• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-5087-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه 11 شهرداری مشهد:
«بهار جان‌ها»، با هدف انسان‌محور بودن شهر برپا شده است

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه 11 شهرداری مشهد گفت: اکنون شهر زیر سلطه ماشین‌هاست و طرح «بهارجان‌ها» با هدف این‌که شهر به سمت انسان‌محور و پیاده‌محور شدن پیش رود و از حکومت ماشین‌ها خارج شود، برپا شده است.

آرش رمضانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص اجرای طرح «بهار جان‌ها» در منطقه 11 شهرداری مشهد و کیفیت و استقبال صورت گرفته از این طرح از ابتدای ماه رمضان تاکنون اظهار کرد: طرح «بهار جان‌ها»، طرح ابلاغی معاونت فرهنگی شهرداری مشهد است؛ این طرح ابلاغی فقط شامل بوده بر این‌که ما یک معبری را تبدیل به پیاده‌راه خانوادگی کنیم و افطاری ساده صورت دهیم.

وی ادامه داد: ویژگی اختصاصی‌ای که منطقه ما دارد و البته ممکن است مناطق دیگر هم داشته باشند، این است که ما بخشی از بلوار مهران، قسمت تقاطع آن با دانشجو را با همکاری شهرداری منطقه و همسایه‌ها بستیم و جدا از شب‌های قدر و چند شبی که استثنائا باران در همین ساعت باریده است، چند رویداد هم‌زمان را در اینجا رقم زدیم.

رمضانی بیان کرد: یکی از بخش‌های ما، برنامه‌های ضیافت خانوادگی بوده که معمولا از ساعت 9 شب شروع می‌شده و تا 11 ادامه داشته و شامل موسیقی مقامی، تجربه‌نگاری و تجربه‌گویی افراد موفق و سخنرانی غرفه‌داران بوده است.

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه 11 شهرداری مشهد تصریح کرد: در بخشی دیگرغرفه‌های خدمات اجتماعی وجود دارند؛ هیچ غرفه‌‌ای برای فروش نداریم؛ به جزء یک یا دوتا که در ازای آن، از این غرفه‌ها برای برنامه خدمات گرفتیم و سایر غرفه‌ها خدمات اجتماعی و کاملا رایگان هستند؛ غرفه‌های نقاشی صورت کودکان، غرفه معرفی سازهای ایرانی و سازشناسی، غرفه بازی سودوکو، غرفه بازی‌های فکری، غرفه انجمن‌های علمی و دانشجویی و... از جمله غرفه‌های ما هستند.

رمضانی خاطرنشان کرد: در دست دیگر خیابان، بازی‌های ورزشی را داریم که در این یکی دوشب سبک‌تر بوده؛ چون این بازی‌ها تجهیزات چوبی دارند و اگر باران بیاید، خسارت زیادی وارد می‌شود، ولی در شب‌های قبل شب قدر، بازی‌های گروهی و متعدد اینجا انجام می‌شد. ما سعی کردیم از مردم برای انجام تبلیغات در فضای مجازی کمک بگیریم و هزینه‌ای که برای بنر و تبلیغات کردیم، هزینه خیلی کمی بوده است.

وی با بیان این‌که ما هر شب 2000 تا 4000 مخاطب داریم، عنوان کرد: عموم مخاطبین ما، ساکنین محله دانشجو هستند و غرفه‌داران ما هم ساکنین یا انجیوها و گروه‌های مردمی هستند که اینجا می‌آیند و سعی کردیم همه برنامه تا حداکثر امکان با مردم محله انجام شود.

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه 11 شهرداری مشهد در خصوص کیفیت این طرح افزود: کیفیت این طرح با توجه به این که سال اولی است که اجرا می‌شود، بسیار خوب است؛ البته نه فقط منطقه ما، کلیت برنامه و هماهنگی‌هایی که سازمان فرهنگی انجام داده و شهرداری‌های مناطق همکاری کردند، با توجه به سال اول بودن برنامه و به این شکل بسیار خوب است؛ البته طرح‌های ماه مبارک رمضان، طرح‌های مسبوق به سابقه‌ای است و قبلا هم  در شهرداری انجام می‌شده و عموما ناظر بر پارک‌های بزرگ بوده است؛ یعنی منطقه11، به پارک ملت می‌روند؛ البته که ما امسال شب‌های قدر را در پارک ملت برپا کردیم.

رمضانی اضافه کرد: به عقیده من این طرح بسیار مردم‌پسندتر است؛ به دلیل این‌که کسی که اینجا می‌آید، به‌طور مستقیم و اختصاصی برای برنامه ما می‌آید، ولی کسی که به پارک ملت می‌رود، برای برنامه ما به پارک ملت نرفته، برای تفریح رفته و ممکن است از برنامه ما هم استفاده کند. 

وی درباره اجرای چنین طرح‌هایی در ایام دیگر سال اظهار کرد: ما آمادگی داریم که در صورت وجود اعتبار و بودجه در ایام دیگر سال در همین نقطه چنین برنامه‌‌‌‌هایی داشته باشیم؛ ضمن این که با مرور زمان می‌توان این مکان را کاملا برون‌سپاری کرد؛ یعنی کاری کرد که نه تنها هزینه‌ای را برای شهرداری نداشته باشد، بلکه درآمدزایی هم برای شهرداری داشته باشد؛ به شرط این که آسایش همسایه‌ها رعایت شود و مبلمان شهری به هم نخورد.

رئیس اداره فرهنگی و اجتماعی منطقه 11 شهرداری مشهد گفت: با این که برنامه ما در حد امکان خلاقانه بوده، در صورت تداوم آن ما خلاقیت‌های خیلی بیشتری را انجام خواهیم داد. استقبال مردم هم خیلی خوب بوده و اگر از بخش ارزیابی سازمان فرهنگی جویا شوید، متوجه می‌شوید که استقبال ما جزو بهترین‌ها بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: