• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-7585-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

در نشست خبری شورای نگهبان مطرح شد؛

انتخابات 96 بهم ریخته‌ترین انتخابات مشهد بود+پاسخ فرماندار وقت

رئیس سابق دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی انتخابات سال 96 مشهد را بهم ریخته‌ترین انتخابات در 12 سال اخیر عنوان کرد.
 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین محرابی امروز در نشست خبری شورای نگهبان با اشاره به اینکه من از سال 85 وارد شورای نگهبان شدم، اظهار کرد: در طول 12 سالی که من در شورای نگهبان فعالیت داشتم، هفت انتخابات برگزار شد که به هم ریخته‌ترین این انتخابات‌ها، انتخابات سال 96 بود.
 
وی با انتقاد از عملکرد نوروزیان، فرماندار وقت مشهد در این انتخابات، بیان کرد: ایشان اصلا هیچ اشرافی نداشتند. قانون می‌گوید که راس ساعت 8 صبح باید انتخابات آغاز شود و یک ساعت قبل باید دست اندرکاران نظارت‌های لازم را انجام دهند اما صبح روز انتخابات ساعت 7 و 45 دقیقه ایشان با بنده تماس گرفتند که نیروی انتظامی هنوز نیامده‌اند تا برخی از صندوق‌ها را به شعب اخذ رای ببرند.
 
محرابی ادامه داد: من و آقای مظفری گفتیم شما بدون مامور انتظامی صندوق‌ها را به شعب اخذ رای ببرید، به نظر من ضعیف‌ترین انتخابات در مشهد در دوره ایشان برگزار شد، چراکه آقای نوروزیان تازه به مشهد آمده بودند و فضای انتخابات مشهد را نمی‌شناختند.
 
رئیس سابق دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی با اشاره به اینکه در انتخابات 96 در بحث توزیع تعرفه‌ها مشکلات فراوانی داشتیم که حتی شبهه سلامت در انتخابات مطرح شد، تصریح کرد: اما با وجود تمام انتقادات ما از انتخابات دفاع کردیم و پای انتخابات ایستادیم، زیرا معدل انتخابات قابل قبول بود و پای آن ایستادیم.
 
وی با تاکید بر اینکه باید در اظهار نظرهایمان دقت و حرمت نظام را حفظ کنیم، گفت: ایشان در یک سخنرانی بحث نظارت استصوابی را مطرح کردند در حالی که  اصل 98 قانون اساسی می‌گوید که تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. از شورای نگهبان سوال کردند، نظارتی که بر عهده این شورا گذاشته شده، از چه نوعی است؟ بررسی کردند و  نظر تفسیری دادند که نظارت استصوابی است.
 
محرابی اضافه کرد: ماده 3 قانون انتخابات مجلس نیز بیان کرده که نظارت بر انتخابات مجلس بر عهده شورای نگهبان بوده، استصوابی و عام و در تمام موارد در کلیه امور مربوط به انتخابات جاری است. شورای نگهبان از این اصل تفسیری بیان کرده که محل اختلاف و به ایجاد نظارت استصوابی منجر شده است. ایشان گفتند چرا نظارت استصوابی را آوردند که موجب اختلاف شود؟ حالا این اشکال به شورای نگهبان بر می‌گردد که از آن طلب تفسیر کرده و انجام دادند یا کسانی که قانون اساسی را قبول ندارند که اصل 98 قانون اساسی حق تفسیر را به شورای نگهبان داده است؟
 
رئیس سابق دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی با اشاره به انتقاداتی که رحیم نوروزیان، فرماندار سابق مشهد به نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح کرده بود، خاطرنشان کرد: باید به قانون احترام بگذاریم، اگر احترام بگذاریم کشور بهتر اداره شده و نتایج بهتری گرفته می‌شود.
 
وی درخصوص انتقادات نوروزیان نسبت به هیات نظارت بیان کرد: پنج نفر از اصلاح‌طلبان استان به آیت‌الله جنتی نامه نوشتند و از ایشان در رابطه با عملکرد شورای نگهبان هیچ گلایه‌ای نکرده و درخواست کردند که آیت‌الله جنتی واسطه شوند تا بار دیگر در کشور و نیروهای انقلاب را دور هم جمع کنند، حالا ایشان می‌گوید در شورای نظارت این اتفاق افتاد، خوب است به این مسائل بیشتر دقت شود.
 
محرابی اضافه کرد: کار سنگین است، نمی‌شود مدعی شد که اشکالی ندارد انتخابات و خطایی در برگزاری انتخابات و آرا صورت نگرفته است. از 7 صبح ناظرین و مجریان باید بیایند، تا 12 شب رای‌گیری کرده و بعد شمارش کنند. ما در طول این سالها یک رای را عامدانه جابه‌جا نکردیم. اگر کسی در شعبه این کار را کرده، به گردن خودش است، ما مجوز این کار را ندادیم. 
 
رئیس سابق دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی گفت: در 6 جلسه اصلاح‌طلبان استان اینجا آمدند، اشکالات را سوال کردند و من با سند پاسخ آنها را ارائه کردم، بعد به این جمع‌بندی رسیدند که در استان قانون اجرا می‌شده است. ما در خراسان وضع خوبی داریم. ارتباطی که در بحث شورای نگهبان با ذائقه‌‎های مختلف سیاسی است، در هیچ جای کشور نیست. هنوز نتوانستند جلساتی را اینگونه منسجم برگزار کنند. ما به اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و اعتدالیون احترام می‌گذاریم اما اینجا باید قانون اجرا شود.
 
وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه شما چند ماه پیش در مصاحبه با ما درباره سخت‌ترین انتخابات‎هایی که برگزار کردید به دو انتخابات سال 88 و 96 اشاره کردید و فرمودید در انتخابات سال 88 از جانب اصلاح‌طلبان و در انتخابات سال 96 از جانب اصولگرایان به عملکرد شورای نگهبان هجمه وارد شد، اما امروز از این اعلام نظر شما اینطور برداشت شد که در اظهار نظر خود دچار یک چرخش شدید و انتقادات را به سمت فرماندار مشهد روانه کردید در این رابطه چه پاسخی دارید، خاطرنشان کرد: ما فشار بسیار سنگینی در سال 96 داشتیم. 

وی افزود: فضاسازی‌هایی که برای نرسیدن تعرفه‌ها در روز انتخابات مطرح شد را قبول نداشتیم. آن بخش از تعرفه‌ها مدنظر ماست که آن را نرساندند. آن بخشی که گفتیم طرف اصلاح‌طلب و اصولگرا بود، همین قضیه بود. اصولگراها توقع داشتند به دلیل فضایی که به وجود آمده بود، جلوی انتخابات را بگیریم اما ما این فضا را قبول نداشتیم و زیر بار نرفتیم و نمی‌رویم.
 
محرابی درخصوص دیگر انتقاداتش به برگزاری انتخابات 96 گفت: یکی بحث توزیع تعرفه‌ها بود، دیگری اینکه به کارگیری افراد در شعب سر جای خود نبود. بسیار فضاسازی شد که تعرفه نمی‌رسد اما ما روی این بخش ایستادیم. سال 88 فشار از ناحیه دیگری بعد انتخابات بود. اینجا هم اگر می‌خواستند مانند آن‌ها عمل کنند، اتفاق دیگری رخ می‌داد. در مشهد ما به هم‌ریخته‌ترین انتخابات را در این هفت دوره، در انتخابات سال 96  داشتیم و این مساله مهمی بود.
 
رئیس سابق دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی بیان کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری و شورا، رئیس هیات اجرایی انتخابات، فرماندار است. فرماندار همه را باید سر خط کند و اشکال این بود که چون آقای نوروزیان شناختی نداشتند، نیروهایی که به کار گرفته بودند، افراد انتخاباتی نبودند، یعنی تجربه کار انتخاباتی نداشتند و به قانون انتخابات مسلط نبودند. این خود مشکلات زیادی ایحاد می کرد. همچنین نمی‌دانستند قبل از انتخابات باید جلسه‌ای با نیروی انتظامی بگذارند. اگر در مجموعه نظارت خلا و نقصی به وجود آمد، ما باید پاسخگو باشیم.
 
وی افزود: قانون ما نقص دارد. همه ما محدودیت‌های نیرویی و امکانات داریم که مشکلاتی پیش می‌آید. مهم این است که ما همه تلاش خود را برای برگزاری یک انتخابات سالم و قابل قبول و حفاظت از آرای مردم به کار بگیریم و تلاش کنیم اشکالات خود را به حداقل برسانیم که هر کس به سهم خود باید اشکالات را بپذیرد. ناظران ما آموزش دیده هستند. در این انتخابات افراد ذی‌نفع هستند و چندان به قانون توجه نمی‌کنند و مشکلات خاص خود را دارند. مهم این است که همه کمک کنیم.

رحیم نوروزیان فرماندار وقت مشهد در انتخابات سال 96 جوابیه‌ای را به این انتقادات در اختیار ایسنا-منطقه خراسان قرار داد که به این شرح است؛

حجت‌الاسلام محرابی شخصیتی دوست داشتنی است وبنده به ایشان ارادت دارم، مواضع رسمی ایشان قبلا اعلام و ابراز شده وکاملا مغایربا این صحبت اخیربوده است.

من از این چرخش مواضع ونظر متعجب شدم، شاید باتوجه به انتخابات پیش رو سخنان جدید ایشان قابل تحلیل باشد. به هرحال  این مطالب در حکم شک بعد ازمحل است و لذا قابل اعتنا نیست،برای ایشان آرزوی صحت وسلامت دارم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: