• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 984-5291-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی:
سنگ نگاره‌های «کمرمقبولا» ظرفیت ثبت جهانی دارد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: سنگ نگاره‌های «کمرمقبولا» قابلیت آن را دارد که به صورت جدی به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه سنگ‌نگاره‌های ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مرجان اکبری با اشاره به اهمیت و ارزش تاریخی این منطقه افزود: دلیل پیشنهاد ثبت جهانی این میراث فرهنگی به این خاطر است که دارای بازتاب فرهنگی و ظرفیت مطالعاتی بسیار است.

وی اظهار کرد: برای انجام ثبت جهانی این اثر هنوز راه درازی در پیش داریم؛ اما گام اول به عنوان درک این ضرورت در استان به خوبی برداشته شده است.

اکبری یادآور شد: این محوطه تاریخی که در فروردین ماه امسال در فهرست آثار ملی ثبت شد، هم‌اکنون در شرایط حفاظتی مطلوبی قرار دارد و مشکلی در این زمینه نداریم.

وی با بیان این‌که اعتبارات امسال هنوز به استان اختصاص نیافته است، افزود: با توجه به تخصیص اعتبارات مبلغ مورد نیاز برای این اثر و انجام اقدامات حفاظتی را مشخص خواهیم کرد. 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درباره تخریب سنگ‌نگاره‌ها توسط برخی از افراد گفت: به وفور شاهد این اقدام خراب‌کارانه در سنگ‌نگاره‌ها هستیم و علت آن نیز ناآگاهی افراد و عدم ثبت ملی این آثار است.

اکبری افزود: نهادهای فرهنگی و آموزشی باید نسبت به آموزش افراد از سنین پایین و فرهنگ‌سازی در این زمینه اقدام کنند تا در آینده شاهد چنین اقدامات خراب‌کارانه و ضد فرهنگی نباشیم.

وی اظهار کرد: رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما نیز در این زمینه نقش مهمی برای فرهنگ سازی و آموزش افراد دارند.

وی گفت: برای وضعیت موجود «کمرمقبولا» نیز با توجه به ثبت ملی این اثر و انجام اقدامات حفاظتی و صیانتی اقدامات کنترلی انجام می‌شود؛ ضمن این‌که با توجه به وسعت پنج هکتاری این محوطه در کنار اقدامات حفاظتی و بازدارنده باید اقدامات آموزشی و فرهنگ‌سازی نیز انجام شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: