• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-9784-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رزم‌حسینی:

مردم باید از نحوه هزینه‌کرد مالیات پرداختی اطلاع پیدا کنند

استاندار خراسان رضوی گفت: مردم برای تشویق به پرداخت مالیات در موعد مقرر، باید از نحوه هزینه‌‎کرد مالیات پرداختی اطلاع پیدا کنند.

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، ‌علیرضا رزم‌حسینی در دیدار با مدیرکل امور مالیاتی استان و جمعی از کارکنان این نهاد به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی، اظهار کرد: امروزه در کشورهای پیشرفته، مالیات بر ارزش افزوده معادن، کشاورزی و صنایع و مالیات بر مصرف، دو ابزار برای تامین هزینه‌های دولت به شمار می‌رود.

وی افزود: در کشور توسعه‌یافته، حکومت‌ها خود را نیازمند مالیات پرداختی توسط مردم می‌دانند اما در کشورهای متکی به درآمدهای نفتی مانند ایران، توجه چندانی به ضرورت مشارکت مردم در تامین هزینه‌های اداره کشور از طریق پرداخت مالیات نمی‌شود.

رزم‌حسینی با تاکید بر لزوم نهادینه‌سازی فرهنگ پرداخت به موقع مالیات در جامعه، تصریح کرد: در بسیاری از موارد، کسری بودجه دولت از محل منابع حاصل از فروش و صادرات نفت تامین می‌شود، درحالی که باید با فرهنگ‌سازی مالیاتی، زمینه مشارکت بیش از پیش مردم در اداره امور کشور را فراهم کرد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: درحال حاضر مالیات دریافتی از بخش‌های معدن و کشاورزی مربوط به فروش خام مواد معدنی و محصولات کشاورزی است، درحالی که بر اساس تجربه کشورهای پیشرفته، با ایجاد ارزش افزوده و فرآوری این اقلام می‌توان درآمد بیشتری کسب و به همان نسبت مالیات بیشتری هم وصول کرد.

وی با بیان اینکه مالیات به عنوان یکی از ابزارهای مهم توسعه جوامع است، عنوان کرد: اداره کل امور مالیاتی یکی از مهمترین ادارات استانی به شمار می‌رود، زیرا با برنامه‌ریزی دقیق در راستای کسب درآمدهای مالیاتی، باید هزینه‌های جاری اداره استان را تامین کند.

رزم‌حسینی بیان کرد: همواره سعی کرده‌ایم دستگاه‌های اقتصادی و مالیاتی تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند تا ضمن فراهم شدن بسترهای سرمایه‌گذاری، شاخص نه چندان مطلوب فضای کسب و کار استان ارتقا یابد. مقرر شده اتاق بازرگانی، صنایع و معادن با انجام یک پژوهش علمی، شاخص‌های فضای کسب و کار را ارزیابی کرده و رتبه کشوری خراسان رضوی در این زمینه مشخص شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: ساختار اداری تمرکزگرا مانع پیشرفت و توسعه می‌شود، به دلیل عدم تفویض اختیارات، اداره استان‌ها به صورت هزینه درآمد امکان‌‎پذیر نیست و به همین دلیل مدیران استانی انگیزه‌ای برای رقابت با یکدیگر و خلق ثروت بیشتر ندارند.

وی اضافه کرد: در دولت یازدهم بنا بود مدل هزینه درآمد در برخی از استان‌ها به صورت آزمایشی اجرا شود تا تلاش مدیران استانی در راستای ارتقای فضای کسب و کار و کسب درآمد بیشتر افزایش یابد اما این مهم تاکنون محقق نشده است.

رزم‌حسینی با اشاره به اینکه ارتقای فرهنگ مالیاتی یک ضرورت است، تصریح کرد: مردم از نحوه هزینه‌کرد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت می‌شود، مطلع نیستند؛ شهرداری مشهد می‌تواند به صورت ابتکاری تابلوی اطلاع‌رسانی نحوه هزینه‌کرد مالیات پرداختی توسط مردم را در محلات نصب کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: