• شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7791-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

/ روز جهانی موزه /

موزه‌ها و نقش آنها در گردشگری

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که موزه‌ها  نقش مهمی در گردشگری و افزایش شمار گردشگران دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هر ساله در 18  مه (28 اردیبهشت) روز جهانی موزه در سراسر جهان، توسط  شورای بین‌ المللی موزه‌ها (Icom) برگزار می‌شود.

نقش موزه‌ها در حال تغییر است، زیرا سعی شده است این مکان‌ها  با نیازمندی‌ها، گرایش‌ها و خواسته‌های جدید جامعه سازگار شوند. به عبارت دیگر، موزه‌ها مراکز فرهنگی هستند که خلاقیت همراه با دانش، در آنها نقش مهمی دارد.

برگزاری روز جهانی موزه از سال 1977 آغاز شد تا آگاهی از موزه‌ها و تاثیر آنها در جامعه را افزایش دهد. موزه‌ها، ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی‌سازی فرهنگ و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح میان افراد هستند.

نقش موزه‌ها در حفظ آداب و رسوم

برگزاری مراسم روز جهانی موزه، با هدف معرفی موزه‌ها به عنوان نگهبانان تاریخ و به عنوان پل‌هایی است که گذشته و حال را به هم متصل می‌کنند، به این ترتیب، مبادله فرهنگ و ایده‌ها در بین جوامع و نسل‌ها امکان‌پذیر است.

نقش اصلی موزه‌ها، جمع‌آوری، نگهداری و نمایش آثار باستانی و عتیقه است. در حال حاضر، در جهانی که در حال پیشرفت است، موزه‌ها به عنوان فضای پویایی برای تبادل فرهنگ و غنی‌سازی ظهور کرده‌اند.

موزه‌ها برای حفظ و انتقال میراث، نقش مهمی دارند. آنها این قدرت را دارند تا با ایجاد گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها، پلی برای دستیابی به یک جهان صلح‌آمیز و تعریف یک آینده پایدار ایجاد کنند.

موضوع امسال، بر نقش موزه در بهبود زندگی افراد و توسعه خلاقانه فرهنگ سنتی تمرکز دارد. نقش فرهنگی موزه‌ها به عنوان بستری برای مبادلات فرهنگی است. علاوه بر این، نقش موزه‌ها به عنوان مراکز فرهنگی در افزایش استفاده از تکنولوژی مدرن برای نشان دادن فرهنگ و پرکردن شکاف بین سنت و آینده، مهم است.

اهمیت موزه‌ها و میراث فرهنگی در گردشگری

موزه‌ها می‌توانند نقش مهمی در موفقیت گردشگری کشورهای مختلف با جذب میلیون‌ها بازدیدکننده ایفا کنند. آنها مکانی برای ارائه تاریخ و فرهنگ کشورها به مخاطبان هستند و  بازدیدکنندگان را با توجه به اشیائی که در دل خود داستان‌هایی دارند، جذب می‌کنند.

نقش موزه‌ها در توسعه گردشگری فرهنگی

فناوری می‌تواند موزه‌های متحرک دیجیتال و مجازی ایجاد کند که در ترویج پایداری میراث فرهنگی کمک خواهد کرد.

موزه‌ها می‌توانند نیازهای جدید جامعه در حال تغییر را پاسخ دهند، اما مهارت‌هایی برای مقابله با چالش‌های پیش رو نیاز است.

برای موزه‌ها این موضوع اهمیت دارد که استفاده از فناوری را برای جمع‌آوری و انتشار اطلاعات  رواج دهند.

در طول 20 سال گذشته، تعداد موزه‌ها  رشد بی‌سابقه‌ای داشته است. برای مثال، در حال حاضر، بیش از 2600 موزه در انگلستان وجود دارد که پنج برابر بیشتر از 100 سال اخیر است. اما آیا نیاز به این تعداد زیاد هست؟

مدیر موزه ویکتوریا و آلبرت لندن انگلستان اظهار کرد: موزه پیشرو در جهان هنر، طراحی و معماری است.

آینده موزه‌ها در قرن بیست و یک، وابسته به نقش موزه‌ها در شهر هوشمند، تاثیر فناوری رسانه‌های جدید بر موفقیت موزه‌ها و بسیاری از موارد مرتبط با روز است.

تاثیر تکنولوژی‌های رسانه‌های جدید بر موفقیت موزه‌ها

تأثیر تکنولوژی‌های رسانه‌های جدید بر موفقیت موزه‌ها، عصر جدیدی برای موزه‌ها آغاز کرده است: دوران برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان.

هنگام ایجاد یک نمایشگاه، دیگر کافی نیست که قطعه‌های هنری با ارزش را روی دیوار آویزان کرد. بازدیدکنندگان می‌خواهند یک داستان بشنوند و موزه باید برای افراد داستان‌سرایی کند.. داستان‌سرایی مستلزم استفاده از رسانه‌های مختلف در انتقال پیام است.

 بسیاری از موزه‌ها در حال پیگیری و تعدیل نوآوری‌های خاصی از عصر دیجیتال هستند. برخی از آنها تمایلی به تغییرات ندارند و ترجیح می‌دهند سنتی‌تر بمانند، اما با استفاده از فناوری‌های رسانه‌ای جدید، این امکان فراهم می‌شود که فرهنگ را درک کرد و مضامین پیچیده را با روش‌های جدید توضیح داد. بعضی از این ‌موارد به عنوان پنجره‌ای رو به فرصت‌هاست، اما برخی تصورمی‌کنند که دیجیتالی بودن، پیچیده است.

پیشرفت موزه‌ها می‌تواند با دیجیتالی شدن آغاز شود و می‌توان با یک وبلاگ، دیجیتالی شدن جهان موزه را شروع کرد. بدیهی است استفاده روزافزون از رسانه‌های جدید در موزه‌ها مشاهده می‌شود.

بازدید از موزه‌های  سوئد در هر سال حدود 28 میلیون بازدیدکننده دارد و این تعداد، 10 میلیون بیشتر از تعداد تماشاگران فیلم‌های سینمایی در این کشور است. 80 درصد از سوئدی‌ها در سال گذشته از یک موزه یا گالری هنری بازدید کرده‌اند و این در حالی است که این تعداد در اروپا، 50 درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که فرهنگ موزه برای اکثر جمعیت این کشور اهمیت دارد. ماتس پرسون، دبیر کل انجمن موزه‌های سوئد، به منظور توسعه صنعت موزه با چالش‌های مهمی مواجه است.

موزه‌ها، بازتاب یک تصویر مربوط به جهان هستند

دیجیتالی‌سازی، فرصت‌های فوق العاده‌ای برای دسترسی به فرهنگ، مستقل از زمان و فضا فراهم می‌کند. این موضوع نیاز به نوآوری دارد. 


                                                                                                                                                   منابع:
     
https://icom.museum
www.newsexperts.in
https://oldstoneflats.com
www.culturehive.co.uk
www.rte.ie
www.royalacademy.org.uk
https://museumbooster.com
www.ne-mo.org
www.museums.gov.hk
www.jewishmuseum.gr
www.globaltimes.cn
www.hindustantimes.com
www.forbes.com

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: