• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 983-9585-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

تولیت آستان قدس رضوی:

بیانیه گام دوم محصول 60 سال تجربه رهبری است

تولیت آستان قدس رضوی گفت:  بیانیه گام دوم محصول 60 سال تجربه رهبری معظم انقلاب قبل و بعد از حکومت جمهوری اسلامی ایران  است.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در همایش گرامیداشت شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: شهید چمران یادآور خط سرخ عرفان، شهادت، لبنان مقاوم ست.

چمران حکمت را در خاکریزهای بیروت پیدا کرد

وی افزود: چمران حکمت را که گمشده هر انسان مومن است، در گوشه کتابخانه‌های دانشکده فنی یا دانشگاه برکلی آمریکا جستجو نکرد، بلکه حکمت را در خاکریزهای بیروت، بنت جبیل، شب‌های پاوه و لحظه حضور و شهود در سوسنگرد تحربه کرد. چمران عشق، حیات و وظیفه را در مکتب اهل بیت عصمت و طهارت آموخت و چه زیباست حقیقتا که چنین روزی به عنوان روز اساتید بسیجی انتخاب شود و هرسال در چنین روزی برای سالگرد شهادت این استاد، معلم و هدایتگر چنین تشکل و مراسمی برگزار می‌گردد.   
  
مروی تصریح کرد: اساتید جامعه هدایت بخشی از جامعه را که نخبگان، دانشگاهیان و دانشجویان را تشکیل می‌دهد، برعهده دارند. ما اگر به این نقش شناخت داشته باشیم و‌در جهت نشر این شناخت حرکت کنیم، می‌توانیم جامعه را برای آینده بیمه کنیم که آن خط صحیح و انقلابی است که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب و دغدغه به‌حق این بزرگوار است.
 
وی اضافه کرد: شما سطح اسلام را نگاه کنید، چند سال بعد از پیامبر(ص) آن انحراف ایجاد شد و این موضوع را خود اهل سنت تحلیل کرده‌اند و تنها تحلیل ما نیست بلکه عبدالله علائلی؛ نویسنده، دانشمند و‌ متفکر مصری و اهل سنت، کتابی در رابطه با امام حسین(ع) نوشته است. این کتاب بسیار ارزشمند، تحلیلی و عمیق است و تحلیل می‌کند که چرا بعد از پیامبر(ص) این اتفاقات رخ داد، او می‌گوید اینکه بنی امیه بعد از پیامبر(ص) زمام امور را در دست گرفتند و انحراف در جامعه اسلامی بوجود آوردند، به دلیل زیرکی و سیاستمداری آنان نبود و مخالفان آنان نبود بلکه دلیل آن این بود که جامعه درست تربیت نشده بود.
 
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: تعبیری وجود دارد که اعراب آن روز دین را به صورت مراسم و آدابی بی‌روح فرا گرفتند و آن معارف نورانی دین و اسلام در عمق جان مردم نفوذ نکرده بود، ابوذر و سلمان یکی بودند و همه ابوذر نشدند و مفاهیم دینی در عمق وجود همه راه پیدا نکرده بود، به همین دلیل بنی امیه بعد از پیامبر(ص) زمام امور و خلافت را در دست گرفتند.

باید فکر و اندیشه انقلابی در عمق وجود مردم، به خصوص جوانان نفوذ پیدا کند

مروی گفت: اگر بخواهیم جامعه را بیمه و انقلابی‌گری را در آن تضمین کنیم، باید فکر و اندیشه انقلابی در عمق وجود مردم، به خصوص جوانان که مدیران آینده هستند نفوذ پیدا کند، فقط به یک مراسم و آیین‌های عادی و معمولی بسنده نکنیم. این آیین‌ها در جای خود محفوظ است اما نباید تنها به آن بسنده کرد بلکهه جوانان را به فکر کردن، عمیق اندیشیدن و درست تحلیل کردن دعوت و سوق دهیم.

وی ادامه داد: چندی قبل ائمه جمعه یکی از مراکز استان که به این سمت منصوب شده بود، طبق معمول ملاقاتی با حضرت آقا داشتند، آقا در آنجا توصیه‌هایی فرمودند از جمله اینکه با تمام اقشار و مردم ارتباط داشته باشند اما با جوانان و جوانان انقلابی و حزب الهی، ارتباطی صمیمی‌تر و فعال‌تر داشته باشید و به آنان در جهت تعمیق فکر دینی و انقلابی کمک کنید.
 
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: امیرالمونین(ع) می‌فرمایند «لا يحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر» یعنی این پرچم دین، امامت، عدالت و پرچمی که علی(ع) در دست گرفته که جامع تمام فضیلت هاست این پرچم را همه نمی‌توانند تحمل و حمل کنند مگر کسانی که دارای بصیرت و روحیه مقاومت، استقامت و پایداری باشند. این نقش شما اساتید و هدایت‌گران جامعه است.

مروی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به این موضوع پرداختند اما خیلی بیشتر از این جا دارد که به آن پرداخته شود و ایشان یک هفته کارهای خود را برای نوشتن این بیانیه تعطیل کردند و وقت زیادی برای آن گذاشتند.

بیانیه گام دوم محصول 60 سال تجربه رهبری است

وی ادامه داد: آقا چهل سال تجربه در انقلاب و حکومت و لااقل 25 سال قبل از انقلاب را یادداشت و خلاصه و در این بیانیه به آن اشاره کردند، در واقع این بیانیه محصول 60 سال تجربه رهبری معظم انقلاب قبل و بعد از حکومت جمهوری اسلامی ایران است و تنها مروری بر گذشته نیست، راهی برای چهل سال آینده نیز هست. 
 
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: حقیقتا باید بیش از اینها روی این موضوع کار کرد و عمده آن باید توسط دانشگاه و اساتید انجام شود، زیرا مخاطبین اصلی این بیانیه جوانان هستند و تاکید آقا بر جوان‌گرایی تنها یک شعار نیست، بلکه یک باور و اعتقاد است. 
 
مروی خاطرنشان کرد: نگاه و باور آقا به جوانان بر اساس آن باوری است که جوانان در طول چهل سال جنگ را اداره کردند، کدام یک از فرماندهان بزرگ ما، شهید باکری‌ها، همت‌ها، خرازی‌ها و بروجردی‌ها در اکادمیک نظامی دنیا تحصیل و جنگ نظامی دیده بودند؟ ایمان، خودباوری، امید داشتن و آینده را روشن دیدن از همین جوانان، کسانی را ساخت که پیر نظامی‌های بعثی را با لباس زیر از سنگرها خارج و اسیر کردند.
 
وی اضافه کرد: این جوانان در حوزه سازندگی، دفاع از انقلاب، مبارزه با جریان‌های ضد انقلابی و فتنه‌ها حضور داشتند، بنابریان مخاطب اصلی بیانیه گام دوم جوانان هستند و اکنون آقا در جلسات عمومی و خصوصی بر جوانان تاکید دارند.
 
مروی اظهار کرد: حضرت آقا بر مساله امید و امید دادن به جامعه بسیار تاکید دارند ما گاهی می‌خواهیم نقد و انتقاد کنیم که به جا است و باید نقد و انتقاد به جامعه باشد اما باید به گونه‌ای انجام شود که در نتیجه آن یاس و ناامیدی به جامعه تزریق نشود و این خلاف نظر رهبری و خواسته دشمن است. زمانی که دائما بر طبل یاس و ناامیدی بکوبیم توده مردم مسائل را تفکیک نمی‌کنند و به پای کلیت نظام می‌گذارند، تاکید می‌کنم نقد و انتقاد باید باشد اما زمانی که به مرز ناامیدی و یاس برسد، میدان دشمن است و به نوعی بازی کردن در میدان دشمن است نه میدان انقلاب.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: