• جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7491-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/رمضان و گردشگری/

سفر به فرانسه در ماه همبستگی

ماه نزول قرآن از پرفضیلت‌ترین مناسبت‌های اسلامی است، ماهی که آرامش معنوی را برای مسلمانان به ارمغان می‌آورد. مسلمانان فرانسه هم مانند دیگر مسلمانان از این ماه به عنوان فرصت طلایی برای آشنا کردن غیرمسلمانان با دین اسلام استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مسلمانان فرانسه‌ هم مانند سایر مسلمانان جهان می‌کوشند به بهترین نحو به استقبال این ماه پربرکت و سراسر معنویت بروند. فرانسه یکی از کشورهایی است که در تمام مناسبت‌ها برای گردشگران جذابیت دارد، ما ه رمضان نیز یکی از این ماه‌ها است.

مسلمانان فرانسه هم‌چون دیگر مسلمانان جهان در آستانه فرارسیدن رمضان با پختن شیرین‌های مخصوص و چراغانی کردن مساجد به استقبال این ماه می‌روند.

در مساجد پاریس و سایر مساجد فرانسه رمضان ماه هم‌گرایی و همبستگی است. در این ماه مسلمانان محله به نماز جماعت می‌روند و با آب، چای، شیرینی، خرما، آش، شوربا و غذای گرم از افراد بی‌خانمان و فقیر پذیرایی می‌کنند

در این ماه بازارهای مناطق مسلمان‌نشین فرانسه حال و هوای رمضانی به خود می‌‌گیرد و فروش خرما، شیرین‌های مخصوص در همه جا به چشم می‌خورد.

مسلمانان این منطقه در این ماه علاقه زیادی به خوردن کباب، میکس(نوعی حلوای عربی از خرما و نخودچی) دارند، هم‌چنین چای نعناع، شوربا و کاسکی از جمله نوشیدنی‌ها و غذاهایی است که در رستوران‌های عربی فرانسه یافت می‌شود.

از برنامه‌های مسلمانان فرانسه در ماه رمضان می‌توان به ختم قرآن و نماز مستحبی در مساجد اشاره کرد؛ هم‌چنین همایش‌های مذهبی، تفسیر قرآن، شرح احادیث، اخلاق و تاریخ اسلام از جمله‌ نشست‌هایی است که توسط انجمن‌ها و مراکز اسلامی در این ماه برگزار می‌شود.

مسلمانان‌ فرانسه‌ علاوه‌ بر برپايی‌ نماز و جلسات‌ ختم‌ قرآن‌، با ايجاد صندوق‌ كمک ‌های ‌خيريه‌ به ‌ مسلمانان ‌فرانسه‌ كمک‌ کرده و هدايايی نيز برای‌ كمک ‌به‌ خانواده‌ های‌ مسلمان‌ و گاه‌ حتی‌ خانواده‌های‌ نيازمند غيرمسلمان‌ تهيه می کنند.

افطار در رمضان تنها منحصر به مسلمان روزه‌دار نیست و حضور غیرمسلمانان فرانسوی پای سفره‌های با برکت افطار نیز به چشم می‌خورد. هزينه انفاق و افطار در اين ماه الهی به‌ صورت مشاركت جمعی تامين شده و سازمان‌های اسلامی که در واقع حاميان و برنامه‌ريزان مساجد هستند، در تامين اين هزينه‌ها کمک می‌کنند.

مسلمانان فرانسه در جریان این ماه توسط انجمنی با عنوان «شوربا» که سال‌های زیادی است در فرانسه مشغول به فعالیت است، غذای مخصوصی به نام «شوربا» برای روزه‌داران بی‌بضاعت یا کم ‌درآمد تدارک می‌‌بینند.

یکی از اقداماتی که در فرانسه انجام می‌شود، نصب پوسترهای تبلیغاتی ماه رمضان بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر و ایستگاه‌های مترو است که به غیر مسلمانان فرا رسیدن این ماه را یادآور می‌شود.

در فرانسه هر سال به همت «مسجد پاریس» و «موسسه جهان عرب» زیر نظر دولت این کشور نمایشگاه کتابی برگزار می‌شود که اکثر ناشرین مسلمان و عرب در آن شرکت می‌کنند. در این نمایشگاه کتاب‌ها با تخفیف، مهر و جانماز، تسبیح، عطر، نوار و لوح‌های فشرده صوتی و تصویری و سایر مایحتاج ویژه رمضان در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد.

مردم فرانسه به واسطه آشنایی که با فرهنگ مسلمانان دارند، شناخت خوبی از ماه رمضان و آیین این ماه دارند و در برخورد با مسلمانان و روزه‌داران رفتاری توأم با احترام دارند و گاهی در مراسم افطار در کنار مسلمانان حضور پیدا می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: