• سه شنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 984-4391-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

همزمان با ولادت امام رضا(ع)؛

اولین موزه نمایشگاهی آستان قدس رضوی راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی از راه‌اندازی اولین موزه نمایشگاهی آستان قدس رضوی همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی همزمان با دهه کرامت 18 تیرماه در شانزدهمین سه شنبه فرهنگی و مراسم رونمایی از سکه‌های دوره ولایت عهدی امام رضا(ع) ضمن تبریک ایام بابرکت دهه کرامت اظهار کرد: ترجیح دادم جنس کلام امروزم متفاوت و امام رضایی باشد. امام رضا وقتی می فرماید  «امام رفیق شفیق...» منظور از رأفت امام در این‌جا از جنس رأفت پدر و مادر نیست‌؛ چرا که رأفت پدر و مادر رأفتی غریزی بوده و مختص انسان نیست.

وی افزود: جنس رأفت امام به شیعیان الهی است. وقتی می‌بینیم پدر و مادر نگران از آینده معنوی فرزندان خود هستند مسلم است که امام زمان نیز نسبت به شیعیانشان دغدغه دارند. در زمان امام رضا(ع) شخصی خدمت ایشان رسید و درخواست التماس دعا کرد و امام در پاسخ فرمودند: آیا گمان می‌کنید ما برای شما دعا نمی‌کنیم.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: در زمان امام هادی(ع) ایشان را به کاخ عباسی فراخواندند. در آن لحظه بود که یکی از شیعیان به نام عبدالرحمان در دل خود برای سلامت امام دعا کردند و امام فرمودند به خاطر دعایی که در حق من کردی خداوند مال و فرزندان تو را زیاد کند.

حسینی اظهار کرد: زندگی ائمه اطهار(ع) از امام علی(ع) تا امام دوازدهم طی 250 سال و دارای سه مقطع است که از امام علی(ع) تا امام حسین(ع) هنر و کارشان تأسیس، حفظ و حراست از اصل دین بود تا نور ولایت و امامت روشن بماند و با شهادت امام حسین(ع) این نور روشن می‌ماند.

وی ادامه داد: از امام سجاد(ع) تا امام رضا(ع) دین تعمیق یافت و به ویژه در دوران امام رضا(ع) کارهای علمی فاخر و تأثیرگذاری صورت گرفت تا جایی که بعد از امامت حضرت رضا(ع) دیگر شاهد فرقه‌ها و نهله‌های مختلف نیستیم و هر کس امام رضا(ع) را زیارت می‌کند در واقع شیعه 12 امامی است. ضمن این که بیشترین احادیث و روایات مربوط به امامت و ولایت از امام رضا(ع) نقل شده است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی ابراز کرد: از زمان امام جواد(ع) به بعد گسترش جغرافیایی و قلمرو دین مطرح بود. ما باید سعی کنیم هر جا که هستیم نور امامت و ولایت خاموش نشود.

وی تصریح کرد: امام صادق(ع) فرموده‌اند چه بسا جهلی که منفعتش از علم بیشتر باشد و امام علی(ع) می فرماید چه بسا دانايی كه جهل و نادانی‌اش او را هلاک می‌كند و علم و دانشش به حال او سودی  ندارد. این عالم همان عالمی است که نور ولایت ندارد و مصداق بارز آن فرقه‌های انحرافی است که اکثرأ رئیسش عالم بوده است.

حسینی گفت: شخصی خدمت آیت‌الله خوانساری از علمای برجسته شیعه رسید و از ایشان خواست که چون نفسش حق است برای برادر خلافکارش وقتی بگذارد و نصیحتش کند که ایشان فرمود: قبل از اینکه برادرت را پیش من بیاوری، به یک سفر کربلا ببر، اگر آن‌جا حال روحی‌اش منقلب شد و اشک ریخت آنگاه نزد من بیاور.

وی اضافه کرد: پس از چندی فرد دوباره به ایشان مراجعه کردند و آیت‌الله خوانساری فرمود: اگر به زیارت کربلا رفته و آنجا منقلب شده نزد من بیاورش که وی در پاسخ به ایشان گفت: بعد از سفر کربلا برادرم دست از کلیه کارهای گذشته برداشت. این یک نمونه از روشن شدن نور ولایت در انسان است.

وی بیان کرد: امام رضا(ع) بر اصل ولایت و امامت تاکید کرد و این امر را مستحکم نمود که هر کس به امام رضا(ع) اعتقاد دارد 12 امامی است، از این حیث است که از امام جواد(ع) پرسیدند: زیارت جدتان امام حسین(ع) افضل است یا زیارت پدرتان که ایشان فرمودند: زیارت پدرم افضل است، چرا که خواص شیعه پدرم را زیارت می‌کنند.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: با برگزاری محافل قرآنی و مجالس روضه نگذاریم در میان اهل خانه نور امامت و ولایت خاموش شود.

وی افزود: همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) اولین موزه نمایشگاهی مناسبتی و موضوعی آستان قدس رضوی در این مکان مقدس راه‌اندازی خواهد شد.

حسینی گفت: با توجه به دوره کهن خراسان بزرگ، این موزه با محوریت مشاهیر و علمای شیعه خاصه علمای مدفون در حرم رضوی خواهد بود که دست‌خط علمایی چون حر عاملی، قمی و ... و زندگی‌نامه و دست‌نویس‌های علمای معاصر در معرض دید قرار می‌گیرد.

وی ابراز کرد: تا پایان سال جاری دو تفاهم‌نامه بین‌المللی با مهم‌ترین کتابخانه‌های معتبر دنیا خواهیم داشت و همچنین تبادل آثار با موزه‌های دنیا در دستور کار است که این امر می‌تواند در گام دوم انقلاب راهی برای گنجینه بزرگ و تمدنی این مکان به سراسر دنیا باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: