• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-10587-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«حدیث پیمانه»؛ پژوهشی در انقلاب اسلامی

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: مطالعه کتاب «حدیث پیمانه» به شناختی دقیق از جریان‌ها، احزاب و گروه‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی منجر می‌شود.

احسان سیفی در گفت‌گو با ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: کتاب «حدیث پیمانه» را حمید پارسانیا در 408 صفحه به رشته تحریر درآورده است که توسط انتشارات دفتر نشر معارف در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: کتاب «حدیث پیمانه» در 6 فصل «مذهب و عصبیت»، «غرب و غرب‌زدگی»، «منوّرالفکری و استبداد استعماری»، «روشنفکری در جابجایی قدرت»، «سنت و تجددطلبی دینی» و «نیروهای اجتماعی و انقلاب اسلامی ایران» نگارش یافته است. 

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: حرکت سیاسی تشیع، واقعیت اجتماعی تشیع از صفویه تا قاجاریه، جریان‌شناسی ماسون‌ها، نیروهای اجتماعی ایران در تاریخ 20 ساله پهلوی اول، نیروهای اجتماعی و مذهبی ایران از سال 1320 تا 1332 و از 1332 تا 1342 و همچنین 1342 تا 1357، ویژگی روشنفکری در ایران، تاریخچه حرکت‌های نوگرایانه دینی در ایران، جریان‌های روشنفکری در ایران، انقلاب اسلامی و استکبار جهانی، انقلاب اسلامی و نیروی روشنفکری و انقلاب اسلامی و نیروهای مذهبی از جمله موضوعاتی هستند که نویسنده در این کتاب به تحلیل و تبیین آن‌ها پرداخته است. 

وی بیان کرد: در این کتاب به معرفت شناختی اجتماعی و فضای فکری ـ فرهنگی‌ای که زمینه ساز انقلاب اسلامی در ایران بوده است و نیز سمت و سوی محورهای فکری گروه‌های ایدئولوژیک موثر در رشد تحرکات اجتماعی که منجر به سقوط شاه در سال 1357 شد، پرداخته است.

سیفی خاطر نشان کرد: کدام گروه نقش اصلی را در ساختار سازی انقلاب ایران ایفا کرده است، آیا گروه دینی نقش رهبری را به عهده داشت، یا اصولا برنامه‌ای برای ایجاد انقلاب وجود نداشته است و این گروه نیز در این زمینه، نقشه‌ای در سر نداشته است، آیا ایده‌های انقلاب در سر افرادی قرار داشت که به روشنفکران دینی موسومند و یا تمامی شناخته شدگان در فضای فرهنگی ایران حضور داشتند و دیگر آن که شهیدان زیادی که تقدیم انقلاب شده است، عمدتاً به چه گروه‌هایی تعلق داشت از جمله سئوالاتی است که نویسنده در این اثر به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: