• دوشنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-7886-5
  • خبرنگار : 15096
  • منبع خبر : ----

ابزار تشخیص احساسات به توسعه ربات‌هایی با حرکات پیشرفته کمک می‌کند

گروهی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل ایالات متحده و دانشگاه مریلند در کالج پارک امریکا، یک مدل یادگیری طراحی کرده‌اند که می‌تواند احساسات افراد را بر اساس سبک راه رفتن آنها شناسایی کند. در واقع ابزار تشخیص احساسات به توسعه ربات‌هایی با حرکات پیشرفته کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا-  منطقه خراسان و به نقل از فیز، بررسی‌های محققان، سبک راه رفتن افراد را بر اساس احساساتی مثل شادی، غم، عصبانیت و یا حالت معمولی مورد مطالعه قرار داد.

تانمی رندهاوان،  محقق  این بررسی اظهار کرد: احساسات، نقش مهمی در زندگی دارند و باعث برقراری ارتباط با دیگران می‌شوند.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که درک احساسات افراد دیگر توسط ما، به درک رفتار آنها کمک می‌کند و در اخذ تصمیمات نسبت به افراد نقش دارد. برای مثال، افراد با فردی که عصبانی و خشمگین است، نسب به فردی که آرام است، رفتار متفاوتی دارند.

 ابزار تشخیص و شناسایی احساسات با تحلیل عبارات صورت یا ضبط صدا کار می‌کنند. با این حال، نتایج مطالعات گذشته نشان می‌دهد که زبان بدن ( وضعیت و حرکات بدن ) می‌‎تواند درباره احساس افراد سخن بگوید. بر اساس این مشاهدات، محققان در حال ایجاد ابزاری هستند تا به طور خودکار، احساسات افراد را بر اساس سبک راه رفتن آنها شناسایی کند.

مزیت اصلی روش شناخت احساسات این است که دو تکنیک مختلف (علاوه بر استفاده از آموزش عمیق، یافته‌های روانشناختی را هم در برمی‌گیرد) را ترکیب می‌کند. ترکیبی از این دو تکنیک، مزیتی نسبت به سایر روش‌ها دارد. محققان بر اساس این مدل می‌توانند احساسات افراد را با 80 درصد دقت شناسایی کنند.

همچنین، این رویکرد، عملکرد بهتر تقریبا 14 درصدی در مقایسه با سایر روش‌های شناخت احساس بر اساس سبک پیاده‌روی افراد دارد.

دانشمندان اظهار کردند: انجام این تحقیقات در مراحل ابتدایی است و قصد داریم جنبه‌های مختلف زبان بدن و نشانه‌های آن در حالات چهره، سخنرانی، الگوهای صوتی و دیگر موارد در افراد را مورد بررسی قرار دهیم.

محققان قصد دارند این روش را گسترش دهند تا فعالیت‌های بیشتری مانند دویدن و اشاره را هم بررسی کنند.

آنها عنوان کردند: این مدل می‌تواند در صنعت جلوه‌های بصری و انیمیشن به طراحان و انیمیشن‌سازان در ایجاد شخصیت‌های مجازی که احساسات خود را بیان می‌کنند کمک کند

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: