• شنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-9484-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی:

دانشگاه‌ها باید به عنوان مشاور عالی مثلث توسعه اقتصادی فعالیت کنند

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: توصیه می‌شود دانشگاه‌ها به عنوان مشاور عالی این مثلث توسعه اقتصادی  فعالیت کنند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی‌اکبر لبافی در نشست مشترک اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی و روسای دانشگاه‌های استان با استاندار خراسان رضوی که ظهر امروز در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: حدود سه ماه است نهاد اقتصاد مقاومتی را در استان ایجاد کرده‌ایم و در این مدت جلسات بسیاری را با افراد، دستگاه‌ها، نهادها و شرکت‌های مختلف برگزار کرده‌ایم و در مجموع همه افراد بر اجرای این مدل برای برون رفت از شرایط موجود تأکید دارند.
 
وی ادامه با بیان اینکه «این مدل می‌تواند به عنوان پایلوت کشوری هم محسوب شود»، ادامه داد: قطعاً این مدل در ابتدای کار اشکالاتی دارد که باید اصلاح شود و تأکید استاندار اصلاح مشکلات آن است.
 
لبافی تصریح کرد: ما در خصوص اصلاح این مدل جلساتی با مدیران دانشگاه‌ها داشتیم و برای تکمیل برخی موارد طرح‌هایی مطرح شد.
 
وی با اشاره به چرایی اجرای مدل مثلث اقتصاد مقاومتی و ضرورت اجرای آن، خاطرنشان کرد: این مدل، یک مدل مشارکتی است که قرار است در سایه اضلاع مثلث که ارکان حکومت هستند در قالب هم‌افزایی اتفاق بیفتد، در این مدل سه گروه مداخله‌گر داریم که شامل دولت، سرمایه‌گذاران انتفاعی و سرمایه‌گذاران غیرانتفاعی هستیم.
 
دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی افزود: مشابه این مدل تاکنون در سه چهار کشور دنیا تحت عنوان عاملان توسعه انجام شده و توفیقاتی نیز به همراه داشته است.
 
وی با بیان اینکه «در استان 12 منطقه اقتصادی ایجاد شده و با تعدادی از معین‌ها توافقاتی تنظیم شده است»، بیان کرد: حدود سه ماه است این نهاد با توجه به ماموریت‌هایی که دارد کار خود را آغاز کرده است، یکی از موارد موجود انتقال تجربیات بین معین‌هاست چراکه برخی خوب و برخی ضعیف عمل کرده‌اند. در حال حاضر 1000 روستا در دست مطالعه است و مطالعات بر روی 600 روستا انجام شده و در اختیار معین‌ها قرار گرفته و پیگیری رفع موانع موجود در مسیر معین‌ها در حال انجام است.
 
لبافی اضافه کرد: تاکنون 72 درصد از معین‌های استان در گام اول و دوم هستند، 3 درصد عملیات اجرایی خود را شروع نکرده‌اند و 25 درصد در حال انجام گام‌های سوم و چهارم هستند.
 
وی گفت: توصیه شده دانشگاه‌ها به عنوان مشاور عالی این مثلث توسعه اقتصادی فعالیت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: