• سه شنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-4287-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

با حضور مسئولان آستان قدس و شهرداری؛

«بلدالامین» قدیمی‌ترین روزنامه شهرداری مشهد رونمایی شد

همزمان با روز شهرداری‌ها، امروز در پانزدهمین برنامه سه شنبه‌های فرهنگی از «نشریه بلدالامین»؛  قدیمی ترین نشریه شهرداری مشهد رونمایی به عمل آمد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابراهیم حافظی، سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی امروز 11 تیر ماه در مراسم رونمایی و معرفی از نشریه بلدالامین؛  که در محل نگارخانه شهر با حضور مسئولین شهری برگزار شد، اظهار کرد: آرشیو مطبوعات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از سال 1359 فعالیت مستقل خود را در زمینه مجموعه سازی، سازماندهی آرشیو و اطلاع رسانی نشریات ادواری آغاز کرده است و طی این سال‌ها موفق به جذب ده‌ها هزار عنوان نشریه شده که از این نظر بزرگترین آرشیو مطبوعاتی ایران محسوب می‌شود.

وی گفت: در این مجموعه، نشریات نفیس مربوط به ادوار مختلف تاریخی موجود است که تا کنون بسیاری از آن‌ها در هیچ آرشیو و مجموعه‌ای دیده نشده است. تاسیسس بلدیه یا همان شهرداری در ایران بیش از یک قرن قدمت دارد. از این رو اولین بلدیه در کشاکش حوادث مشروطه در سال 1286 شمسی در تهران تاسیس شد و قانون بلدیه نیز در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

حافظی عنوان کرد: نخستین دغدغه‌های تشکیل انجمن بلدیه در اوایل رمضان 1235 از سوی انجمن معدلت رضوی مطرح و در روزنامه‌ها به بحث گذاشته شد. دستور تشکیل انجمن بلدیه از طرف حکومت به وسیله عبدالحمیدخان متین‌السلطنه به سمع و نظر انجمن ایالتی رسید. اعضای انجمن هم از شنیدن این پیام مشعوف شدند و متین‌السلطنه را در اجرای این امر به واسطه متمدن و قانون خواه بودن همراهی کردند.

سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تصریح کرد: دکتر فتحعلی خان نخستین کسی بود که درخواست معرفی خود را به عنوان کاندیدای انجمن بلدیه در شماره 91 روزنامه خورشید مطرح کرد. از این رو انجمن بلدیه مشهد در تاریخ 18 محرم سال 1326 در منزل متولی مسجد افتتاح شد و مورد تشویق اکثر انجمن‌ها قرار گرفت.

حافظی اظهار کرد: نشریه «بلدالامین» هفتمین نشریه بلدیه کشور است که از تاریخ 21 محرم 1328 انتشار آن توسط محمد صادق تبریزی با حمایت اداره بلدیه مشهد شروع شده است. این نشریه در چهار صفحه به خط نسخ درشت با چاپ سنگی به صورت هفتگی در مطبعه محمد زاده به چاپ می‌رسید. سرانجام انتشار این روزنامه در 24 جمادی‌الثانی سال 1328 متوقف شد.

وی خاطرنشان کرد: وظایف نشریات بلدیه، کمک به اداره شهر و اطلاع رسانی به ساکنان شهر در مورد اقداماتی بود که بلدیه به آن‌ها توجه داشت. البته در کنار آن به ارائه اطلاعات دیگری از قبیل معرفی شهرهای دیگر و تاریخچه آن‌ها، آمار تولد، فوت، ازدواج، مقدار مصرف نان و گوشت در شهر و همچنین اطلاع رسانی در مورد ناهنجاری‌ها و یا بیماری‌هایی می‌پرداخت که ممکن بود عموم جامعه را در بر بگیرد؛ از دیگر وظایف این اداره بوده است.

سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: همواره روزنامه‌ها از همان دوران گذشته تاثیر بسزایی در ایجاد ادارات بلدیه داشته‌اند و از اوایل مشروطیت به چاپ مقاله‌هایی در این زمینه پرداخته‌اند چرا که در شماره سوم روزنامه بشارت در سال 1234 با عنوان «مکتوب شهری»، نگارنده خواهان توجه بیشتر به فقرای شهر و برآوردن نیازهای اولیه آنان شده است.

حافظی اظهار کرد: امروزه از محمد صادق تبریزی اطلاعات کمی موجود است. معاونت ادیب‌الممالک فراهانی در روزنامه ادب، مدیر مسئولی روزنامه خورشید و نمایندگی جراید کشور در مشهد، از جمله مسئولیت‌های وی در مشهد بوده است. آنچه که مشخص است وی پیش از اینکه روزنامه خورشید را منتشر کند، نزدیک به 20 سال در تنظیم و نشر جراید فارسی تلاش کرده است.

وی خاطرنشان کرد: میرزا صادق خان غیر از روزنامه نگاری، مدسه و کتابخانه در شهر مشهد تاسیس کرد. او ورود تمدن مدرن را مرتبط با آموزش و پرورش می‌داند و زیر بنای آن را هم آموزش از پایه نونهالی بیان می‌کند. روزنامه بلدالامین در کنار روزنامه خورشید تاسیس شد تا مشروح مذاکرات انجمن بلدیه و اعلان‌های اداره بلدیه را پوشش دهد.

آغاز به کار اولین انجمن رسمی بلدیه در سال 1286

مجید خرمی، مدیر مسئول روزنامه شهرآرا در ادامه این مراسم خاطرنشان کرد: اینکه در سال 1286 شمسی این روزنامه منتشر شد به فاصله کوتاهی در خرداد ماه سال 1286 اولین انجمن رسمی بلدیه شروع به کار کرد. در 20 بهمن ماه 1288 باید نشریه و روزنامه‌ای چاپ می‌شد و به دلیل برخورداری از درک بالایی که در آن زمان در مجموعه وجود داشت راه‌اندازی روزنامه خورشید را مشاهده می‌کنیم.
 
وی افزود: با توجه به اینکه سال‌هاست در کار مطبوعاتی مشغول به فعالیت هستم به خوبی درک می‌کنم که چرا این روزنامه نتوانست بیشتر از 6 ماه دوام بیاورد که دلیل این امر را می‌توان شرایط تاریخی و اختلافاتی که در آن زمان بر جامعه حاکم بود دانست.

رئیس هیئت مدیره موسسه شهرآرا خاطرنشان کرد: رونمایی مهم دیگری که امروز بنا انجام شود؛ رونمایی از اسناد تاریخی است که با مراجعه به آن و با مشاهده انتشار نرخ نامه‌ها، فعالیت‌های شهرداران برای مردم و ... به ارزشمند بودن این اسناد می‌توان پی برد.

خرمی عنوان کرد: امیدوارم که نگارخانه شهر که در کنار آستان قدس رضوی قرار دارد به پایگاهی تبدیل شود که با همکاری این نهاد نقش بزرگی را در حفظ میراث فرهنگی ایران زمین به صورت منظم و دائم داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: