• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-10187-5
  • خبرنگار : 15303
  • منبع خبر : ----

معاون فرهنگی اوقاف خراسان رضوی:
طرح تابستانی نشاط معنوی هم‌زمان با دهه کرامت افتتاح خواهد شد

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: امسال «طرح نشاط معنوی» ویژگی خاص دیگری نیز دارد که افتتاح این طرح با دهه کرامت و میلاد حضرت فاطمه(ع) و اختتامیه آن نیز با دهه ولایت و عید غدیر است. بازه زمانی این طرح از 13 تیر تا 29 مرداد به مدت هفت هفته در 20 شهرستان و 72 بقاع متبرکه اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌السلام و المسلمین جمال ایزدی که صبح امروز در نشست خبری «طرح تابستانی نشاط معنوی و دهه کرامت» اظهار کرد: طرح‌هایی که در طول سال اجرا می‌شوند ویژگی‌های خاص خود را دارند، ویژگی «طرح تابستانی نشاط معنوی» این است که در فرصت اوقات فراغت دانش‌آموزان اجرا می‌شود و لذا در این زمان است که می‌توان خدمات ارزشمندی را به دانش‌آموزان داد؛ ویژگی بعدی این طرح این است که مخاطب اصلی ما در این طرح نوجوانان و جوانان در بازه سنی 7 الی 18 سال هستند.  

وی عنوان کرد: این طرح قرار است به سه شیوه برگزار شود، شیوه اول آن شیوه مشارکتی است که با همکاری و مشارکت سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبطی مانند بسیج، آموزش و پرورش، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، سازمان تبلیغات و مراکز دیگر می‌توانیم طرح‌ را برگزار کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: شیوه دوم برگزاری این طرح در قالب اردویی برگزار خواهد شد که خود یک ظرفیت است که  دستگاه‌های مرتبط یا هر مجموعه‌ای می‌توانند اردوهایی را در بقاع متبرکه برگزار کنند و ما هم با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که هر بقعه دارد به ارائه خدمات می‌پردازیم تا این طرح اجرا شود.

حجت‌السلام و المسلمین ایزدی ادامه داد: شیوه سوم هم مانند سال گذشته تلفیقی از هر دوی این روش‌ها است که یک‌ سری برنامه‌های عمومی در بقاع متبرکه داریم مانند خیمه‌های معرفت که با غرفه‌های متعدد برپا می‌شود که برپایی غرفه‌ها بستگی به ظرفیت بقعه‌ها دارد نظیر غرفه‌های کودک و نوجوان، غرفه محصولات فرهنگی، غرفه عفاف و حجاب و ... مورد نیاز زائران، نوجوانان و جوان است.

وی خاطرنشان کرد: قالب این طرح قرار است به صورت برگزاری کلاس‌ها اجرا شود، کلاس‌هایی با دوره‌های مشخص با موضوعات مختلف مورد نیاز این سنین در موضوعات اعتقادی، فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و قرآنی برگزار می‌شود که برای این کلاس‌ها ثبت‌نام می‌کنند و مربی‌های خوب و توانمند کلاس را تشکیل می‌دهند و می‌تواند خروجی خوبی برای شرکت‌کنندگان داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان در این طرح مطرح کرد: تعداد شرکت‌کننده‌ها و مخاطبین خاص در قالب کلاس‌ها چیزی حدود 300 تا 400 هزار نفر پیش‌بینی شده است.

حجت‌السلام و المسلمین ایزدی گفت: تعداد مبلغین و مربیانی که در این طرح از آن‌ها استفاده شده است 92 نفر خواهند بود که از مبلغین متعهد و متخصص هستند که هم از مبلغین بومی، هم از مبلغین مستقر و از هم مبلغینی که از استان به شهرستان‌ها ارسال می‌کنیم خواهند بود. مبلغین آقا همه روحانی و معمم هستند و مبلغین خانم حوزوی هستند و در موضوعات سبک زندگی دوره‌هایی را گذرانده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نهادهایی که در «طرح نشاط معنوی» مشارکت می‌کنند با برخی از آن‌ها تفاهم‌نامه‌ای تنظیم کردیم مانند مجموعه بسیج، سپاه، بنیاد شهید و دستگاه‌های دیگر که در واقع می‌توانیم با همکاری هم خدمت‌گزار باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تشریح کرد: شروع طرح تابستانی«نشاط معنوی» در روز پنج‌شنبه 13 تیر خواهد بود که مصادف با میلاد حضرت‌معصومه(ص) است. در این بازه زمانی برنامه‌های دهه کرامت به این شرح است: غبارروبی، محافل و مجالس قرآنی، مسابقات قرآنی، مسابقات فرهنگی که در بقاع متبرکه انجام می‌شود و در این زمان با خانواده‌های شهدا دیدار خواهیم داشت، هم‌چنین خیمه‌های معرفت را برپا می‌کنیم که از این فرصت استفاده کنند.

حجت‌السلام و المسلمین ایزدی اضافه کرد: عظیمت کاروان پیاده به سمت حرم مطهر رضوی با محوریت بقاع متبرکه کاشمر که سال‌های قبل هم انجام می‌شده است که سواره به نیشابور می‌آیند و جمعیتی در نیشابور به آن‌ها اضافه می‌شود و پس از آن به سمت حرم مطهر رضوی حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌چنین در روز ملی عفاف و حجاب که 20 تیر ماه برگزار می‌شود برنامه‌های ویژه‌ای را بقاع متبرکه ما پیش‌بینی کرده‌اند که مراسمات و برنامه‌های عمومی دهه کرامت است.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: برنامه‌های مهم‌تر و اختصاصی‌ که به صورت استانی هم انجام خواهد شد مواردی است مانند همایش بزرگداشت امام‌زادگان است، هر شهرستان یک همایش را برای امام‌زادگان شهرستانی برگزار می‌کند که در آن همایش از اصحاب بقاع متبرکه تجلیل می‌شود.

حجت‌السلام و المسلیمن ایزدی یادآور شد: مورد بعدی برگزاری یک همایش شاخص استانی است که استان در آن ورود پیدا می‌ند و تجلیل آن به صورت استانی خواهد بود که از شهرستان‌های مختلف هم حضور پیدا می‌کنند. این همایش استانی به عنوان ستارگان کرامت در کاشمر و در محل آستان مقدس امام‌زاده سیدحمزه برگزار خواهد شد.

وی عنوان کرد: موضوع بعدی در چندین ماه قبل کنگره‌ای برای امام‌زاده قیاس‌الدین محمد برگزار کردیم، مراسم پایانی کنگره هم مراسم هم به لحاظ کمیت و کیفیت ارزشمند بود که در آن ویژه‌ای نامه‌ و فراخوانی تهیه شد و آثار ارزشمندی به دست ما رسید.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: آثار ارسالی در حال حاضر تبدیل به کتاب شده و قرار است در امام‌زاده قیاس‌الدین محمد از کتاب ملی کنگره رونمایی به عمل آید که هم‌زمان با آن همایش بزرگداشت امام‌زاده نیز برگزار خواهد شد.

حجت‌السلام و المسلمین ایزدی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های مهم در این دهه یک نشست علمی با همکاری بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی جهت امام‌زاده محمد محروق(ع) در روز چهارشنبه 19 تیر در نیشابور با همراهی پژوهشگران و محققین برجسته استان و شهرستان خواهیم داشت که مقدمه‌ای می‌شود برای همایشی بزرگ در چند ماه آینده که قرار است برای این امام‌زاده برگزار کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: