• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-10114-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

ماشین‌های لباسشویی و آلودگی پلاستیکی در محیط زیست

بر اساس نتایج تحقیقات دانشگاه  Rovira i Virgili در سواحل تارگونا اسپانیا و بررسی آلودگی­‌ محیطی مشخص شد آلودگی با ضایعات پلاستیکی یکی از بیشترین موارد آلودگی در این سواحل است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوز، حدود 57 درصد از این آلودگی مربوط به الیاف البسه حاصل از شست‌وشوی با ماشین لباسشویی است که یا بر روی آب شناورند و یا توسط موج‌ها شسته می‌شوند. البته بیشترین نگرانی از آلودگی پلاستیک مربوط به ضایعات پلاستیکی بسیار ریز است که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند و بر سلامت انسان تاثیر بسزایی دارند.

نتایج تجزیه و تحلیل رسوبات و شن و ماسه این سواحل نشان داد پلاستیک‌های میکروسکوپی متعلق به سه گروه اصلی: پلی پروپیلن (42 درصد)، پلی استایرن (37 درصد) و پلی اتیلن (16درصد) بودند. این پلاستیک‌ها ضایعات مصارف روزمره مانند کیسه‌ها، بسته‌بندی‌ها و ظروف است. پلاستیک در سواحل شسته می‌شود، اما از بین نمی‌رود و با نیروی امواج به قطعات کوچکتر شکسته می‌شود و زمانی که کوچکتر از یک میلیمتر ‌شده به عنوان میکرو پلاستیک شناخته می‌شوند.

وجود این مواد در دریا فقط یک مشکل آلودگی نیست، بلکه یک خطر بهداشتی است و موجب آلودگی غذایی انسان و دیگر موجودات می‌شود.

پلاستیک‌های دریایی، فلزات سنگین و مولکول‌های آلی را به طور بالقوه جذب می‌کنند. این پلاستیک‌ها در سیستم گوارش موجودات دریایی باقی می‌مانند و وارد چرخه غذایی انسان‌ها می‌شوند. نانوپلاستیک‌ها می‌توانند از غشا سلول‌های کبد، کلیه و سیستم عصبی عبور کنند. به همین دلیل محققان در جست‌وجوی روش‌های جدید برای تشخیص این نانوپلاستیک‌ها در سلول‌ها هستند تا امکان بررسی اثرات مضر این ضایعات را  در سلامت انسان فراهم کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: