• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-2786-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

حمایت ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پژوهش‌های کاربردی

مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از تحقیقات کاربردی که به حل یک مشکل منتهی شود به صورت خاص و ویژه حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر سعید اسلامی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، نگاه ویژه‌ای به علم و پژوهش داشته‌ و دارند، اظهار کرد: برای اجرایی کردن نگاه و نظر ایشان در زمینه‌ تحقیقات علمی، راهکارهایی تدوین شده و بر این اساس، از تحقیقات کاربردی که به حل یک مشکل منتهی شود به صورت خاص و ویژه حمایت می‌کنیم زیرا معتقدیم تحقیق باید به سمت اهداف کاربردی هدایت شود و از تولید صرف مقالات علمی که تنها به انتشار دل‌خوش باشند، فاصله بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه فشار خون، دیابت و سکته‌های قلبی و مغزی جزء اولویت‌های بهداشتی درمانی استان است، گفت: اگر در این زمینه‌ها تحقیقاتی انجام و در مورد پیشگیری از این بیماری‌ها به راهکارهای جدیدی اشاره شود، این پژوهش‌ها مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند.

مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با توصیف اینکه این فاصله گرفتن باید سرعت بیشتری به خود بگیرد، تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که تحقیق کردن یک فن بسیار پیچیده و تابع اصول و قواعد علمی است و یک پژوهشگر علاوه بر آموزش‌های آکادمیکی که دریافت می‌کند باید هوش بالایی داشته باشد تا بتواند علاوه بر انتخاب اولویت‌ها، در انجام پژوهش و در فرآیند تحقیق از هدف فاصله نگیرد و در نهایت، به سمت هدف تعیین شده گام بردارد.

اسلامی با تقسیم پژوهشگران دانشگاهی به حرفه‌ای و نوپا تصریح کرد: بسیاری از پژوهشگران ما در مرحله‌ آموزشی و نوپا هستند و هنوز با روش‌های علمی تحقیق آشنایی نداشته و به رموز و پیچیدگی‌های این فن مسلط نیستند به همین خاطر، تلاش زیادی می‌کنیم که هزاران دانشجو را در پایه‌های مختلف با این روش‌ها و فنون آشنا کنیم.

تنها 10 درصد آموزش‌دیدگان پژوهشگران خبره‌ای می‌شوند

وی خاطر نشان کرد: ما صدها و هزاران دانشجو را آموزش می‌دهیم و فقط چند نفر از آن‌ها ممکن است پژوهشگران خبره‌ای از کار دربیایند؛ کما اینکه در دیگر کشورهای دنیا هم به همین صورت است که فقط 10 درصد دانشجویانی که در رشته‌های علمی به مدارج بالایی می‌رسند و دانش آموخته می‌شوند قادر به تحقیقات علمی سطح مطلوب و 90 درصد دیگر فاقد این توانایی هستند.

اسلامی افزود: اصولا پژوهش‌های علمی، کاربست‌های ویژه و توانمندی‌های دانشی بالایی طلب می‌کند و هرکسی قادر به انجام آن‌ها نیست و علاوه بر این باید در نظر داشته باشیم که هزینه‌ تحقیقات بسیار بالاست و بایستی نسبت به بودجه‌ تحقیقاتی، یک مقدار در اعتبارات تخصیص یافته، نگاه بازتری داشته باشیم.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشگاهیان که چند روز گذشته صورت گرفت، بیان کرد: ایشان تأکید داشتند که در تحقیقات علمی مهم، ملاحظه‌ هزینه و بودجه نشود و دانشمندان و پژوهشگران، دغدغه‌ هزینه نداشته باشند و بتوانند با فراغت و آرامش به کارشان برسند که البته باید در گزینش این محققین، دقت کافی مبذول شود که هزینه‌ها در جای خودش انجام شود.

مسؤول واحد ارزیابی تحقیقات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از سوی دیگر، دانشجویانی حضور دارند که هنوز دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند و باید بسیاری موارد را برای انجام یک تحقیق علمی  فرا بگیرند و از این گذشته، واقعا هم نمی‌توان به قطعیت گفت که چند درصد از این دانشجویان به محققین قابل و کارآمدی تبدیل خواهند شد.

آموزش، سرمایه‌گذاری برای آینده‌ کشور است 

وی گفت: اگر چه نوع و کیفیت آموزش‌ها در این زمینه مؤثر است اما باید سطح درک، دریافت و هوش تحصیلی دانشجو را هم در نظر داشته باشیم که می‌تواند معیار تعیین‌کننده‌ای در آینده‌ فکری و عملیاتی او باشد. ما تعداد زیادی دانشجو را به صورت رندوم تربیت می‌کنیم و این کار مانند یک تمرین و سرمایه‌گذاری برای آینده است و هر چه سطح آموزشی و پژوهشی بالاتر می‌رود تعداد گزینش‌شدگان برای مراحل بالاتر کمتر و کمتر می‌شود تا اینکه نخبه‌ها و شایسته‌ترین‌ها به مراحل پژوهشگری سطح بالا برسند و فعالیت‌های ارزشمندی که در دنیا قابل طرح است را انجام دهند. 

اسلامی خاطر نشان کرد: آموزش در طول دوران دانشگاه برای توان تحقیقاتی امری مرسوم در تمام دانشگاه‌ها است که حتی در کشورهای پیشرفته هم درصد قابل توجهی از این هزینه‌های آموزشی صرف پیدا کردن و کشف استعدادهای پژوهشی می‌شود.

وی اضافه کرد: یک ضرب‌المثل علمی وجود دارد که می‌گوید «ما 10 هزار ایده را حمایت می‌کنیم که 1000 مورد آن‌ها به یک طرح علمی تبدیل شود و از این طرح‌ها 10 مورد به نتیجه برسد و در نهایت یکی از آن‌ها به تولید محصول منتهی شود» که حالا شاید این محصول در خور بازار مصرف و سلیقه‌ مشتریان تولید شده باشد یا نشده باشد.

مسؤول واحد ارزیابی تحقیقات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: از 10 هزار ایده، فقط یکی ممکن است به نتیجه‌ کاربردی قطعی منتهی شود و این بدان معناست که اصولا نگاه به پژوهش و تحقیق باید در سطح مسؤولان بالا، تغییر مبنایی داشته باشد و پژوهشگران از نظر مالی دغدغه نداشته باشند تا بتوانند به تحقیقات اساسی و مورد نیاز کشور بپردازند و فقط در این صورت است که تحقیقات دانشگاهی ما می‌تواند در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی با بیان اینکه دانشجویان و استادان علوم پزشکی مشهد در بخش پژوهشی، با حداقل‌های امکانات و اعتبارات،‌ بهترین پژوهش‌ها را انجام می‌دهند، افزود: در دانشگاه صدها تحقیق کاربردی منتهی به نتیجه در حال انجام است که بعضی از آن‌ها به مرحله‌ انتشار جهانی رسیده و صدها ارجاع و استناد در بین دانشمندان دنیا داشته‌اند که نتیجه‌ کوشش این پژوهشگران است.

باید پنج درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیقات علمی صرف شود

مدیر پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد:‌ باید پنج درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیقات علمی صرف شود در حالی که در شرایط فعلی، کمتر از یک درصد و در بهترین سال‌ها در حد یک یا دو درصد به این امر اختصاص یافته است.

وی خاطر نشان کرد: پژوهش‌های خوب،‌ قدرت و ثروت برای کشور به ارمغان می‌آورد و اگر امروز دشمنان ما می‌توانند ما را با سلاح ظالمانه‌ تحریم مورد هجوم قرار دهند به این خاطر است که هزینه‌های زیادی را صرف پژوهش کرده و دانشمندان بسیاری را مورد حمایت قرار داده‌اند تا نتایج خوب کسب کنند.

اسلامی تأکید کرد: ما برای انتخاب برترین پژوهشگران، گزینش‌های علمی زیادی انجام می‌دهیم اما باید بپذیریم که پژوهش خوب و نتیجه‌بخش باید از نظر مالی، محدودیتی نداشته باشد و بتوانیم با خیال آسوده به دانشمند و پژوهشگرمان بگوییم که بنشین و تحقیق کن تا به نتیجه برسید.

وی اظهار کرد:‌ از این‌ها گذشته، تحقیقات معمولا کارهایی فرا رشته‌ای و تیمی هستند و یک فرهنگ کار جمعی را هم طلب می‌کنند که متأسفانه در سطوح دانشگاهی ما، چندان قوی نیست و نیاز به زمان بیشتری دارد.

مدیر گروه انفورماتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مدیران اجرایی باید فاصله خود را با محققین کاهش دهند و با دقت و تأمل بیشتری به حرف‌ها و یافته‌های آن‌ها توجه کنند حتی اگر خودشان فرصت و زمان کافی برای این کار را نداشته باشند باید مشاوران زبده و امین انتخاب کنند تا به پژوهشگران توجه داشته باشند و در فرآیند تحقیق برای تأمین نیازهای آنان و هماهنگی‌های اداری و اجرایی که گاه روزها و هفته‌ها وقت پژوهشگر را می‌گیرد، نقش یک تسهیل‌گر فعال و روان‌ساز امور را داشته باشند تا محقق، دلگرم شده و سرعت بیشتری به کار خود بدهد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: