• پنجشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 984-9890-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

برای نخستین بار؛

کرکس مصری کمیاب در خلیل‌آباد ثبت شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل‌‌آباد گفت: برای نخستین‌بار گونه حمایت شده، کمیاب و در خطر انقراض کرکس مصری در این شهرستان به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید شفیعیان در جمع خبرنگاران در این خصوص اظهار کرد: کرکس مصری یکی از چهارگونه و کوچک‌ترین کرکس ایران است که از شبه قاره هند، محدوده خاورمیانه تا شمال آفریقا و جنوب اروپا پراکندگی دارد و به "کرکس سفید و کرکس کوچک" نیز شهرت دارد.

وی بیان کرد: این‌گونه از سال ۲۰۰۷ در فهرست قرمز  IUCN و در گروه پرندگان در خطر انقراض جها  قرار دارد، این گونه در میان پرندگان شکاری تنها پرنده‌ای است که از ابزار استفاده می‎کند، بعنوان مثال برای شکستن تخم پرندگان از سنگ بهره می‌گیرد که در رفتار شناسی حیوانات یک نکته جالب توجه و نشانه‌ای از هوش این پرنده به شمار می‌رود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد گفت: مجموعا پرندگان لاشخور به جهت شیوه تغذیه‌ای خود، نقش مهمی در پاکسازی محیط، کنترل بیماری‌ها و ایجاد تعادل زیستی در طبیعت بر عهده دارند.

شفیعیان از شهروندان خواست؛ با مطالعه و افزایش معلومات در خصوص طبیعت و همچنین توجه و حساسیت نسبت به حیات وحش و تنوع زیستی در حفظ محیط زیستی که از آن بهره‌‌ می‌گیرند موثر باشند.

شهرستان خلیل‌‎آباد در خراسان رضوی و در فاصله 240 کیلومتری از مشهد قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: