• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-3884-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

گفت‌وگویی متفاوت با «راضیه علیرضایی»؛

زنان چندان راغب نیستند چالش مدیریت را بپذیرند

از معدود مدیران ارشد زن در استان است که از سال 92 در یکی از مهمترین سازمان‌های اقتصادی خراسان رضوی مشغول به فعالیت است.

می‌گوید مدیران زن زیادی خصایصی مانند من داشتند، ممکن است بقیه حس کنند تفاوت‌هایی وجود دارد، اما شاید این شانس من هم بود که در آن لحظه و زمان تنها فردی که برای ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت مطرح بود، من بودم.

معتقد است زنان برای فعالیت محدودیتی ندارند اما برای «انتخاب زنان» محدودیت‌هایی وجود دارد که علت آن هم این است که سابقه تاریخی از کار مدیریتی زنان در کشور وجود ندارد.

او که هم‌اکنون رئیس یکی از مهمترین سازمان‌های اقتصادی استان است با اعتماد به نفس می‌گوید در جریان مدیریتش مشکلات بیشتری از هم‌پایان مرد خود در استان ندارد و اگر محدودیت جنسیتی وجود داشته باشد، خودش آن را برای خود قائل شده‌ است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با تاکید بر این نکته که مشکل در ارتباط با کار کردن زنان تنها اعتماد به نفس پایین آن‌ها است، تصریح می‌کند: زمانی که مدیر مردی تلاش می‌کند جای بانوان را بگیرد آنها سریع جایگاه خود را واگذار می‌کنند. بانوان چندان راغب نیستند که چالش کار مدیریت را بپذیرند.

دهم تیر ماه، روز صنعت و معدن بهانه‌ایی برای گفت‌وگویی متفاوت با راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی شد، او با حضور در خبرگزاری ایسنا - منطقه خراسان، درخصوص علت حضورش در یکی از مهمترین عرصه‌های مدیریت اقتصادی استان اظهار کرد: چیزی که از زندگی من گذشته و من را به نقطه‌ای که در آن قرار دارم رسانده است، مسائل مهم خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی و انقلاب بوده است، من در سال‌های انقلاب حدود 18 سال سن داشتم و سال آخر دبیرستان را سپری می‌کردم، آن زمان تمرین کردیم که می‌شود از خانه خارج شد و اعتراض کرد و این اعتراض به نتیجه خواهد رسید.

نسل من می‌توانند شدن را ترجمه کنند و بنویسند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در آن زمان و شرایط، آرمان‌های عمومی و خامی داشتم و دیدگاه ویژه و رادیکالی وجود نداشت اما باور کردیم که هرکسی می‌تواند نقش و سهم خود را داشته باشد و این باور و اعتماد به‌نفس انقلاب موجود در دوران انقلاب، زندگی و باور یک نسل را متحول کرد و سبب شد که نسل من تبدیل به افراد خاصی شود و خود را باور کنند و بتوانند شدن را ترجمه و آن را بنویسند، این موضوع بسیار مهم است.
 
علیرضایی بیان کرد: تاکنون فرآیند من به این شکل بوده که در هرکاری سعی کردم که صادقانه تلاش کنم و حتی بیشتر از آنچه نرم و معمول است به تلاش خود ادامه دهم. در هرکجا که به نقطه تغییر رسیدم، سختی‌های آن را تکه تکه کردم و در اکثر تحلیل‌هایی که از الزام به تغییر برای من پیش آمده، بیشتر از دیگران، خود را ارزیابی کردم، به همین دلیل هیچ‌گاه معتقد نبودم که جامعه و آدم‌های اطرافم دارای مشکل هستند بلکه به این فکر افتادم که چه کاری را درست انجام نداده‌ام و معمولا این روش بهترین جواب را می‌دهد.
 
وی در خصوص ریاستش در سازمان صمت خراسان رضوی ادامه داد: مدیران زن زیادی خصایصی مانند من داشتند، در مواردی هم شانس است. ممکن است بقیه حس کنند تفاوت‌هایی وجود دارد. شاید تفاوت من با سایر مدیران این است که هر زمان کار مدیریتی انجام می‌دادم، در عین حال کار کارشناسی را نیز رها نکردم. شانس من هم بود که در آن لحظه و زمان تنها فردی که مطرح بوده، من بودم، همه ویژگی‌هایی دارند، اما قرار گرفتن در آن نقطه و زمان خاص، یک اتفاق است که گاهی اتفاق می‌افتد و گاهی نه.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: من همان فردی هستم که همیشه بودم، زمانی که مدیر هم نبودم، همینگونه مصر بودم. زمانی که طرحی را می‌آورند، اگر آن را قبول می‌کردم، به آن پایبند شده و در همان چارچوب عمل می‌کردم. من با همکاران و معاونان خود به طور کامل مذاکره کرده و هرچه فکر می‌کنم، به آن‌ها می‌گویم.

علیرضایی با اشاره به اینکه چنین رویکردی آسیبی ایجاد نمی‌کند، افزود: ممکن است مانند سایرین عادی نباشد، اما اگر واضح و شفاف گفت‌وگو کنیم و خواسته و انتقاد خود را بگوییم، فرد خود را اصلاح می‌کند، بنابراین در مورد اصلاح و بهبود باید خوب مذاکره و برنامه‌ریزی کرد. وجه دیگر من این است که بیشتر از اینکه از بقیه کار بخواهم، خودم نیز کار می‌کنم.

مشکلاتم نسبت به آقایان بیشتر نیست

وی اضافه کرد: تاکنون در حوزه کاری خود مشکلی با آقایان نداشته‌ام و به عقیده من مشکلات بیشتری از هم‌پایان مرد خود در استان ندارم و اگر محدودیت جنسیتی وجود داشته باشد، خودم آن را برای خود قائل شده‌ام. ضابطه خوبی که وجود دارد و خانم‌ها باید به آن بیشتر توجه کنند این است که امروزه زنان به امکان آموزش برابر دست پیدا کرده‌اند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: در گذشته پدر و مادر من برای ادامه تحصیل من تردید داشتند و نگران رفتن ما به دانشگاه بودند و حداکثر پرش برای دختران انتخاب شغل معلمی بود و به یاد دارم زمانی که می‌خواستم نتیجه دانشگاه را با پدر و مادر خود در میان بگذارم از قبل آن را مزه مزه کردم و تدارکاتی برای آن اتخاذ کردم، اما امروز دیگر این‌گونه مسائل برای دختران وجود ندارد و پدر و مادرها با تحصیل دختران خود مشکلی ندارند.

در انتخاب زنان محدودیت وجود دارد

علیرضایی عنوان کرد: به نظر من محدودیتی در حوزه فعالیت زنان وجود ندارد بلکه در انتخاب زنان محدویت وجود دارد و علت آن این است که سابقه تاریخی از کار مدیریتی زنان وجود ندارد. امروز بسیار آسان‌تر از پنج سال گذشته برای انتخاب من به عنوان رئیس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت اعتماد می‌کردند زیرا یک علیرضایی وجود داشته و عملکرد او را در حوزه کاری خود مشاهده کرده‌اند.
 
وی در پاسخ به این سوال که به عنوان یک مدیر ارشد زن آن هم در حوزه اقتصادی با چه محدودیت‌هایی مواجه شده است، ادامه داد: محدودیتی وجود ندارد، من تنها احساس تفاوت می‌کنم زیرا اگر در محلی برای افتتاح پروژه برویم، نمی‌توانم شانه به شانه دیگران جلو بروم و فضای ایستادن داشته باشم که به نوعی معذوریت و محدودیت است اما بازدارنده نیست و در بسیاری از مواقع سبب مزیت می‌شود زیرا به صورت ویژه به‌دنبال من می‌گردند تا سوالات خود را از من بپرسند.

زنان در لابی‌گری ضعیف‌اند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: محدودیت دیگر در حوزه زنان این است که آنها در فرآیند لابی‌گری ضعیف‌تر از آقایان هستند و علت آن این است که ما سابقه تاریخی این کار را کمتر در کارنامه خود داریم و طبیعتا کاری جدید است و ممکن است که کارکنان ندانند چگونه با یک مدیر زن برخورد کنند و برای اجرای دستورات مدیریتی ممکن است که بار اول و دوم شما را با مادر و خواهر خود یکسان بدانند و به حد کافی به دستورات شما عمل نکنند.
 
علیرضایی اظهار کرد: مشکل محدویت زنان در برابر مشکلاتی که هم‌پایان مرد نیز با آن مواجه هستند، بزرگ نیست یعنی احساس می‌کنم که رویکرد مدیریتی زنان در قبال محدودیت‌هایی که دارد، فرصت‌هایی را نیز ایجاد می‌کند و سبب می‌شود که در مجموعه‌ای که در آن مشغول به کار هستند حالت نظم یک خانه را ایجاد کنند و این موضوع مهمی است زیرا یکی از مسئولیت‌های مدیر انسجام‌دهی است.

 
وی افزود: زمانی که شما با من مصاحبه می‌کنید، ملاحظه می‌کنید که بنده مدیری هستم که در موضوعات مختلف انسجام دارم و این انسجام براساس عادت من به عنوان یک مادر و زن برای انسجام دادن نسبت به آنچه در حوزه کاری من است رخ می‌دهد، دوستان نیز در این امر به من کمک می‌کنند و این رویکرد مدیریتی مخصوص به زنان است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: دختران و زنان باید باور کنند اولا جوامع محدودیت‌آور فقط در کشور ما نیست بلکه این روند در تمامی کشورها به همین شکل است، ثانیا محدودیت ما بیشتر نیست و ثالثا سابقه تاریخی برای نقش‌آوری زنان وجود ندارد و برای خلق آن باید خودمان را از قبل آماده‌تر کنیم.

مدیران تصمیم‌گیر باید به این باور برسند که زنان یک نسل تاریخ‌ساز هستند

علی‌رضایی تصریح کرد: برادران، همسران و مدیران تصمیم‌گیر باید به این باور برسند که ما یک نسل تاریخ‌ساز هستیم و می‌توانیم با یکدیگر مشارکت، همکاری و همراهی کنیم، اینگونه شرایط بهتر از قبل می‌شود، اگر اجازه دهند که زنان نیز در فرآیند مدیریت مشارکت کرده و موثر باشند این موضوع به نفع آقایان هم خواهد بود.
 
وی اضافه کرد: امروز زنان جامعه باید بیش از آن که درگیر بدست آوردن جایگاه و لابی‌گری باشند باید به فکر پیدا کردن نقش‌های آینده‌نگارانه در توسعه کسب و کار الکترونیک باشند. همچنین بانوان باید به دنبال نوآوری و ارتباط تولید و صنعت باشند.
مشکل کار با بانوان، اعتماد به نفس پایین آن‌ها است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه مشکل در ارتباط با کار کردن زنان تنها اعتماد به نفس پایین آن‌ها است، تصریح کرد: زمانی که مدیر مردی تلاش می‌کند جای بانوان را بگیرد آنها سریع جایگاه خود را واگذار می‌کنند. بانوان چندان راغب نیستند که چالش کار مدیریت را بپذیرند. زمانی که مسائلی در حوزه‌های حقوقی و محاسباتی پیش می‌آید، مدیران خانم بیان می‌کنند که کشش چنین درگیری را ندارند. با این وجود در بخش‌هایی که بانوان کار می‌کنند، دوست‌پذیرتر هستند و با دلسوزی کار می‌کنند، البته کار مردان نیز با دلسوزی کامل است، همکاران من پذیرش خوبی نسبت به بانوان پیدا کردند.
 
علیرضایی در پاسخ به این سوال که برای پررنگ شدن نقش زنان در سازمان صمت چه اقداماتی انجام داده‌ است، اظهار کرد: من تلاش زیادی کردم که بانوان بتوانند در بخش‌های مختلف فعالیت کنند، علت آن نیز این است که اگر ترکیب واقعی جامعه ما در فعالیت‌های اقتصادی متناسب با آنچه هستیم، باشد ، نتیجه بهتری از کارکردهایمان می‌گیریم.

تلاش برای حضور بانوان در اتحادیه‌های صنفی

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که به صورت جدی دنبال کردم، حضور بانوان در اتحادیه‌های صنفی بود، عنوان کرد: واحدهای صنفی حوزه‌های زنان ما تنها محدود به آرایشگاه‌ها و خیاطی‌های زنانه بود، اما اکنون بانوان در رشته‌های فنی و رشته‌هایی در اتحادیه‌ها فعال شدند، رای آوردند و حتی در ترکیب هیات مدیره اتحادیه‌ها قرار گرفتند، برای این هدف‌گذاری تلاش کرده و سعی کردم که زنان را مجاب کنم تا در چنین فعالیت‌هایی شرکت کنند.
 
علیرضایی افزود: در خود سازمان نیز به تناسب در حوزه معاونان و مدیران از بانوان هم استفاده کردیم. معاون برنامه‌ریزی من یک خانم است که در جلسات حوزه‌های برنامه‌ریزی از نظرات کارشناسی و اجرایی ایشان به خوبی استفاده می‌کنند. در سازمان چند اداره پرمساله از جمله محیط زیست را بانوان اداره می‌کنند، به دلیل دغدغه‎ای که در حوزه محیط زیست، معدن و صنایع داریم، اولین بار اداره محیط زیست را ایجاد کردیم. رئیس صنایع معدنی که یکی از کدرشته‌های پرتوسعه ما در این ایام است، یک خانم هستند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: بعد از شروع به کار من، چارت جدید ایجاد کردیم تا در سازمان اصلاح ساختار انجام دهیم که مسئول اصلاح ساختار ما یک خانم هستند. در حوزه‌های کارآفرینی، تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی، مدیریت سیستم‌های اجرایی واحدهای صنعتی، توسعه تجارت و حوزه صادرات وقت گذاشتیم تا مدیران حوزه تجارت از بین بانوان تحصیلکرده باشند و کمک کردیم تا ساختار نظام قدیمی تجارت ما به سمت استفاده از بانوان تحصیلکرده تغییر کند. 


پاسخ به حواشی

علی‌رضایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به برخی حواشی که نسبت به فرزندانش مدتی در فضای مجازی گسترده شد، تصریح کرد: من معمولا تمایل ندارم که در خصوص خانواده‌ام با بیرون صحبت کنم و تاکنون نشده که صحبتی انجام دهم. ترجیح می‌دهم کاری به این موضوع نداشته باشم. صحبت‌هایی که در خصوص خانواده من می‌شود، خانواده را درگیر نکرده است. حرفه بچه‌های من به شکل حرفه من نیست، در نتیجه سروکاری هم در حوزه کاری من ندارند.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا این طور بوده که نعمت زاده وزیر پیشین صنعت، معدن نگاه بسیار مثبتی به حضور او در سازمان صمت داشته است، افزود: ایشان از دیدگاه کلی از کارکرد بانوان در حوزه کاری خود استقبال می‌کردند و به عنوان کسی که از ابتدا همراه انقلاب بوده و مسائل مختلفی را مدیریت کرده، همواره به دنبال تشویق بانوان بودند و اینگونه استنباط می‌کنم که ارادت ایشان به نوعی به معنی تشویق من بوده است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: به علت نبود سابقه تاریخی از حضور بانوان در حوزه‌های مدیریتی، تشویق ایشان سبب اعتماد به‌نفس بیشتر در بانوان شد و بخش دیگری از آن به دلیل این بوده که از ابتدا فعالیت من در حوزه صنعت بوده و دیدگاه‌ها و گرایش‌های تکمیلی برای زیربنای صنعتی داشتم که در آن زمان به رویکرد اجرایی واضحی انجامید.

علی‌رضایی ادامه داد: بنده رویکرد پافشاری نسبت به معدن و دو پروژه خط تولید شیشه فلوت کاویان داشتم. ایشان در اولین مصاحبه از من پرسیدند اگر رئیس سازمان شوم چه‌کاری انجام خواهم داد و من در پاسخ گفتم که رویکرد جدی برای خراسان رضوی، رویکرد توسعه صنایع معدنی است زیرا توسعه متمرکز از مشهد به سایر استان‌ها منتشر خواهد شد و از حالت تمرکزگرایی در مشهد خارج خواهد شد. همچنین از خام‌فروشی نیز جلوگیری می‌کند و از مزیت انرژی‌بری و تنوع مواد معدنی استان برخوردار خواهیم شد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: بعد از یکسال که جلساتی به صورت ماهانه با وزیر برگزار می‌شد و پیشرفت پروژه‌ها را برای ایشان بازگو می‌کردم و در بازدیدی که از شیشه فلوت کاویان داشتند به جهت‌گیری مشترکی در کار رسیدیم ولی اوایل به نظر می‌رسد که ارادت ایشان به دلیل تشویق من بوده زیرا آقای رحمانی هم خانم‌ها را زیاد تشویق می‌کنند.
 
علی‌رضایی خاطرنشان کرد: سال گذشته ما و سه سازمان دیگر به عنوان سازمان‌های برتر از نظر ارزیابی عملکرد انتخاب شدیم و هنگانم تشویق، آقای رحمانی،  بنده و خانم دیگری که حضور داشتند را بیشتر از آقایان تشویق کردند.
 
اگر رویکرد ما در صنایع معدنی نبود، ارزش تولیدات استان کاهش می‌یافت

وی همچنین مهمترین انتقاداتی که به عمکلردش وارد شده است، بیان کرد: یک مورد بحث توسعه صنایع آب‌بر در استان است که بیان شده بود اگر علیرضایی تلاش کرده تا صنایعی را در استان توسعه دهد، این صنایع آب‌بر هستند. در مجموع سهم صنعت از مصرف آب استان 1.25 درصد است. بعد از پنج سال، اکنون رویکرد ما در صنایع معدنی درک و لمس می‌شود.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: اگر کماکان می‌خواستیم مواد معدنی استان را به همان شکل پنج سال قبل به صورت خام از استان خارج کنیم، همزمان تحریم نیز به قدری فشار وارد می‎کرد که بخش‌های دیگری از حوزه‌های صنعت، ارزش تولیدات استان را کاهش می‌داد و شاید اکنون با مساله سنگین‌تری نسبت به آنچه هست، مواجه بودیم.
  
40درصد ارزش تولیدات ایران‌خودرو خراسان را در سال 97 از دست دادیم

وی ادامه داد: ترنور و ارزش تولیدات ایران‌خودروی خراسان 5 هزار میلیارد بوده که حدود 40 درصد آن را به خاطر تحریم و شدتی که در سال 97 پیدا کرد، از دست دادیم، در ازای آن نزدیک به 7 میلیون تن گندله و حدود 7 میلیون کنسانتره تولید کردیم که اگر این کار را انجام نمی‌دادیم، ارزش تولیدات استان یک‌باره کاهش می‌یافت. پنج سال پیش فرایند خام‌فروشی آهن وجود داشت که به صورت خام به بندرعباس برده و صادر می‌شد، در حالی که اکنون یکی از استان‌هایی هستیم که فولاد کشور را تغذیه می‌کنیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در گذشته فراورده‎های شیشه را خام می‌فروختیم، اما اکنون شیشه تولید کرده و به تمام قاره‌ها از جمله آمریکا و استرالیا صادر می‌کنیم، در حوزه فولاد در استان نیز بالغ بر 13 هزار شغل ایجاد کردیم.
 
علی‌رضایی گفت: بحث دیگری که مطرح کرده بودند، فرآیندهای زیست محیطی و عدم اعتنا به مسائل زیست محیطی بود. زمانی که کار را شروع کردم، چند تصمیم گرفتم.  اولین تصمیم این بود که کاری را بدون مجوز محیط زیست انجام ندهیم و تمام پروژه‌هایی که از آن زمان تاکنون پروانه بهره‌برداری صادر کردیم، مجوز محیط زیست دارد. دومین تصمیم این بود که خودمان از پایه شروع کرده و موضوع محیط زیست را در پروژه‌های خود مطرح کنیم، بنابراین اداره محیط زیست را ایجاد کردیم و این فرایند را انجام دادیم.
 
وی اضافه کرد: سومین تصمیم در خصوص اتفاقات و مسائل ایمنی بود که حتما باید فرایند اصلاح ایمنی داشته باشیم، اداره محیط زیست این کار را انجام داد، برنامه‌ریزی کرد و آموزش داد. ما روی تمام این موارد کار کردیم. محیط زیست برای توسعه استان بسیار خوب با ما کار کرد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: کار دیگری که انجام دادیم، این بود که تا قبل از آن زمانی که استعلام می‌گرفتند و دستگاهی جواب نمی‌داد، از ماده 24 قانون معادن استفاده کرده و بیان می‌کردند که یک ماه گذشته و جواب ندادند و اکنون می‌توانیم پروانه را صادر کنیم که این موضوع برای تسهیل فضای کسب و کار انجام شد. سیستم پیگیری در سازمان قرار دادیم و تلاش کردیم تا کار به استفاده از ماده 24 نرسد. در این حوزه برای محیط زیست تلاش‌هایی کردیم و شکایات عدیده‌ای را برای برداشت‌های غیر مجاز معدنی انجام دادیم.
 
علی‌رضایی بیان کرد: حوزه قضایی در این زمینه کمک‌های زیادی کردند که بتوانیم جلوی برداشت‌های غیر مجاز را بگیریم. بعد از آن با سیستم حمل و نقل استان تفاهم کردیم تا هر کجا ماده معدنی حمل می‌شود، حتما باید برگه‌ای همراه بارنامه باشد که نشان دهد از کدام معدن برداشت شده است، ما یک نسخه از آن برگه را برمی‌داریم و برای محاسبه حقوق دولتی از آن استفاده می‌کنیم. مقداری به این موضوع سامان دادیم و اکنون شروع به الکترونیک کردن این موضوع و کنترل الکترونیک کردیم.


عادت کردیم «نه» را با احترام و توضیحات کامل بگوییم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پایان با بیان اینکه در این پنج سال یک عادت جدید ایجاد کردیم و اینکه «نه» را با احترام و توضیحات کامل بیان کنیم، عنوان کرد: این امر بدین دلیل است که تفکر جمعی و خانوادگی را در سازمان پیاده کردیم. برای برخی فشارها نیاز به درگیری زیادی نبوده، مگر چند مورد خاص که سختی‌های زیاد برای آن‌ها کشیدیم که منجر به حاشیه بسیار زیادی شد، اما نیروهای پشتیبان سیستم‎های دولت بسیار کمک کردند.
 
علی‌رضایی گفت: در مجموع ما 80 تا 90 درصد موفق بودیم و در چارچوب قانون کار کردیم، البته ممکن است موردی از دست ما در رفته باشد، اما قانون‌مداری را با تشکل‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم و همچنین بخش خصوصی نهادینه کردیم. این کار را اینگونه حل کردیم که حتی اگر «نه» گفتیم، توضیح دادیم، وقت گذاشتیم و فرد را مجاب کردیم که نمی‌شود.

گفت‌وگو از منیره فضیلت و حوریه جمالی‌پور، ایسنا-منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: