• سه شنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-5287-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی:
هنر یکی از سرفصل‌های جداکننده اندیشه‌های امام با دیگر اندیشه‌ها است

رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: یکی از سرفصل‌هایی که به عنوان جداکننده و فارق بین اندیشه‌های امام با دیگر اندیشه‌ها می‌تواند مورد نظر قرار گیرد، هنر است.
 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، وحید جلیلی در نشست تخصصی با عنوان رویکرد امامین انقلاب به مقوله هنر در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، اظهار کرد:30 سال از رحلت امام(ره) گذشته اما هنوز سرفصل‌هایی در اندیشه امام موجود بوده که مغفول مانده و آن مساله تحجر و رویکردهای متحجرانه و نگاه امام به مقوله تحجر است که ۳۰ سال بعد از رحلت ایشان کار جامع جدی در این زمینه صورت نگرفته، با وجود اینکه مواجهه و مقابله با تحجر یکی از شاخص‌های اصلی تفکر امام و مبانی انقلاب است.
 
وی بیان کرد: امام خمینی(ره) فرمودند که من نگرانم انقلاب بعد از من تحریف شود و لازم است کارهای جدی صورت گیرد، باید نشان دهید که مردم ما برای دو چیز یعنی مقابله با ظلم و تحجر انقلاب کردند. من تاکنون مشاهده نکردم که چنین مدلی را در مفهوم انقلاب ارائه کنند و ما همچنان راجع به تحجر در ابهام به سر می‌بریم.
 
جلیلی با بیان اینکه هنر یکی از بزنگاه‌هایی است که ماهیت انقلاب در آن به شکل همه‌جانبه ظهور پیدا کرده است، عنوان کرد: نگاه امام(ره) و تفکر انقلاب به هنر، از یک سو مرزبندی جدی با نگاه متحجرانه و از سوی دیگر لیبرال یا متجددانه دارد. از این منظر پرداختن به مقوله هنر و زاویه دیدی که امام برای این مقوله باز کردند، اهمیت می‌یابد. هنر ما را به اندیشه انقلاب می‌رساند.
 
رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی افزود: ۱۲ بهمن ۵۷ زمانی که امام وارد کشور شدند، تمام دنیا و ایران منتظر بودند ببینند امام چه می‌گویند، سخنرانی ایشان کمتر از نیم ساعت طول کشید و یکی از سرفصل‌های آن سخنرانی تاریخی مربوط به هنر آن هم هنر مدرن اختصاص داشت. امام فرمودند که با سینما مخالف نیستند، با فحشا مخالف هستند. سینما در آن مقطع مصداقی غیر از فحشا نداشت و پهلوی‌ها سیاهی را در هنر تا این حد رسانده بودند. امام(ره) سراغ سخیف‌ترین مصداق هنر در آن دوره یعنی سینما می‌رود که ثمره آن را امروز می‌بینیم.
 
وی ادامه داد: امروز سینما ما با وجود تمام انتقادات یکی از ۱۰، ۱۲ سینمای برتر جهان است. امام(ره) از همان روز اول نگاه روشنی داشت و با اعتقاد به اندیشه الهی و ملکوتی محکم پیش آمد. اگر کوچک‌ترین تردید و تزلزلی داشت، شاید به دلیل سابقه سخیف هنری، بسیاری از شاخه‌ها نابود می‌شد و این امر دور از ذهن نبود. در بدو ورود امام به کشور سرودهای مختلفی خوانده شد. ده‌ها هزار هسته هنری در دل مساجد شکل گرفت و مساجد گروه سرود و تئاتر داشتند. باز کردن درهای مساجد به سوی هنر مشروعیتی از سمت امام می‌طلبید. این امر الهام‌بخش است که آدمی در طراز امام اینگونه با هنر رفتار کرده است.
 
جلیلی خاطرنشان کرد: این نگاه تنها در امام و مقام معظم رهبری نیست، بلکه شاگردان امام همچون بهشتی و مطهری نگاه لطیفی به هنر داشتند. اکنون طلبه‌ای جرات ندارد بگوید سینما رفتم اما آن زمان شهید بهشتی تئاتری به زبان انگلیسی اجرا کردند. شهید مطهری نیز در دهه ۳۰ داستان راستان نوشتند. مقام معظم رهبری بیان می‌کنند که هزار رمان خارجی خواندند. همچنین فرزند امام نقل می‌کنند که روی میز امام در نجف کتاب شوهر آهو خانم بود.
 
رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: اشراف امام و نترسیدن ایشان از ورودشان به این صحنه‌ها مهم است. ظرفیت بسیار بزرگی برای انقلاب و اسلام در سینما وجود دارد که ظرف دو تا سه سال آینده جریان تازه‌ای از بچه‌های انقلاب ظهور خواهند کرد. برخلاف امام و مقام معظم رهبری که نگاهشان به هنر نگاه گشایش و فرصتی است، چگونه جماعتی که نزدیک به آن‌ها هستند، نگاهشان مختلف است؟ اگر امام جمعه و امام جماعتی در خصوص هنر صحبت کنند، جنبه‌های تهدیدی به نظرشان می‌آید.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از سرفصل‌هایی که امام(ره) در مقطع آخر عمر خود باز می‌کنند، هنر است، تصریح کرد: بعد از آن فتوای موسیقی را می‌دهند زیرا مشاهده می‌کنند که جریان تهجر در کشور قدرتمند است و اگر چشم فتنه را کور نکنند، بعید است که بعد از ایشان کسی بتواند این کار را انجام دهد.
 
جلیلی بیان کرد: مقام معظم رهبری در ساماندهی بحث هنر سه محور گسترش کمی، ارتقای کیفی و جهت‌گیری ارزشی را با هم می‌بینند. ایشان بر گسترش کمی تاکید دارند. نظر مقام معظم رهبری این است که که هنر مطلوبیت ذاتی دارد و از نظر ایشان هنر و انقلاب اسلامی بحث مرگ و زندگی و ضرورت است، بحث فضیلت نیست. در علما چنین نگاه‌هایی نیست و چنین دغدغه‌ای نسبت به هنر وجود ندارد.
 
رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری روی گسترش کمی در تولید و مصرف هنر تاکید دارند. در ۸۰ سالگی ساعت‌ها با شعرا جلسه دارند. یکی از سرفصل‌هایی که به عنوان جداکننده و فارق بین اندیشه‌های امام با دیگر اندیشه‌ها می‌تواند مورد نظر قرار گیرد، هنر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: