• پنجشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-4286-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره کل آموزش دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد؛

رقابت بیش از 100 هزار داوطلب کنکور سراسری در خراسان رضوی+ ویدیو

رئیس اداره کل آموزش دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تعداد داوطلبان کنکور در سطح استان 101 هزار و 900 نفر است که 53 هزار نفر در هشت حوزه در شهر مشهد آزمون می‌دهند.  

دکتر جواد ساده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-‌منطقه خراسان و در جریان بازدید از نحوه برگزاری کنکور سراسری  در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: در کنکور سراسری سال 98 در کل کشور یک میلیون و 350 هزار نفر شرکت کرده‌اند که تعداد داوطلبان سطح استان 101 هزار  و 900  نفر است.

وی با اشاره به اینکه 53 هزار نفر در هشت حوزه در شهر مشهد آزمون می‌دهند،  افزود: در کل استان 29 حوزه انتخابی در 21 شهر فعال هستند. دانشگاه فردوسی مشهد بزرگ‌ترین حوزه در سطح استان بوده که 30 هزار و 300 نفر از این داوطلبان را در خود جای داده است. از این تعداد 57 درصد خانم‌ها و 43 درصد آقایان هستند.

ساده بیان کرد: امسال تعداد شرکت‌کنندگان در علوم ریاضی حدود 160 هزار نفر، در علوم انسانی 280 هزار نفر و در علوم تجربی 637 هزار نفر هستند. همچنین تعداد شرکت‌کنندگان دو گروه هنر و زبان‌های خارجی در مجموع حدود 100 هزار نفر می‌شود.

رئیس اداره کل آموزش دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص دلیل تفاوت تعداد داوطلبان در گروه تجربی با سایر گروه‌‎ها، گفت: یکی از دلایل ممکن است  آینده شغلی مطمئن باشد اما این موضوع عوامل دیگری نیز دارد.  بخشی به دلیل فضا و جوی است که در جامعه وجود دارد و این تصور که اگر علوم تجربی بخوانیم، این قابلیت برای ما وجود دارد که زودتر به شغل مناسبی برسیم اما ظرفیت در این گروه آموزشی کفاف این تعداد متقاضی را ندارد.

وی اضافه کرد: تعداد زیادی از دانش‌آموزان مستعد بوده و برای موفقیت در گروه‎های دیگر توانمند هستند اما با توجه به شرایطی که پیش آمده از این امر باز می‌مانند. خانواده‌ها باید در مورد انتخاب رشته اطلاعات را از منابع دقیق‌تری کسب نموده یا با همکاران دانشگاهی و موسسات قابل اعتماد مشورت کنند تا تصمیم‌گیری درستی برای سرنوشت خود و فرزندانشان داشته باشند.

ساده در خصوص تمهیدات لازم برای کاهش ترافیک اطراف دانشگاه در روز کنکور، تصریح کرد: دانشگاه فردوسی در حالت عادی 3 تا 4 درب ورودی دارد که باز هستند. در ایام کنکور تمامی درب‌های ورودی دانشگاه را باز گذاشتیم تا تردد راحت‌‎تر صورت گیرد اما با توجه به تعداد زیاد داوطلب و همراهی خانواده‌ها که عمدتا با ماشین شخصی در محل حاضر می‌شوند،  تراکم جمعیتی ایجاد می‌کند. خانواده‌ها باید سعی کنند تا با وسایل عمومی تردد نمایند و از نظر زمانی زودتر از خانه خارج شوند تا کمتر دچار مشکل شده و در ترافیک‌های اطراف معطل شوند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: