• شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۹
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7591-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/رمضان و گردشگری/

گذر از اصفهان در ماه همدلی

ماه مبارک رمضان از گذشته تا به امروز جایگاهی ممتاز در فرهنگ مردم داشته و آداب و رسوم این ماه به واسطه قدمت خود از قداست ویژه‌ای برخوردار است؛ ماه رمضان در اصفهان نیز با رسوم خاصی همراه است که باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه در رمضان می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ماه مبارک رمضان برای مردم اصفهان آمیخته با رسوم مذهبی و سنت‌های اصیل ایرانی است که در درون آن‌ها نوع‌دوستی نهفته شده است.

گسترش فضایل اخلاقی و معنوی در بین گرو‌ه‌های مختلف جامعه، جزء اهداف اصلی ماه مبارک رمضان است.

مردم اصفهان یک روز قبل از آغاز این ماه به طبیعت رفته و مراسم «کلوخ‌اندازان» را برگزار می‌کنند و آغاز این ماه را در کنار یک‌دیگر با خوراکی‌های متنوع جشن می‌گیرند.

هم‌چنین اصفهانی‌ها معتقدند خانه‌ای که قرار است در آن یک ماه به خواندن دعا بپردازند  و سفره‌های افطاری پهن کنند باید پاکیزه باشد به همین دلیل قبل از آغاز رمضان به غبار‌روبی مشغول می‌شوند؛ این رسم در مساجد، امام‌زاده‌ها و تکایا با همکاری اهالی محله انجام می‌شود.

در این ماه بسیاری از مردم اصفهان موادغذایی مانند گوشت و خواروبار برای کمک به نیازمندان نذر می‌کنند چرا که این کار سنت زیبای اسلامی را در ذهن تجلی می‌بخشد که در این ماه هیچ کسی نباید از رنج گرسنگی ، غمگین باشد.

پختن غذاهای خاص اصفهان در ماه مبارک رمضان رونق خاصی به خود می‌گیرد و برخی از اصفهانی‌ها با پخت بریانی، شله بریان زیره، کله جوش، ماش و قمری، گوشت و لوبیا و نیز حلیم بادمجان، خورش ماست، شله زرد و آشی موسوم به شله قلم‌کار از ماه رمضان به صورت ویژه استقبال می‌کنند.

آیین افطاری دادن در میان خانواده و دوستان، سنتی است که در اصفهان هنوز هم پررنگ است؛ هم‌چنین مراسم افطاری در مساجد اصفهان به صورت مختصر یا مفصل در این ماه برگزار می‌شود.

یکی از سنت‌های مردم اصفهان در ماه رمضان پخت نان جو و درست کردن افطاری برای تازه عروس و دامادها است.

زورخانه‌گردی در شب‌های ماه رمضان یکی دیگر از رسومات مردم اصفهان بوده که از گذشته در بین مردم این منطقه رواج داشته است؛ این مراسم طبق سنت‌های دیرینه ورزشکاران زورخانه‌ای هر سال در رمضان اجرا می‌شود.

شب‌های قدر در سرتاسر اصفهان با شور خاصی برگزار می‌شود و در این ایام کل شهر سیاه پوش می‌شوند؛ در این ایام مردم اصفهان مانند دیگر نقاط ایران تا سحر به دعا و نیایش می‌پردازند و در تمام مساجد و حسینیه‌های استان به نوحه‌سرایی و عزاداری می‌پردازند.

آیین نخل‌گردانی در شب 21 رمضان هم‌چنین از دیگر آداب رمضان است که به نشانه عزاداری در برخی از روستاهای اصفهان برگزار می‌شود.

مردم اصفهان در روز عید فطر با یک‌دیگر در نماز عید شرکت می‌کنند، نماز عید هر ساله در میدان نقش جهان و برخی از مساجد اصفهان به صورت باشکوه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: