• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-10987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون فرهنگی وزارت ارشاد:
عشق به امام رضا زمینه استقبال مردم از پژوهش‌های حوزه رضوی است

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مردمی که به امام رضا علیه السلام و زندگی ایشان علاقه دارند، اگر بدانند یک مطلبی از آن حضرت به شیوه‌ای دقیق پژوهش شده و بدانند که حتما سیره آن حضرت همین گونه بوده است، طبیعتاً از این پژوهش استقبال می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بنیاد بین‌المللی امام رضا علیه السلام، محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از مهمانان هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) نیز بود در مورد نحوه تأثیرگذاری جشنواره امام رضا علیه السلام در اخلاق عمومی جامعه گفت: نکته مهم برای این جشنواره توجه به فرهنگ عمومی و سبک زندگی رضوی است.

وی ادامه داد: اگر رویه‌های اخلاقی، شیوه‌های گفت‌وگو و مناظره، ورود به حوزه سیاست و مانند اینها در سیره رضوی به شکل علمی و پژوهشی در دسترس نسل جوان قرار گیرد مفید خواهد بود. دلیل این امر عشق مردم ایران و بخش عمده‌ای از مردم جهان اسلام به امام رضا علیه السلام است. مردم با وجود این عشق و شیفتگی می‌توانند با مطالب علمی و آموزه‌های رضوی به طور دقیق آشنا شوند. مؤید این مطلب کلام خود حضرت رضا است که می‌فرمایند اگر مردم با مطالب علمی و محاسن کلام ما به شکل دقیق آشنا گردند از ما پیروی می‌کنند. بنابراین مردم با دیدن حرف‌های درست اهل بیت راه درست پیروی و هدایت را راه اهل بیت می‌بینند.

جوادی در توصیف میزان موفقیت جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ترویج این آموزه‌ها چنین گفت: به هر حال این قله‌ای است که ما در مسیر حرکت به سمت آن هستیم. ما و برگزارکنندگان این جشنواره باید با شتاب بیشتر به سمت آن قله در حرکت باشیم.

از این پژوهشگر فلسفه اخلاق درباره نقش بخش‌های علمی و پژوهشی جشنواره امام رضا(ع) در پر کردن فاصله و خلأ میان فضای آکادمیک با عینیت و نیازهای جامعه سوال کردیم. وی در به این سوال پاسخ گفت: به طور کلی همین مسأله دغدغه من بوده است و آن را به دوستان خودم در بنیاد گفته‌ام. گاهی اتفاق می‌افتد که مسیر کارهای پژوهشی با عینیت جامعه فاصله می‌گیرد، اما نه همیشه.

دبیر علمی جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی برای هرچه کمتر کردن فاصله فعالیت‌های علمی با عینیت عمومی جامعه گفت: مردمی که به امام رضا علیه السلام و زندگی ایشان علاقه دارند، اگر بدانند یک مطلبی از آن حضرت به شیوه‌ای دقیق پژوهش شده و بدانند که حتما سیره آن حضرت همین گونه بوده است، طبیعتاً از این پژوهش استقبال می‌کنند. 

وی افزود: بنابراین پژوهش‌های ما باید منقح‌تر و روشن‌تر شود. دین اسلام دینی نیست که از روشنی بترسد، اسلام یک دین تاریک نیست که ابهام و اهمال بیشتر برایش بهتر باشد بلکه دینی است که در روشنی، عشق بیشتری به آن ایجاد می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: