• دوشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-9087-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«به نام یونس»؛ اثر تلمیح‌گونه از داستان زندگی یونس نبی

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: رمان «به نام یونس» را می‌توان یک یک اثر تلمیح‌گونه از داستان زندگی یونس نبی نامید. 

احسان سیفی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: کتاب «به نام یونس» را علی آرمین در 208 صفحه به رشته تحریر درآورده است که توسط انتشارات شهرستان ادب در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: شباهت‎های یونس نبی و این روحانی جوان، زیباترین و دلنشین‎ترین قسمت کُل رمان است؛ هر دو برای تبلیغ می‎آیند، هر دو طرد می‎شوند، هر دو از اطرافیان‌شان دلگیر و خسته می‎شوند، هر دو عزم رفتن می‎کنند، برای هر دو قرعه می‎اندازند و قرعه به نام یونس می‎افتد. یونس نبی به دریا می‎رود و یونسِ طلبه به چاه؛ و این چاه، بی‎شباهت به شکم ماهی نیست! هر چند چاهی که یونس در آن می‎افتد، بیشتر از آن که گره‎ای از دغدغه داستان باز کند، به خود یونس کمک می‎کند و او را همان‎طور که پایین و پایین‎تر می‎رود، بالا می‎کشاند.

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: سیاهی چاه کمک شایانی به یونس می‌کند تا از سیاهی نفس، به سمت نور سیر کند و این مسیر به خوبی توسط نویسنده تصویرسازی شده است. استفاده از این داستان مشهور برای تلمیح بسیار به خوش‌خوانی داستان کمک می‌کند و مخاطب داستان را در طی کردن و جرعه جرعه نوشیدن رمان مدد می‌رساند. 

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نوع نگارش داستان و قلم بدون تکلف نویسنده هم در زبان شخصیت اصلی داستان و همچنین لحن روستایی اهالی روستای محل تبلیغ طلبه جوان، بسیار خوانندگان حرفه‌ای رمان را به آینده این نویسنده امیدوار می‌کند.

سیفی عنوان کرد: نویسنده رمان را از زبان دانای کل روایت می‌کند؛ مثل داستان یونس نبی علیه السلام که دانای کل آن را تعریف کرده است و از این نظر، حس می‌شود که بهترین زبانی که می‎شد برای روایت رمان انتخاب کرد، همین بوده است.

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: رمان «به نام یونس» اثری است که با سلیقه و هنرمندی خاصی تصنیف و صفحه‌آرایی شده و کیفیت طراحی جلد نیز برای جذب مخاطب نوجوان و جوان گریزان از مطالعه، گیرا و وسوسه‌انگیز است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: