• سه شنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-7187-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

/فرهنگ دینی/

شادی و اثرات آن در آیات و احادیث

در قرآن مکررا به بحث شادی و شاد کردن دیگران تاکید شده است و احادیث زیادی هم در این باب وجود دارد.به نحوی که می‌توان گفت در اسلام جشن و شادی کردن همواره مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، با توجه به شرایط کنونی جامعه و فشارهای اقتصادی فراوان که توده مردم را فراگرفته است، ضرورت شادی و نشاط در زندگی مردم بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد و در این راستا قرآن کریم به شادی و نشاط به عنوان یکی از نیازهای فطری انسان‌ها تاکید کرده است و راهنمایی‌های لازم جهت بهره‌گیری درست از آن در آیات و احادیث بیان شده است.

لزوم تفریح و نشاط

همچنین در قرآن و روایات ائمه به برخی از عوامل نشاط ‌آور و شادی‌آفرین مانند سفر، تفریح و تفرج، ورزش و دیدار دوستان توجه شده است و تاکید اهل بیت(ع) و پیشوایان دینی به آموزش بعضی از ورزش‌ها به فرزندان و برشمردن ثمرات و فواید سیر و سفر و تفریح، دلیلی قطعی بر مطلوب بودن شادی در دین است؛ به عنوان مثال پيامبر خدا صلي الله عليه و آله در چند حدیث می‌فرمایند؛

خَيرُ لَهوِ المُؤمِنِ السِّباحَةُ. (بهترين تفريح مؤمن، شناست)
عَلِّموا أولادَكُمُ السِّباحَةَ وَالرِّمايَةَ. (به فرزندان خود ، شنا و تيراندازى بياموزيد)
حَقُّ الوَلَدِ عَلى والِدِهِ أن يُعَلِّمَهُ الكِتابَةَ وَالسِّباحَةَ وَالرِّمايَةَ. (از حقوق فرزند بر پدر ، آن است كه به او نوشتن ، شنا و تيراندازى بياموزد )
أحَبُّ اللَّهوِ إلَى اللّه ِ تَعالى إجراءُ الخَيلِ وَالرَّميُ. (دوست داشتنى ترين تفريح نزد خداوند متعال ، اسب سوارى و تيراندازى است)
 
لزوم شادی

در حال حاضر با توجه به فرارسیدن ایام دهه کرامت که در فاصله زمانی یکم ذی القعده سالروز ولادت حضرت معصومه(س) تا یازدهم ذی القعده سالروز ولادت حضرت امام رضا (علیه السلام) قرار دارد، به برخی از احادیث و آیات قرآن قرآن کریم در باب شادی و اثرات آن خواهیم پرداخت.

قرآن در آیه 58 سوره یونس در باب شادی می‎فرماید:

«قُل بِفَصلِ‌الله وَ بِرَحمَتِهِ فَبِذَلِکَ فَلیفرَحُوا هُوَ خَیرٌ مِمَّا یجمَعُونَ؛‌ [ای رسول خدا ! به خلق] بگو که شما باید منحصراً به فضل و رحمت خدا شادمان شوید [و به نزول قرآن مسرور باشید] که آن بهتر و مفیدتر از ثروتی است که برای خود اندوخته می‌کنید.»

همچنین امام علی( ع) در چند حدیث در خصوص شادی می فرمایند:

«شادی، روح را باز می کند و نشاط را بر می انگیزد»
«کسی که سُرورش اندک باشد، آسودگی او در مرگ است»
«وقتی روز شادی در اختیارت قرار گرفت، از آن دوری نکن؛ زیرا وقتی در دست روز اندوه قرار بگیری، از تو صرف نظر نخواهد کرد»

امام باقر (ع) نیز می‌فرمایند:

«در نزد خدا عبادتی محبوب تر از شاد کردن مؤمنان نیست»
در روایتی دیگر امام کاظم (ع)  می‌فرمایند:
«به درستی که زیر عرش خدا، سایه ای است که ساکن نمی شود در آن، مگر کسی که کار خیری برای برادر دینی اش انجام دهد یا گرفتاری او را برطرف و یا قلبش را شاد گرداند»

امام رضا(ع) نیز به ریان ابن شبیب فرمودند:
«اگر دوست داری در درجات عالی بهشت با ما باشی، به حزن ما محزون و به شادی ما شاد باش»
 
در روایتی دیگر از پیامبر اسلام (ص) سؤال شدکه بهترین بندگان خدا چه کسانی هستند؟ فرمودند: «آن‌هایی هستند که وقتی نیکی می‌کنند، خوشحال می‌شوند و زمانی که بدی کردند، ناراحت هستند و طلب استغفار می‌کنند»

حضرت علی (علیه‌السلام) در نامه‌ای به عبدالله بن عباس می‌فرماید: «شادی تو به خاطر احیای حق یا نابودی باطل باشد»
 
همچنین امام رضا (ع) نیز می‌فرمایند: «بکوشید اوقات شبانه روز شما چهار ساعت [بخش] باشد: ساعتی برای عبادت و مناجات با خدا؛ ساعتی برای تأمین معاش؛ ساعتی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و کسانی که شما را به عیب هایتان آگاه سازند و در باطن به شما خلوص دارند و ساعتی را هم به تفریحات و لذت ها اختصاص دهید و با این بخش از زندگی، قادر خواهید بود آن سه بخش دیگر را به خوبی انجام دهید»
 
به طور کلی همان گونه که بدن انسان برای ادامه حیات به آب، هوا و غذا نیاز دارد روح آدمی نیز نیازمند  عنصری برای ادامه حیات است که این عنصر را می‌توانند در عنایت به خداوند و کسب شادی و آرامش در توسل به او دریابند؛ روان شناسان غربی نیز بر این باورند که «افراد معتقد به خدا و جهان آخرت و آموزه های آسمانی، برای زندگی، شادتر و پرانگیزه ترند» و امام صادق(ع) نیز در حدیثی فرمودند:
«ای سفیان، زمانی که چیزی تو را محزون ساخت، لاحول ولاقوة الا باللّه زیاد بگو؛ زیرا این جمله کلید شادی است.»

یادداشت از حوریه جمالی‌پور؛ ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: