• پنجشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-4486-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی:

هیچ دانش‌آموزی در استان از طریق سوابق تحصیلی انتخاب رشته نداشته است+ ویدیو

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه امسال 85 درصد کدرشته محل‌‎ها بدون کنکور و 15 درصد از طریق کنکور پذیرش دانشجو دارند، گفت: همه داوطلبانی که شرایط شرکت در کنکور را داشتند، ثبت نام کردند و کسی تاکنون به سمت انتخاب رشته  از طریق سوابق تحصیلی نرفته است.

قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان و در جریان بازدید از نحوه برگزاری کنکور سراسری  در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: امسال 85 درصد کدرشته محل‌‎ها بدون کنکور و 15 درصد از طریق کنکور پذیرش دانشجو دارند، این موضوع برای اولین بار در سال جاری انجام شده  و هنوز این اعتماد در دانش‌آموزان و داوطلبان ایجاد نشده، شاید آموزش و پرورش، سازمان سنجش و وزرات علوم هنوز کار تبلیغی انجام ندادند. قطعا برای سال بعد وضعیت بهتر خواهد شد.

خدابنده ادامه داد: احساس من این است که اگر دانش‌آموزان و داوطلبانی که در کنکور شرکت کردند، در رشته‌های خاص مدنظر خود پذیرفته نشوند، از طریق مکانیسم سوابق تحصیلی پذیرفته خواهند شد. اگر سازمان سنجش و وزارت علوم تدابیری بیندیشند که قبل از کنکور سراسری این دانش‌آموزان بتوانند برای سنوات آتی ثبت نام کرده و کدرشته محل را انتخاب کنند، احتمالا آمار داوطلبان برای کنکور کاهش خواهد یافت.

وی یادآور شد: حذف کنکور از رشته‌های خاص قطعا کار ساده‌ای نخواهد بود. بسیاری از دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها توقعشان بر این است که فرزندانشان در رشته‌ها و دانشگاه‌های خاصی ثبت‌نام کنند و پذیرفته شوند. 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه امسال حدود یک میلیون و 350 هزار دوطلب در کشور در رشته‌های مختلف شرکت کردند که نسبت به سال گذشته کاهش نداشته است، عنوان کرد: آمار شرکت‌کننده‌های ما در سطح استان نیز 102 هزار نفر است که 58 درصد دختران و 42 درصد آقایان هستند. آمار ما نسبت به سال گذشته تغییر نداشته و  این موضوع به این معناست که همه داوطلبانی که شرایط شرکت در کنکور را داشتند، ثبت نام کردند و کسی تاکنون به سمت انتخاب رشته  از طریق سوابق تحصیلی نرفته است.
تاکنون هیچ دانش‌آموزی در خراسان‌رضوی از طریق سوابق تحصیلی انتخاب رشته نداشته است 

خدابنده در خصوص تخلفات مدارس غیر انتفاعی در زمینه نمرات دانش‌آموزان گفت: ما قبول نداریم که در مدارس غیر دولتی تخلف صورت می‌گیرد. ممکن است در برخی مدارس دولتی و غیر دولتی مقداری تخلف باشد که درصد آن نسبت به حجم زیاد مدارس قابل ذکر نیست و اگر ما نیز مطلع شویم، قطعا برخورد خواهیم کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: آنچه به عنوان سوابق تحصیلی مدنظر بوده، دروس امتحان نهایی است که برای دانش‌آموزان دولتی و غیر دولتی تفاوتی نمی‌کند و همه در یک آزمون شرکت می‌کنند، در حوزه تصحیح برگه، بدون اینکه ما بدانیم برگه متعلق به کدام دانش‌آموز است، تصحیح برگه انجام و نمرات ثبت می‌شود، بنابراین سوابق تحصیلی که به صورت امتحان نهایی برگزار شده مدنظر است.

وی با اشاره به اینکه ما در آموزش و پرورش تلاش خود را برای مهارت‌آموزی انجام دادیم، تصریح کرد: در حال حاضر 43.1 درصد از دانش‌آموزان متوسطه دوم ما در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در حال تحصیل هستند، یعنی مهارت‌آموزی را در هنرستان‌های ما آموزش می‌دهند البته تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی محدود است و بسیاری از دانش‌آموزان نمی‌توانند آنگونه که ما و خانواده‌ها انتظار داریم، وارد بازار کار شوند.

خدابنده بیان کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه باید تا پایان این برنامه 50 درصد دانش‌آموزان ما در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تحصیل کننداما یک فرهنگ عمومی در بین مردم، دانش‌آموزان و خانواده‌ها وجود دارد که از کار یدی و فیزیکی فراری هستیم و می‌خواهیم مدرک تحصیلی داشته باشیم و کارمند و پشت میز نشین باشیم  و در ادارات استخدام شویم.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی عنوان کرد: این فرهنگ باید تغییر پیدا کرده و فرهنگ کار و تلاش باید در بین مردم ترویج پیدا کند، اگر این چنین شود با کمک دستگاه‌های مختلف سازمان فنی و حرفه‌ای، اداره کار و امور اجتماعی و آموزش و پرورش قدم‌های بسیار خوبی را می‌توان برداشت، البته تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده و برنامه‌های بسیار خوبی در حال اجرا است اما ما هم می‌دانیم که این برنامه‌ها کم است و باید بیشتر شود.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: