• یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 982-7991-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

/جاذبه‌های گردشگری ایران/

«باداب سورت» چشمه‌ای شگفت‌انگیز

«باداب سورت» نام چشمه پلکانی در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا است که اثری بی‌نظیر در ایران به شمار می‌رود و مانند آن در دنیا بسیار کم است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، «باداب سورت» چشمه‌ای هزار ساله است با طبقات بسیار که هر قسمت آن رنگ و بویی متفاوت دارد که با همکاری عناصر طبیعی از جمله باد و آب به یک شاهکار تبدیل شده است.

این اثر از شمال به ارتفاعات جنگلی با درختان سوزنی برگ، از جنوب به دره‌های پایین دست، از شرق به واسطه گیاهان بوته‌ای ودرختچه و از غرب به روستای اروست محدود می‌شود. روستای اروست در بخش چهاردانگه شهرستان ساری میزبان این اثر است و مردم آن از گردشگران به بهترین نحو پذیرایی می‌کنند.

در بخشی از «باداب سورت» که پرآب‌تر است حوضچه‌ای با قطر حدود 15 متر و عمق نسبتا زیاد شکل گرفته است که آب بسیار شوری دارد و در اطراف آن رسوبات سیاه‌ رنگی دیده می‌شود و عده‌ای معتقدند که آب این چشمه جهت درمان درهای کمر، پا، روماتیسم و بیماری‌های پوستی کارایی دارد.

چند صد متر و در ارتفاعات چشمه‌های «باداب سورت» حوضچه‌ای با دیواره‌های سنگی وجود دارد که سال‌های زیادی آب در این قسمت جریان ندارد و به «گودال زمان» معروف شده است. در میان این حوضچه چاهی وجود دارد که از آن گاز متصاعد می‌شود و به جانداران آسیب می‌رساند.

در گذشته آب این چشمه بسیار زیاد بوده و وسعتی حدود 30 هزار متر مربع را شامل می‌شده است اما به دلیل خشک‌سالی و تغییرات آب و هوایی در 200 سال اخیر آب چشمه به شدت کاهش یافته و در حال حاضر آب بر روی هزار متر مربع از آن جریان دارد و قسمت‌هایی که آب جریان ندارد به رنگ سفید دیده می‌شود.

اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از چشمه «باداب سورت» است چر که در این فصل این منطقه سرسبز بوده و حال و هوای خاصی بر این منطقه حاکم می‌شود. این دریاچه به علت دارا بودن املاح، موادمعدنی و نمک فراوان در فصل زمستان یخ نمی‌زند و هیچ جانداری نیز در ان امکان زیست ندارد.

چشمه «باداب سورت» توسط سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1393 با امضای معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور حریم حفاظتی این اثر تصویب شد و این چشمه نخستین میراث طبیعی دارای حریم ایران شد، هم‌چنین چشمه «باداب سورت» پس از چشمه «پاموک کاله» ترکیه یه عنوان دومین چشمه آب شور جهان شناخته می‎شود.

 نام این چشمه از دو بخش باداب و سورت تشکیل شده است. در گویش‌های متفاوت واژه مازندرانی باداب به صورت «بادو» یا «وا اُ» تلفظ می‌شود، وا (باد) به نوعی درد اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی رفع می‌شود. واژه «باد» نیز می‌تواند به تفاوت آب‌های شور با آب‌های شیرین نیز اشاره داشته باشد چرا که در گذشته این تفاوت با نام «باد» یا «گاز» موجود در آب مشخص می‌شد و به صورت قل‌قل کردن هم خود را نشان می‌داد، به همین جهت باداب را می‌توان باد آب به معنی آب گاز دار معنی کرد.

برخی نیز «سورت» را به رقصیدن تعبیر کرده‌اند و باداب سورت اروست را به معنای رقص اروستی باد و آب می‌دانند. آن‌ها معتقدند این تعبیر به این معنا است که باد به هر سمتی که بوزد، آب نیز به همان طرف بر روی پلکان به حرکت در می‌آید و با پیوند باد و آب صحنه‌ای شگفت‌انگیز خلق می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: