع با ماه مبارک رمضان است.

مردم در کردستان در این ماه به تلاوت قرآن و عبادت مشغول می‌شوند و پس از خوردن افطاری برای اقامه نماز مغرب و عشاء و خواندن نماز تراویح به مسجد رفته و تا پاسی از شب به عبادت مشغول می‌شوند، هم‌چنین ماموستاها در مسجد پس از نماز عصر به سخنرانی مذهبی می‌پردازند که بیشترین موضاعات سخنرانی بحث در مورد رمضان است.

یکی از رسومی که در حال حاضر در این منطقه کم‌رنگ شده است بردن بقچه‌هایی پر از خرما و نان کولیره به مسجد و افطار در آن جا بوده است، هم‌چنین در این ماه رسم است که هرکس توانایی قرآن را دارد حتما باید یک بار قرآن را ختم کند.

غذاهایی که کردها در این ماه طبخ می‌کنند می‌توان به ماودو، کاروان ناشی، کولیره چوره، ناوتاوایی، برساق و داندوگ اشاره کرد. هم‌چنین در روز بیست و هفتم ماه نانی به نام «کولیره» برای ثواب روزه روزه‌داران، رفع بلا و ایجاد خیر و برکت پخته می‌شود.

معمولا پیش از اذان مغرب در مساجد و تکایای کردستان صدای دعاهای مذهبی و اشعاری که نمازگزاران در مدح پیامبر گرامی اسلام می‌خواندند به گوش همگان می‌رسد.

غروب روز آخر ماه رمضان نیز مانند اول ماه مردم به دنبال هلال ماه شوال هستند و با پیدا کردن ماه و صدای موذت، خو را برای عید فطر آماده می‌کنند.

در صبح عید فطر مردم در مساجد گرد هم جمع می‌شوند و با خواندن قرآن، گفتن الله اکبر عید را گرامى می‌دارند و نماز عید را در مساجد برگزار می‌کنند؛ پس از نماز و خطبه دست بوسى کرده و از هم طلب حلالیت می‌کنند.

در این عید مردم به صورت دسته جمعی به قبرستان رفته و برای شادی روح مردگان خود به ویژه تازه فروت شده‌ها فاتحه می‌خوانند و برای سلامتی بازماندگان دعا می‌کنند، این رسم که به «عرفه» معروف است هم‌چنان در کردستان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: