• یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۸
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7891-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/رمضان و گردشگری/

ازبکستان در رمضان

ماه رمضان فرصتی طلایی و ظرفیت‌ساز برای انسان است؛ این ماه، ماهی مبارک و پرفضیلت در میان مسلمانان بوده و روزه‌داری در رمضان از جانب خداوند بر مسلمانان واجب شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کشور ازبکستان مانند دیگر کشورهای اسلامی در ماه مبارک رمضان فضای معنوی خاصی دارد و شاید همین مسئله باعث می‌شود که سفر در این ماه به ازبکستان از جذابیت‌های خاصی برخوردار باشد.

مردم ازبکستان یک هفته قبل از شروع رمضان برای بازدید به منازل یک‌دیگر رفته و طلب حلالیت می‌کنند؛ آن‌ها معتقدند باید قبل از آغاز این ماه کینه‌ها و کدورت‌ها کنار گذاشته شود و با دلی پاک وارد رمضان شد.

ازبک‌ها مانند دیگر مسلمانان در این ماه بیشتر به قرآن کریم توجه می‌کنند، آن‌ها در منازل یک‌دیگر دور هم جمع می‌شوند و به قرائت قرآن مشغول می‌شوند و هم‌چنین مردم ازبکستان در رمضان برنامه‌های مخصوصی در مساجد برگزار می‌کنند.  

مسلمانان این کشور همانند دیگر مسلمانان در این ماه پربرکت همزمان با مشغول بودن به عبادت و طاعات، تلاوت قرآن، دعا، استغفار، دادن صدقه، سفره افطاری را پهن می‌کنند.

مسلمانان این منطقه معمولا  در سفره‌های افطار خود شیرینی‌های مخصوص به نام نشالده (شیرینی ک از سفیده تخم‌مرغ،شکر و ریشه گیاه یتیمک تهیه می‌شود)، تالقان (تهیه شده از گندم سرخ، نان خشک و فرآورده‌های کشاورزی به صورت کوبیده تهیه می‌شود)، خرما، حلوا، مویز، میوه‌های مختلف هم‌چون زردآلو، سیب، سبزیجات و ... وجود دارد.

برپایی سفره‌های اطعام در میان ازبک‌ها رایج است و مردم غالبا همدیگر را برای افطاری دعوت کرده و به خصوص در مساجد به همراه هم و درکنار هم افطار می کنند؛ آن‌ها در وقت افطار دعای ویژه افطار را می‌خوانند و روزه خود را با آب و خرما باز می‌کنند.

مسلمانان شیعه در ازبکستان به خصوص در سمرقند و بخارا پس از نماز جماعت، جلسات قرائت قرآن، مسابقات قرآنی، بیان احکام و مسائل شرعی، ذکر احادیث اهل‌بیت(ع)، سخرانی و مراسم احیای شب قدر را برگزار می‌کنند.

هم‌چنین شیعیان این منطقه همانند ایرانیان شب‌های 21،19و 23 رمضان را به عنوان شب ‌قدر شناخته و با قرائت دعای جوشن‌کبیر و قرآن سر گرفتن احیا می‌گیرند. برخی از مسلمانان سنی نیز شب 27 رمضان را به عنوان شب قدر شناخته و تمام قرآن  کریم را در این شب تلاوت می‌کنند.

عید فطر یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اعیاد ازبکستان است. مردم ازبکستان سه شبانه روز این عید را جشن می‌گیرند، لباس نو می‌پوشند و پس از اقامه نماز عید از بزرگ‌ترها بازدید می‌کنند. در عید فطر بزرگ‌ترها نیز به اقوامی که برای بازدید از آن‌ها آمده‌اند عیدی می‌دهند و با شیرینی‌هایی مخصوص این عید از آن‌ها پذیرایی می‌کنند.

یکی از سنت‌های مردم ازبکستان در عید فطر این است که نوعروسان در منزل خود میهمانی می‌دهند و خویشاوندانشان را به این میهمانی دعوت می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: