• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-6885-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رحیمی‌جهان‌آبادی با حضور در ایسنا:

راهبرد اصولگرایان زیر سوال بردن انتخاب مردم است/ اصلاح‌طلبان سخت‌ترین انتخابات را در پیش‌رو دارند

یک عضو فراکسیون امید معتقد است اگر جنبش اصلاحات به عنوان یک فرصت طلایی برای نظام از گردونه انتخابات و فرصت‌های سیاسی حذف شود، افرادی که جایگزین آنها می‌شوند اصولگراها نیستند، بلکه کسانی‌اند که شاید دیگر به اصل نظام اعتقادی ندارند.

او همچنین با اشاره به برخی انتقادات از عمکلرد فراکسیون امید می‌گوید که این فراکسیون یک مدیر برنامه‌ریز سیاسی کم داشت، البته به این مساله نیز تاکید می‌کند که این فراکسیون از سمت دولت آقای روحانی به نحوی که باید به بازی گرفته نشده است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بیان می‌کند این پولتیک جناح اصولگرا در کشور است که هر انتخاب مردم را زیر سوال می‌‎برد تا ثابت کند که انتخاب شما درست نیست و بهتر است به نظر اصولگراها باشید، شاید در حال حاضر بسیاری اصلاحات را زمین‌گیر بخواهند اما اصولگراها سال‌هاست که زمین‌گیر شده‌اند.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی تفصیلی ایسنا-منطقه خراسان، را با این عضو فراکسیون امید و نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی را می‌خوانید؛

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی با طرح این سوال که مردم چه توقعی داشتند که ما در مجلس دهم آن را انجام ندادیم، تصریح کرد: اصلاح‌طلبان در مجلس دهم اکثریت نبودند. مردم بین 90 تا 100 نفر اصلاح‌طلب مشخص و در کنارش 70 تا 80 نفر مستقل را وارد مجلس کردند. در حال حاضر مستقلین نقش موازنه‌گر را بازی می‌کنند، وقتی مستقلین به اقلیت اصولگرا نزدیک شده و از آن‌ها حمایت می‌کنند، عملا اکثر مجلس اصولگرا است.

 فراکسیون امید از سوی روحانی به بازی گرفته نشد

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: متاسفانه فراکسیون امید از سمت دولت آقای روحانی به نحوی که باید به بازی و کمک گرفته شود، نشد، توقع ما این است که دولت برای انتخاب یک وزیر نظر فراکسیون امید را بگیرد، با آن‌ها جلسه بگذارد و اگر فراکسیون امید گزینه‌ای دارد، آن‌ها را بررسی نماید، اما دولت نتوانسته تعامل مناسب را برقرار کند، خود فراکسیون امید نیز یک اشتباه استراتژیک کرد و بیشتر اختیارات و تصمیم‌گیری‌ها را به نماینده‌‎های تهران واگذار کرد.
 
وی با بیان اینکه آقای عارف در حوزه مدیریتی خود صادق، پاکدست و توانا است اما لزوما هر فردی با این مشخصه‌ها، یک مدیر برنامه‌ریز سیاسی نیست، عنوان کرد: فراکسیون امید یک مدیر برنامه‌ریز سیاسی کم داشت، فردی که بتواند از این پتانسیل 90 یا 100 رای به نحو شایسته استفاده کند. متاسفانه این مشکلات در کنار هم قرار گرفت، بی‌توجهی دولت، ضعف مدیریت فراکسیون امید و اکثریت نبودن اصلاح‌طلبان در مجلس دست به دست هم داد و ما این شرایط کنونی را داریم.
 
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: تبلیغات سوئی در سطح جامعه انجام می‌شود که فراکسیون امید هیچ کاری انجام نداد و اثری نداشت، این تبلیغات نادرست است، ما شفاف‌سازی بودجه، حذف بودجه‌های زاید بسیاری از موسسات و شرکت‌ها، نظارت بر شرکت‌های وابسته به دولت و نظارت دیوان بر تمام بخش‌های ارکان محاسباتی بودجه را انجام دادیم، حتی فراکسیون امید با دادن هزینه این نظارت را بر حساب‌های قوه قضاییه انجام داد که تصمیمات خوبی بوده است.
 
رحیمی جهان‌آبادی بیان کرد: در بحث اصلاح مواد مخدر یا اصلاح قانون تابعیت بچه‌های مادر ایرانی که مجلس ورود پیدا کرد، بخشی از رای توسط فراکسیون امید داده شد، فراکسیون امید بارها در حوزه سیاست خارجی فشارهایی که بر دولت روحانی بود را کاهش داد وگرنه الان نه آقای ظریف وزیر خارجه و نه شرایط فعلی بر کشور حاکم بود.

 جنبش اصلاحات در کشور مظلوم است

عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: صبح روزی که برجام امضا و علنی شد و مذاکرات دولت ایران با غربی‌ها به نتیجه رسید، ترامپ اعلام خروج کرد یا جناح مقابل اصلاح‌طلبان از کشور علیه برجام شروع به فعالیت کردند؟ چه کسی ضربه این فشار را در کشور گرفت؟ چه کسی دولت را تا الان سرپا نگه داشت و اجازه نداد که با وزیر خارجه به عنوان خائن، جاسوس و وطن‌فروش برخورد شود، این نتیجه فشار اصلاح‌طلبان و فراکسیون امید بوده است.
 
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جنبش اصلاحات در کشور مظلوم است، تصریح کرد: در بدنه این جنبش رزمندگان، ایثارگران و افراد دلبسته به انقلاب قرار دارند اما این جنبش همواره مورد فشار و بی‌مهری بوده، حتی دولتی که منتخب این جنبش بوده نیز توجه لازم را نکرده، البته من شخص آقای روحانی را نمی‌گویم، ایشان به نظر من شخصیتی اصلاح‌طلب است، کمااینکه آقای لاریجانی، رئیس مجلس را نیز شخصیتی اصلاح‌طلب می‌دانم.
 
نمایندگان ساعت 12 شب هم می‌توانستند احمدی‌نژاد را ملاقات کنند

وی افزود: بدنه دولت آن همراهی لازم را انجام نداده است. ما انتظار داریم دفاعی که در مجلس از دکتر ظریف انجام می‌دهیم، کابینه نیز همان دفاع را از نماینده اصلاح‌طلب و فراکسیون امید انجام دهد اما متقابلا این دفاع انجام نمی‌شود. به طور مثال وقتی قرار است وزیری به نقطه‌ای سفر کند، هیچ هماهنگی اولیه‌ای با نماینده آن حوزه که اصلاح‌طلب است، انجام نمی‌شود. کانال‌های ارتباطی مناسب نیست. برخی نمایندگان بیان می‌کنند که زمان آقای احمدی‌نژاد می‌توانستند او را ساعت 12 شب هم ببینند اما اکنون اگر من نماینده مجلس بخواهم آقای روحانی را ببینم، کار راحتی نیست.
 
عضو فراکسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای دیدارها پروتکل تشریفاتی تعریف کردند که سطح نماینده مجلس اینجاست و باید با وزیر و معاون وزیر ملاقات کند نه با رئیس‌جمهور. این موارد اشتباهاتی است که در دولت آقای روحانی اتفاق افتاد، فاصله خود را با مردم زیاد کرد و اثرگذاری فراکسیون امید را در مجلس کاهش داد.

سعیدی؛ گزینه فراکسیون امید برای وزارت اموزش و پرورش

وی همچنین در خصوص احتمال حضور حسینی در پست وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: تیم‌های اصولگرا شروع به تحقیق و واکاوی سوابق آقای حسینی کردند، تیم آقای واعظی گزینه‌ای به نام زینی‌وند دارند که از حزب اعتدال و توسعه است. آن‌ها متوجه شدند که آقای حسینی اصلاح‌طلب بوده و به این دلیل که قصد دارند در انتخابات آینده مسیر خود را از اعتدالیون جدا کنند، نمی‌خواهند سر پل مهم آموزش و پرورش را در اختیار اصلاح‌طلبان قرار دهند، گرچه اصلاح‌طلبان دولت یعنی آقای ربیعی و جهانگیری فعال هستند تا آقای حسینی روی کار بیاید.

وی افزود: فراکسیون امید نظر مساعدی بر آقای حسینی ندارند و به دنبال خانم سعیدی بوده و معتقد هستند که یک خانم باید معرفی شود. خانم سعیدی یکی از فعال‌ترین نمایندگان تهران بوده و برای وزارت آموزش و پرورش شایسته است، اما با توجه به حجم فشارها علیه آموزش و پرورش بعید است که فردی اصلاح‌طلب وزیر شود و احتمالا آقای زینی‌وند گزینه مورد نظر باشد و فضا برای انتخاب وزیر زن مساعد نیست.

رحیمی جهان‎آبادی همچنین گفت: فراکسیون امید در طول این سه سال آنچه را در توان داشت برای دفاع از حقوق مردم در قبال شفاف‌سازی بودجه، دفاع از حقوق شهروندی، اصلاح قانون تابعیت، اصلاح قانون مواد مخدر و نیز اکنون در حوزه مسائل مربوط به اصلاح قانون آیین‌نامه کیفری که فراکسیون امید پیگیر اصلاح آیین دادرسی کیفری است، گذاشت.
 
عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: فراکسیون امید اطلاع‌رسانی دقیق، شفاف و قابل قبولی نسبت به عمکلردش انجام نداده و متقابلا جناح رقیب نیز از تمام ابزارهای اخلاقی و غیر اخلاقی، رسانه‌ای و غیر رسانه‌ای استفاده می‌کند تا بیان کند دولت روحانی و فراکسیون امید ناکارآمد است و هر انتخابی که مردم انجام می‌دهند انتخاب درستی نیست، می‌خواهند القا کنند که انتخاب شما درست نیست و هر انتخاب شما کشور را بدتر کرده، بنابراین شما فکر و انتخاب نکنید و اجازه دهید که ما برای شما انتخاب کنیم.
 
راهبرد جناح اصولگرا زیر سوال بردن انتخاب مردم است

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این راهبرد جناح اصولگرا در کشور است که هر انتخاب مردم را زیر سوال می‌‎برد و هر منتخب مردم را زمین‌گیر می‌کند تا ثابت کند که انتخاب شما درست نیست و بهتر است به نظر اصولگراها باشید. شاید در حال حاضر بسیاری اصلاحات را زمین‌گیر بخواهند اما اصولگراها سال‌هاست که زمین‌گیر شده‌اند.
 
وی بیان کرد: اگر جنبش اصلاحات به عنوان یک فرصت طلایی برای نظام زمین‌گیر شده و از گردونه انتخابات و فرصت‌های سیاسی حذف شود، افرادی که جایگزین اصلاحات می‌شوند اصولگراها نیستند، بلکه کسانی هستند که شاید دیگر به اصل نظام اعتقادی نداشته باشند، این در حق انقلاب و نظام ظلم است که فرزندان خاص و ناب خود را که در جنبش اصلاحات هستند، از آغوش انقلاب جدا کند.
 
جنبش اصلاح‌طلبی تنها راه آشتی دین با دموکراسی است

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بین نیروهای اصلاح‌طلبی، افراد ایثارگر، جانباز، رزمنده و خانوداده شهدا هستند که اگر از اصولگراها بیشتر نباشد، کمتر نیست، عنوان کرد: این افراد رهبری نظام و قانون اساسی را قبول دارند اما دیدگاه متفاوتی در سیاست خارجی، داخلی و اصلاح امور بین آن‌ها وجود دارد که عاقلانه‌تر است. اگر یک راه برای آشتی دین با دموکراسی در ایران وجود داشته باشد، جنبش اصلاح‌طلبی است. ما در انتخابات پیش رو با بحران مشارکت رو‌به‌رو نمی‌شویم.
 
رحیمی جهان‌آبادی در خصوص تغییر رویکرد شورای نگهبان در انتخابات پیش رو، گفت: نگاه شورای نگهبان، نگاه جناحی نبوده، بلکه نگاه مبتنی بر چارچوب قانونی و عملکردی خود است و هیچ اثری از فضای سیاسی نمی‌گیرد. تبلیغات و جوسازی‌های جریان‌ها بر عملکرد شورای نگبهان اثر نمی‌گذارد و نباید هم بگذارد. شورای نگهبان نهاد داور بی‌طرفی است که خود را در این بازی دخیل نکرده و نمی‎کند، اگر خود را وارد این بازی کند و بخواهد بر اساس فضای سیاسی جامعه تصمیم بگیرد، ضرر می‌کند.
 


عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: شورای نگهبان باید فارغ از فضاسازی‌های سیاسی کار معقول، منطقی و قانونی خود را همان‌طور که الان انجام داده، ادامه دهد. این عملکرد شورای نگهبان نشان می‌دهد که تحت تاثیر القائات و جوسازی‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد و این خوب است. من به نحوه مدیریت فراکسیون امید ایراد دارم. نحوه مدیریت فراکسیون امید عالی نبوده که این وضعیت ایجاد شده اما جنبش اصلاحات و اصلاح‌طلبان در مجلس و دولت نیز در اکثریت قدرت نبودند که مردم از آن‌ها توقع دارند.
 
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در خصوص مخالفت خود با نامزدی عارف برای ریاست مجلس، تصریح کرد: من مخالف کاندیدا شدن آقای عارف برای ریاست مجلس بودم و رای ندادم، رای خود را نیز منتشر کردم. ما اصلاح‌طلبان با فراکسیون امید این اختلاف را داشتیم و حرف من این بود که آقای عارف کاندیدا نشود زیرا به فرض اینکه رای بیاورد، سال آخر امکان تغییرات مدیران مجلس وجود ندارد و رئیس مجلس کار خاصی نمی‌تواند انجام دهد. سال آخر ممکن است تعدادی از نمایندگان رد صلاحیت شوند که وجود آقای لاریجانی بهتر می‌تواند به این رایزنی کمک کند و آقای عارف را به گردونه انتخابات برگرداند.

 پیشنهاد دادیم پزشکیان کاندیدای ریاست مجلس شود

وی افزود: تحلیل ما این بود که آقای عارف کاندیدا نشود و از آقای لاریجانی حمایت کند، در عوض مستقلین از دو نائب‌رئیس ما حمایت نمایند. ما یک نفر از فراکسیون اهل سنت و زنان را از لیست امید به هیات رئیسه پیشنهاد دادیم اما آقای عارف نپذیرفت و بیان کرد که به رای بگذاریم، رای نیاورد و عملا رای زنان و اهل سنت را از دست دادیم. این تصمیمات آقای عارف و فراکسیون امید ضعیف بود اما راه دیگری وجود نداشت. اگر آقای عارف به حرف نمایندگان تهران و تعدادی از مشاوران خود نمی‌کرد، کاندیدا نمی‌شد و طرح ما را اجرا می‌کرد، مستقلین رای خود را پشت آقای مطهری و پزشکیان قرار می‌دادند.
 
عضو فراکسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما پیشنهاد دیگری نیز داشتیم. دو سال متوالی پیشنهاد دادیم که آقای پزشکیان برای ریاست مجلس نامزد شوند که اگر این کار را می‌کردند، ترک‌ها، برخی اصولگرایان و اکثریت اصلاح‌طلبان رای می‌دادند و ممکن بود حتی رئیس مجلس شوند اما باید به یک نکته دقت کنیم که بخشی از اصلاح‌طلبان و نیروهای مستقل حرف درستی می‌زنند.
 
مدیریت عارف و لاریجانی با یکدیگر قابل قیاس نیست

رحیمی جهان‌آبادی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از سیاست‌های دولت که در مجلس رای می‌آورد و اجرا می‌شود به دلیل وجود آقای لاریجانی است، عنوان کرد: آقای لاریجانی مدیری قوی است و اصلا قابل قیاس با آقای عارف نیست. من یک اصلاح‌طلب هستم و مرام فکری آقای عارف و تفکر و جنبش اصلاح‌طلبی را قبول دارم و معقول‌تر می‌دانم اما مدیریت آقای لاریجانی و عارف قابل قیاس نیست. زمانی آقای عارف به انفعال متهم می‌شود که در طول سه سال حضور در مجلس چهار موضع‌گیری سیاسی و نطق مردمی نداشته است. مجموعه فراکسیون امید باید برنامه اجرایی ارائه دهند.
 
عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: ما به عنوان خانه ملت تریبون نداریم. در مناظره تلویزیونی و گفت‌وگوهای صداوسیما چند نفر اصلاح‌طلب داریم؟ من اصلاح‌طلب هستم و تخصصم روابط بین الملل است، هیچگاه پیرامون سیاست خارجی به صداوسیما دعوت نشدم. نمی‌خواهند صدای ما و کارهایی که انجام دادیم، شنیده شود و نمی‌خواهند کسی دیدگاه ما را پیرامون مسائل منطقه و خاورمیانه بشنود.


فکر می‌کنند اگر مردم را به مجلس و دولت بدبین کنند مردم به آنها خوش‌بین می‌شوند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این فضا در کشور وجود دارد، مدام تکرار می‌شود، عده‌ای این نقش منفی را در جامعه بازی کرده و بیان می‌کنند مجلس و رئیس‌جمهور کارآمد نیست و ناتوان است، در صورتی که اقداماتی در مجلس دهم و دولت اتفاق افتاده است. چرا کسی حاضر نیست این اقدامات را بیان کند؟
 
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در یک فضای مسموم تبلیغاتی و یک فضای یک‌سویه زندگی می‌کنیم، فضایی که تریبون‌های ثابت علیه مجلس و دولت صحبت می‌کنند، تریبون دفاع و حاشیه امن ندارند، بنابراین مردم به همه بدبین می‌شوند. این اشتباه فاحشی است که تصور کنند اگر مردم را به مجلس و دولت بدبین نمایند، مردم به آن‌ها خوشبین می‌شوند، در حالی که مردم به اجماع مرکب می‌رسند و بیان می‌کنند که همه مسوولین اینگونه هستند.
 
عضو فراکسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: قضاوتی که برجام خیانت و وزیر خارجه خیانت‌کار است و گروه مذاکره ما جاسوس هستند را چه کسی القا کرد؟ ترامپ یا تریبون‌های رسمی ما در داخل کشور؟ اکنون نیز چه کسی سیستم وزارت اطلاعات را زیر سوال می‌برد و بیان می‌کند نفوذی‌ها را می‌شناسند؟
 
رحیمی جهان‌آبادی افزود: وقتی تیم مذاکره‌کننده داریم که مقام معظم رهبری این تیم را تایید می‌کنند و می‌گویند آن‌ها را به انصاف، ایمان و تقوا قبول دارم اما بعد فردی بیان می‌کند که اعضای این تیم جاسوس و وابسته هستند و تریبون‌های ثابت آن‌‎ها را تبلیغ می‌کنند، توقع دارید دیدگاه مردم به من نماینده مجلس مثبت باشد یا اگر دیدگاهش به من منفی بود، توقع دارید نسبت به کل نظام مثبت باشد؟ در کشتی نشستند و ته آن را دارند سوراخ می‌کنند که حاصلش این شده که تصور می‌شود مجلس دهم هیچ کاری انجام نمی‌دهد، در صورتی که اینگونه نیست. مجلس، فراکسیون امید و دولت اقدامات بزرگی انجام داده اما فضا یک‌سویه است.

اصلاح‌طلبان سخت‌ترین دوره انتخابات را پیش رو دارند

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان یکی از سخت‌ترین دوره‌های انتخابات را پیش رو دارند، تصریح کرد: به این دلیل سخت‌ترین دوره است که تبلیغات علیه آن‌ها فشار زیادی وارد کرده، با عملکرد خود نتوانستند به خوبی دفاع کنند و ضعف‌هایی در عملکرد این دوره وجود داشته که همه این موارد جمع شده و دوره سختی را پیش روی اصلاح‌طلبان قرار داده است. اصلاح‌طلبان و مستقلین نباید ناامید شوند، در این صورت می‌توانند نقش قابل توجهی داشته باشند اما سخت است و کار فوق العاده دشواری پیش رو دارند.
 
نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گرچه من دوره قبل از لیست مستقلین به مجلس رفتم اما به فراکسیون امید پیوستم. قطعا دور آینده اصلاح‌طلبان به دلیل دیدگاه‌هایی که دارم از من حمایت نخواهند کرد، در این صورت شاید به صورت مستقل وارد مجلس شوم. اصلاح‌طلبان راه سختی را در پیش دارند. تنها اگر یک راه برای آشتی دین و دموکراسی در کشور وجود داشته باشد، اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبان و احزاب ما دچار مشکل هستند، ما نیز که مستقل هستیم اشکالاتی خواهیم داشت. اصلاح‌طلبی شیوه و فکر درست ‌تری نسبت به سایر دیدگاه‌ها برای حل مشکلات کشور دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: