• شنبه ۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-2687-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

شکوه قاسم‌نیا:
صفا، شادی و ظرافت را می‌توان در ادبیات کودک یافت

شکوه قاسم‌نیا گفت: اگر دنبال صفا و شادی کودکی و به دنبال رستگاری‌ هستید و اگر به دنبال شیرینی، ظرافت و حس خوش می‌گردید، سراغ ادبیات کودک بروید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این شاعر و نویسنده کودک که در «سومین همایش گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در حوزه ادبیات در تالار شهر مشهد سخن می‌گفت، اظهار کرد: من کودک خوشبختی بودم؛ به دلیل این که در خانواده‌ای به دنیا آمدم که قبل از من هفت پسر به دنیا آمده بودند؛ به همین دلیل من کودکی‌ای سرشار از دریافت محبت عاطفی داشتم، البته در کنار محبت خانوادگی، دریافت محبت ویژه‌ای از یک دایه مهربان‌تر از مادر نیز داشتم که خدای قصه و شعر و شادی‌های کودکانه و ... بود؛ کودکی من این‌گونه شکل گرفت و من به سمت ادبیات کودکی سوق داده شدم.

وی ادامه داد: کسانی فکر می‌کنند که ورود به عرصه ادبیات کودک، راحت و ساده است؛ ولی اگر به دنبال شغلی برای کسب ثروت هستید، اگر دنبال اسم و نام و اعتبار هستید، اگر دنبال عزت و احترام هستید و اگر دنبال کودکی کردن و جوان ماندن در این حوزه هستید، دنبال ادبیات کودک نروید؛ اما اگر دنبال صفا و شادی کودکی و به دنبال رستگاری‌ هستید و اگر به دنبال شیرینی، ظرافت و حس خوشی می‌گردید، سراغ ادبیات کودک بروید.

قاسم‌نیا خاطرنشان کرد: چیزی که ما باید در کار نوشتن برای بچه‌ها رعایت کنیم، ایجاز است؛ بچه‌ها نه حوصله زیاده‌خوانی و زیاد شنیدن دارند و نه کشش دریافش را دارند؛ بنابراین ما سعی می‌کنیم از حواشی در نگارش کم کنیم و اضافه‌ها و حاشیه‌ها را نگوییم، مختصر و مفید کار کنیم و هر که این کار را بکند، برنده است.

این شاعر و نویسنده کودک بیان کرد: من در خانوده‌ای یزدی به دنیا آمدم؛ کودک خوشبخت و تنهایی بودم؛ خوشبخت از این جهت که همه چیز برایم آماده بود ولی تنها بودم چون خانواده ما بیشتر مرد بودند؛ با این وجود من پناهگاهی برای خودم پیدا کردم و به خانه عمویم که چهار نفر بودند و خلوت بود، می‌رفتم.

وی افزود: دبیرستان را گذراندم و اولین قصه‌ام «ماجرای کفش پاشنه بلند» را در خانه عمویم نوشتم و اولین شعرم با عنوان «اشک‌های زیبا» در کلاس چهارم و پنجم نوشتم.

قاسم‌نیا افزود: زمان انتخاب رشته می‌خواستم رشته ادبیات را انتخاب کنم؛ اما مدرسه نزدیک خانه ما فقط رشته ریاضی و تجربی داشت و من باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب می‌کردم؛ به ناچار ریاضی را انتخاب کردم. سال اول را رد کردم، سال دوم معلمی سر کلاس ما آمد که می‌توانم بگویم دبیر ریاضی بود؛ ولی دبیر ادبی من شد؛ خلاقیت و شیرینی ریاضی را به من یاد داد؛ هم با روش آموزشی و هم با رفتارش، کردار و نگاه و آرامشش و... و این معلم مشوق ادبی من شد؛ نام این معلم ریاضی، پروین شهریاری بود.

این شاعر و نویسنده کودک عنوان کرد: زمان انتخاب رشته دانشگاه، من رشته مهندسی را نمی‌خواستم؛ دوستی داشتم که عاشق علوم سیاسی بود و مرا تشویق به خواندن علوم سیاسی کرد. امتحان دادیم و من قبول شدم ولی دوستم قبول نشد؛ بعدها فهمیدم که شاید دلیلش این بوده که مطالعه ادبی من برای خودم خارج از کلاس بیشتر بود و البته کمی انگلیسی بهتری هم داشتم. 

وی گفت: به این رشته علاقه نداشتم ولی کم کم کنار آمدم و گذراندم اما باز هم نطفه علاقه به ادبیات از بین نرفته بود و در این حین گریزهایی می‌زدم. درس علوم سیاسی را می‌خواندم و می‌گذراندم ولی نیاز به نگارش و نوشتن سرجایش بود که به صورت متفرقه این مراحل را نیز می‌گذارندم؛ مدرک را که گرفتم، انقلاب فرهنگی شد و دانشگاه تعطیل شد.

قاسم‌نیا افزود: زمانی که انقلاب فرهنگی شد، من با خودم گفتم تا زمانی که بخواهم فوق لیسانس بخوانم، کاری انجام دهم. مهدکودکی ایجاد کردم که بچه‌های سه تا پنج سال را پذیرش می‌کردیم، در مهدکودک شعر می‌گفتم؛ همان زمان کانون پرورش نیز سمیناری برای ادبیات کودک برگزار می‌کرد.

این شاعر و نویسنده کودک ادامه داد: من برای راهنمایی در این سمینار شرکت کردم و همانجا کانالی شد که من سر از  «کیهان بچه‌ها» درآوردم. وقتی وارد شدم، یک نفر شهید شده بود و از من خواستند ویژ‌ه‌نامه‌ای برای این شهید بنویسم. من هم نوشتم و این باعث معرفی من شد.

وی افزود: کمتر از یک سال پیشنهاد دادند که «کیهان بچه‌ها»، «شاپرک» را برای بچه‌های کوچک داشته باشد و آن هم انجام شد؛ آنجا با همسرم آشنا شدم و با احمد غلامی ازدواج کردم و صاحب دو دختر هستم؛ به خاطر فرزندانم 15 سال است که از کار اجرایی کناره گرفتم و چند ماهی است که خودم را با 21 سال سابقه رسمی و 40 سال سابقه کار بازنشسته کردم.

قاسم‌نیا در ادامه عنوان کرد: من همیشه با خود می‌گفتم تقدیر چیست؟ اما اکنون می‌گویم که تقدیر همان دل آدم است؛ همان بخش الهی وجود آدم و همان که خدا می‌‌خواهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: