• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-10487-5
  • خبرنگار : 15311
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

بازیگر «خنکای ختم خاطره»:
ژانر نمایش‌نامه خنکای ختم خاطره اجتماعی و دفاع مقدس است

عکس تزئینی است
بازیگر تئاتر «خنکای ختم خاطره» گفت: ژانر نمایش‌نامه تئاتر خنکای ختم خاطره اجتماعی و دفاع مقدس است و بیش‌تر به معضلات و مشکلات خانواده‌های شهدا و تأثیری که جنگ بر جامعه و مخصوصا این خانواده‌ها گذاشته است، می‌پردازد.

زهرا عبدالهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهارکرد: تئاتر خنکای ختم خاطره اولین خروجی کارگاه آموزشی گروه آوان است. اکثر بازیگران این تئاتر برای اولین‌بار به روی صحنه تئاتر می‌روند.

وی ادامه داد: تعداد بازیگران این کار 11 نفر و با عوامل پشت‌صحنه حدود ۲۲ نفر هستیم. تئاتر خنکای ختم خاطره به نویسندگی حمیدرضا آذرنگ است که این کار در تهران دوبار به‌روی صحنه رفته است.

این بازیگر تئاتر با بیان این‌که « این کار به کارگردانی ایمان رمضانی و سرپرستی امیر بشیری است» عنوان کرد: من در این تئاتر نقش زن جنوبی دارم که مادرشهید درد کشیده و در بطن جنگ بوده است. این زن قصه خود را از کودکی روایت می‌کند.

عبدالهی افزود: به نظر من در این نمایش، این زن بعد از نقش شهید بیش‌ترین کسی است که جنگ را درک کرده است. جنگ آسیب‌های زیادی به روح و روان این زن زده است. من بیش‌تر نقش یک زن روان‌پریش با اعتقادات بسیار قوی را اجرا می‌کنم. این زن لایه‌های پیچیده‌تری در بازی خود دارد. بازی من بیش‌تر مونولوگ است و سختی کار همین است.

وی با اشاره به این‌که «اجرای من مونولوگ و بیشتر تک‌گویی است» خاطرنشان کرد: این نقش سخت بود اما به‌ شدت دوستش دارم. این اولین اجرای من بر روی صحنه عمومی است. نقش من بی‌نظیر بودو من با تک‌تک دیالوگ‌های این نقش ارتباط برقرار کرده و زندگی کردم.

بازیگر تئاتر خنکای ختم خاطره بیان کرد: نمایش‌نامه خنکای خاطره ترکیبی از رئال و سورئال است.

عبداللهی گفت: نمایش‌نامه قدرت دیالوگ‌نویسی به‌شدت قوی دارد، به‌طوری که مخاطب، روزها و ماه‌ها به دیالوگ این نمایش‌نامه فکر می‌کند. دوستان من در این نمایش، خوب و درجه‌ یک هستند و کارگردان این تئاتر عالی است. کارگردان از ما بسیار حمایت کرد.

وی افزود: سرپرست گروه استاد کارگاهی ما بود که در این مسیر به ما کمک کرد. کار با کسی که تجربه اول بازیگری دارد، خیلی سخت است. نقش این زن جنوبی با ویژگی‌های خاص او برایم جذاب بود. به‌خاطر علاقه خود به این شخصیت، از این نقش استقبال کردم.

بازیگر تئاتر خنکای ختم خاطره اظهارکرد: به ‌نظر من این سخت‌ترین نقش این نمایش‌نامه بود چرا که این زن ویژگی‌های شخصیتی خاصی داشت و در نمایش‌نامه از زندگی خود به صورت مونولوگ حمایت می‌کرد، به‌خصوص برای من که تجربه کافی ندارم و برای اولین‌بار به‌روی صحنه عمومی تئاتر می‌روم. امیدوارم در حد توان خود از پس این نقش برآمده و دِین‌ام را ادا کرده باشم.

عبدالهی در خصوص موضوع نمایش‌نامه خنکای ختم خاطره، عنوان کرد: یک شهید بعد از ۲۵ سال تقریباً به صورتِ سالم پیدا می‌شود و ماموران بنیاد شهید که در نمایش‌نامه به جای ماموران بنیاد از واژه «اونجا» استفاده می‌شود؛ موظف شدند که خانواده اصلی این شهید را پیدا کنند. ماموران بنیاد به صورت شش اپیزود به مناطق مختلف کشور می‌روند. در روند پیدا کردن خانواده شهید ما را با 6 قومیت آشنا می‌کنند.

وی ادامه داد: به‌نظر من یکی از جذابیت‌های این نمایش‌نامه پیدا کردن نقطه اشتراک در نقش‌ها و با قومیت‌های مختلف است که مخاطب می‌تواند اشتراکی بین نقش‌ها پیدا کند.

بازیگر تئاتر خنکای ختم خاطره تاکید کرد: اپیوزدهای این نمایش‌نامه کاملاً از هم جدا است. هر اپیزود یک خانواده و یک قوم جدا هستند اما مخاطب می‌تواند بین آن‌ها به اشتراکی برسد که این یکی از جذابیت‌های این نمایش‌نامه است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: