• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-11187-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کارگردان تئاتر:
«جانی سکیکی» یک کمدی با دیالوگ‌های شعرگونه است

یک کارگردان تئاتر گفت: نمایش «جانی سکیکی» یک کمدی با دیالوگ‌هایی است که به صورت شعر ادا می‌شود.
 
حسین اکبرپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص اجرای نمایش اخیر خود با عنوان«جانی سکیکی» اظهار کرد: «جانی سکیکی» نمایشنامه‌ای در یک پرده به نویسندگی جواکینو فورزانو و آهنگسازی جاکو موپوچینی؛ از برگزیده‌ترین و شناخته شده‌ترین آهنگسازان دنیا است.
 
وی افزود: نمایشنامه در ایتالیا و در شهر فلورام می‌گذرد؛ در این نمایشامه بوزو دوناتی پیر مرد ثروت‌مندی است که آخرین روزهای عمر خود را می‌گذراند و خانواده او جمع شده‌اند تا مرگ او را جشن گرفته و ثروتش را بالا بکشند؛ اما در یک لحظه می‌فهمند بوزو دوناتی در وصیت‌نامه خود چیزی برای آنان باقی نگذاشته است.
 
کارگردان این نمایش اضافه کرد: دیالوگ‌های این نمایش اصولا به صورت شعر ادا می‌شود و بنابراین دیالوگ به زبان محاوره در نمایش بسیار کم است؛ ضمنا ترجمه و برگردان شعر به فارسی نیز توسط سمیرا معین انجام شده است.
 
اکبرپور ضمن اشاره به این که فضای این کار با نمایش‌های قبلی متفاوت است، ادامه داد: مهم‌ترین وجه تمایز آن است که دو نمایش قبلی، نمایش‌هایی در قالب‌های بلک باکس بودند و این نمایش در قالب سالن اصلی و قاب عکسی است و مدیوم این دو سالن کاملا با یکدیگر متفاوت و متمایز است. ضمن این که هرکدام از نمایش‌های قبلی من یک تجربه خاص بوند؛ «ما داریم از این خونه می‌ریم» یک نمایش تراژدی و ساکن و بدون اکت موسیقایی و همچنین «چشامتو ببند و به انگلستان فکر کن» یک نمایش کمدی موقعیت را شکل می‌داد.
 
وی ضمن بیان این که نمایش «جانی سکیکی» یک نمایش کمدی و متفاوت‌تر از «چشماتو ببند و به انگلستان فکر کن» است، عنوان کرد: این نمایش پر از موسیقی، رنگ، جنب‌وجوش است که در نمایش‌های قبلی این موضوع کمتر به چشم می‌خورد.
 
کارگردان کمدی « جانی سکیکی» در مورد پروسه تمرین این نمایش بیان کرد: از اواسط فروردین تمرین‌های من به عنوان کارگردان با تیم آغاز شد و خود تیم تقریبا یک‌سال برای بخش آوازی نمایش زمان گذاشته و تمرین کرده بودند. بنابراین بنده به عنوان کارگردان در حدود سه‌ماه پیش و در فروردین‌ماه به نمایش اضافه شدم و اکنون نیز به مرحله اجرا رسیده‌ایم.
 
اکبرپور در خصوص بازیگران این نمایش گفت: 16 بازیگر از جمله محمد یوسفی، سمیرا معین، تکتم زرگریان، مصطفی شفیعی، مرجان رضایی، سمانه ابراهیم‌زاده، احسان فرقانی، مهرداد خامسی، امین گنابادی، مهرداد سمیع، مهدی یوسفی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.
 
وی در خصوص پیش‌بینی وضعیت استقبال از کمدی «جانی سکیکی» اظهار کرد: تا به حال استقبال بسیار عالی بوده و البته تا قبل از پایان اجرا نمی‌توان در این مورد سخن گفت و باید دید روند نمایش چگونه پیش می‌رود و مخاطب با آن ارتباط گرفته و آن را دوست دارد یا خیر و اگر این ارتباط ایجاد شود، دوباره مخاطب را با خود به همراه دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: