• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 983-9186-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

مشاور بنیاد ملی نخبگان:

مهمترین ویژگی دکتر چمران تواضع عجیبی بود که داشت

مشاور بنیاد ملی نخبگان گفت: مهمترین ویژگی وجودی دکتر چمران  تواضع عجیبی بود که می‌توان از آن یاد کرد

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید سهراب پور، در همایش سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید که در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد اظهار کرد: دکتر چمران که به نوعی از دل دانشگاه بیرون آمده بود، توانست به یکی از قهرمانان جنگ تحمیلی تبدیل شود و با انجام فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه و جبهه وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.
 
وی افزود: طی هشت سال جنگ تحمیلی مردم با کمک امام (ره) فداکاری‌های بسیاری انجام دادند و خانواده‌های بسیاری، شهیدانی را تقدیم انقلاب کردند. به نوعی مردم و این شهیدان بودند که توانستند مملکت را حفظ و نگهداری کنند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بیان کرد: دکتر چمران واقعا یک انسان چند بعدی بود که برخی از این ابعاد ممکن است متناقض به نظر برسد و جمع شدن همه این خصوصیات را کمتر می‌توان در یک فرد پیدا کرد، اما ایشان به نوعی یک دانشمند، جنگجو، مبارز و عارف با احساسات لطیف بوده و افراد با این ویژگی‌ها ایشان را می‌شناختند و همچنان هم می‌شناسند.
 
سهراب پور خاطرنشان کرد: مهمترین ویژگی وجودی او تواضع عجیبی بود که می‌توان از آن یاد کرد و با همین خصوصیت اخلاقی خود همه افراد را با هر نوع دیدگاه و هر منصب اجتماعی که داشتند مجذوب خود می‌کرد. دوستان و همرزمان او، شهید چمران را با این ویژگی یاد می‌کنند.

مشاور بنیاد ملی نخبگان در خصوص نحوه آشنایی خود با شهید چمران تصریح کرد: نحوه آشنایی ما به این صورت بود زمانی‌که من دانشجوی فنی دانشگاه تهران بودم و رتبه برتر را کسب کرده بودم، در آن زمان رتبه‌های برتر را برای دانشگاه‌های مهم دنیا بورسیه می‌کردند، من نیز بورسیه دانشگاه کالیفرنیا را گرفتم که از قضا دکتر چمران هم در آن دانشگاه بود و در  یک موسسه تحقیقاتی مهم فعالیت داشت. برای اولین‌بار در آن جا با یکدیگر آشنا شدیم و این دوستی منجر شد که من و همسرم جزء حلقه یاران ایشان شویم و طی پنج سالی که در آنجا بودیم تحت تربیت ایشان قرار گرفتیم.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف گفت: از جمله فعالیت‌های ایشان می‌توان به ایجاد انجمن اسلامی دانشجویان آمریکایی و کانادایی اشاره کرد. شهید چمران در این انجمن، جلسات بسیار متعددی برای دانشجویان برگزار می‌کرد، اما پس از مدت‌ها ایشان در داخل این انجمن، گروه فارسی‌ زبانان را که تنها افراد ایرانی بودند و تعدادمان به 20 نفر می‌رسید تشکیل داد.
 
وی عنوان کرد: در آن زمان وضعیت خاصی حاکم بود، چرا که گروه‌های چپ‌گرا فعالیت‌های بسیار قوی داشتند، اما با توجه به اینکه قوی بودند از ما دانشجویان ایرانی که تعدادمان از آن‌ها کمتر بود هراس داشتند. به همین دلیل برای اینکه ما بتوانیم هنگامی‌که با آن‌ها بحث می‌کنیم اطلاعاتی داشته باشیم، شهید چمران برای ما دوره‌هایی را برگزار می‌کرد.

سهراب پور بیان کرد: بنابراین پس از مدتی هنگامی‌که ایشان متوجه حضور این دسته از افراد در این انجمن شد، دیگر علاقه‌ای به حضور در آن خانه ایران که خود تاسیس کرده بود، نداشت. در واقع ایشان فعالیت‌های سیاسی متعددی در آن جا داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: