• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-9887-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

احسان شریعتی از شناخت‌نامه‌های «شریعتی» می‌گوید؛

شناخت‌نامه‌های پدر به روایت پسر

احسان شریعتی می‌گوید: برای شناخت دکتر علی شریعتی تا کنون کتاب‌های متعددی به چاپ رسیده که هر کدام از نگاهی خاص به زندگی وی پرداخته‌اند.

استاد فلسفه دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص بهترین کتاب‌هایی که در مورد شخصیت دکتر شریعتی و اندیشه‌های ایشان به نگارش درآمده، اظهار کرد: در مورد زندگی‌نامه دکتر شریعتی تاکنون مهم‌ترین اثری که منتشر شده است، دو جلد کتاب «طرحی از یک زندگی» نوشته زنده‌یاد دکتر پوران شریعت‌رضوی است. به زبان انگلیسی نیز مهم‌ترین اثر در این زمینه «مسلمانی در جستجوی ناکجاآباد» اثر دکتر علی رهنما است.

وی عنوان کرد: اما «بنیاد فرهنگی دکترعلی شریعتی» هم اکنون در زمینه انتشار مجموعه آثار نهایی شریعتی به فارسی و ترجمه متون اساسی به‌زبان انگلیسی تلاش می‌کند.

احسان شریعتی علت انتخاب کتاب «طرحی از یک زندگی» را به عنوان بهترین کتاب در زمینه معرفی دکتر شریعتی، شناخت شخصی همسر دکتر شریعتی از ایشان دانست و افزود:  یکی از دلایل اهمیت کتاب «طرحی از یک زندگی» این است که این کتاب محصول زیست مشترک پوران شریعت‌رضوی با دکتر شریعتی بوده است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران ادامه داد: در خصوص دومین اثری که به آن اشاره شد«مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد»، از این لحاظ برای من اهمیت دارد که محصول پژوهشی مفصل طی چندین سال توسط دکتر رهنما است.

وی در مورد آثار منتشر شده از اندیشه‌های دکتر شریعتی مطرح کرد: در مورد آراء و اندیشه‌های شریعتی نیز آثار متعدد و معتبری منتشر شده است، که به لحاظ موضوعی، موردی و قدری پراکنده هستند؛ می‌توان گفت که تا کنون اثر جامع و مرجعی که بتوان آن را به‌ لحاظ علمی و آکادمیک به‌عنوان منبع و رفرنس نهایی به طور نسبی و مورد اجماع پژوهشگران تلقی کرد، منتشر نشده است.

احسان شریعتی اضافه کرد: در عین حال «شریعتی در افق اندیشه‌ها» گردآوری «دفتر پژوهش‌های فرهنگی شریعتی» که امسال توسط نشر قصیده‌سرا منتشر شده در زمینه شناخت اندیشه‌های شریعتی منبع قابل ارجاعی است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران در مورد «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی» تشریح کرد: «بنیاد فرهنگی دکترعلی شریعتی» دربرگیرنده «دفتر تدوین مجموعه آثار دکترشریعتی»،  که در گدشته توسط خانم شریعت‌رضوی و در حال حاضر توسط اینجانب مدیریت می‌شود، نهاد رسمی انتشار آثار کتبی و شفاهی و اسناد (اعم از دست‌نوشته، صوت و تصویر) و هم‌چنین پژوهش‌های پیرامون شریعتی است.

وی یادآور شد: «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی» تا کنون 36 جلد از مجموعه آثار و لوح مجموعه آثار صوتی دکتر علی شریعتی را منتشر کرده است و لازم به یادآوری است که مجموعه‌های دیگری که بعضی اوقات در بازار با این اسامی توزیع می‌شوند فاقد اعتبار هستند و کپی‌برداری از روی اینترنت، ناقص و بی‌کیفیت هستند.

احسان شریعتی متذکر شد: لذا تنها مرجع نشر رسمی آثار دکتر شریعتی «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی» است که زیر نظر خانواده دکتر شریعتی اداره می‌شود.

وی در خصوص اهداف دیگر «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی» عنوان کرد: هرگونه فعاليت فرهنگی و اجتماعی با تداوم راه و پروژه دكتر شريعتی در دستور كار بلندمدت «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی» قرار دارد.

احسان شریعتی عنوان کرد: درباره شناخت اندیشه شریعتی نیز «نیاندیشیده‌مانده‌های فلسفی یک اندیشه» به قلم بنده که در دفتر اول از دفاتر «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی»  به چاپ رسیده؛ قابل معرفی است.

وی افزود: هم‌چنین کتاب«شریعتی در افق اندیشه‌ها» در دو جلد به همت دفتر پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی که شامل مقالات مختلفی مانند شریعتی، متفکر نقد و رهایی نوشته هاشم آقاجری، جلوه‌های گوناگون اندیشه شریعتی نوشته رضا علیجانی، شریعتی و نسبت میان امر محلی و امر جهانی نوشته سوسن شریعتی، ویژگی‌های سرمشق فکری دکتر شریعتی نوشته علیرضا علوی‌تبار، انسان‌شناسی از دیدگاه شریعتی نوشته احسان شریعتی و ... به چاپ رسیده که می‌تواند برای نزدیکی به اندیشه‌های شریعتی تاثیرگذار باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: