• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-9987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون گروه پژوهشی مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس مطرح کرد؛

ایران سرآمد قرآن‌پژوهی در بلاد اسلامی

معاون گروه پژوهشی مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: ایران طی 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اندازه 14 قرن پس از نزول قرآن در قرآن‌پژوهی جلو افتاده است و ایرانیان در این زمینه سرآمد بلاد اسلامی هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن مومن زاده، امروز  28 خردادماه در مراسم رونمایی از هفت قرآن بازوبندی که در موزه قرآن آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای نزول قرآن پیامبر اکرم(ص) اهتمام ویژه برای حفظ قرآن داشتند و لذا مسئله کتابت به چند قرن اخیر برنمی‌گردد. کتابت قرآن در مدینه نمونه بارز این مسئله است؛ لذا استنساخ قرآن مربوط به زمان نزول و حیات نبی مکرم اسلام(ص) است.

وی افزود: در گذشته کتابت بر روی سنگ صاف و پوست حیوان و سایر اشیاء مرسوم بوده و به خاطر اهمیتی که داشته، از اولین وصیت‌های پیامبر (ص) نیز اهتمام به کتابت قرآن بود. از زمان رسول خدا(ص) تاکنون تحولات زیادی در خصوص خوشنویسی، تذهیب و ... در زمینه کتابت قرآن رخ داده است.

معاون گروه پژوهشی مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: بخش مهمی از کار مسلمانان تبیین معارف قرآن بوده و در عصر معاصر توجه به قرآن و کار تحولی و عمیق در عرصه مفاهیم قرآنی با جهشی روبرو بوده است که البته این امر در ایران پس از انقلاب اسلامی اتفاق افتاده و کشور ایران در این زمینه از همه کشورهای اسلامی جلو افتاده است.

مومن‌زاده عنوان کرد: در مسئله قرآن‌پژوهی ایران و ایرانیان سرآمد سایر بلاد اسلامی هستند که از آن می‌توان به توسعه لغت و کلمات اشاره کرد که در ایران اتفاق افتاده است.

وی ابراز کرد: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و طی این 40 سال به اندازه 14 قرن پس از نزول قرآن در خصوص قرآن‌پژوهی جلو افتاده است. اگر جهان سنت می‌گفت تفسیر کذا و کذا داریم، امروز می‌توانیم بگوییم تفسیری گران‌قدرتر از المیزان نخواهیم یافت.

معاون گروه پژوهشی مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: ما دو اثر در زمینه قرآن داریم که مایه افتخار ما در جهان است؛ یکی «التحریر فی کلمات قرآن» نوشته مصطفوی در 14 جلد و «المعجم فی فقه‌ الغةالقرآن و سر البلاغته» که در 37 جلد به چاپ رسیده است.

مومن‌زاده گفت: یکی از مهم‌ترین کارهای بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی توسعه و نشر این کتاب ارزشمند است و از آنجا که به زبان عربی است، علاوه بر ایران در خارج از کشور نیز نشر یافته و دانشگاه الازهر مصر نیز تقاضای پنج نسخه از این کتاب را کرده است.

وی با بیان این‌که نویسنده مجموعه کتاب «المعجم فی فقه لغةالقرآن و سرالبلاغته» یک کار اجتهادی درباره قرآن انجام داده است، ادامه داد: هم‌چنین قرار است در آینده نزدیک از نسخه این کتاب ارزشمند در هندوستان نیز رونمایی شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: