• چهارشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-8586-5
  • خبرنگار : 15278
  • منبع خبر : ----

مدیر عامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی:

هدر رفت نیروی انسانی کشور را تهدید می‌کند

مدیر عامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی گفت: یکی از دغدغه‌های بسیار مهمی که امروز کشور ما را تهدید می‌کند، هدر رفت نیروی انسانی است که به دنبال آن بی‌مهارتی و بیکاری شکل می‌گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منصوره شریف الحسینی در نشست خبری که در محل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای استان برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: هدر رفت نیروی انسانی یکی از دردناک ترین اتفاقاتی است که امکان دارد برای یک جامعه رخ دهد.

مدیرعامل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: این مجمع چندین سال است که پس از تحقیق، پژوهش و آمایش‌های بسیاری که انجام داده به این نتیجه رسیده است که باید موضوع پیشگیری از هدر رفت نیروی انسانی به صورت تشکیلاتی و سازمان‌یافته پیگیری و رفع شود.

شریف با بیان اینکه «بیکاری و معضلات ناشی از آن تاکنون صدمات جبران ناپذیری برای جامعه رقم زده است»، خاطرنشان کرد: شاید یکی از دلایل آن بی‌مهارتی نیروی جوان کشور باشد که نتیجه قرار گرفتن دانش‌آموزان و دانشجویان ما در رشته‌های تحصیلی‌ای است که هیچ علاقه و استعدادی در آن ندارند. این امر باعث بی انگیزگی و افسرده شدن این نیرو می‌شود.

وی گفت: مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌‌و‌حرفه‌ای از جمله معدود نهادهایی است که تمام دست اندرکاران آن از نیروهای دولتی، خیران، اندیشمندان و کارآفرینان حوزه صنعت هستند و با این هدف پای کار آمدند تا بتوانند در هر بخشی و با هر توانی که دارند در جهت رفع این آسیب‌های اجتماعی گامی موثر و مفید بردارند.

همچنین در ادامه حمید مستشاری، رئیس هیأت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای استان با اشاره به اینکه «دانش‌آموزان ما طی 16 سال تحصیل در سیستم آموزش رسمی مهارت لازم را کسب نمی‌کنند»، بیان کرد: اما این دانش‌آموزان در دوره‌های چهارماهه سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای یک تخصص مورد علاقه خود را می‌آموزند. 

وی ادامه داد: مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌‌و‌حرفه‌ای استان برای ارتقای سطح آموزشی هنرستان‌ها طی تفاهم نامه‌ای با سازمان نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی اقدام به مناسب‌سازی و تکمیل تجهیزات مورد نیاز هنرستان‌ها کرده چرا که دغدغه ما رسیدن به 60 درصد نیروی مهارتی در کشور است.

رئیس هیأت مدیره مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای خراسان رضوی بیان کرد: متاسفانه هدایت تحصیلی آموزش و پرورش ما نیز به شیوه درستی انجام نمی‌شود و دانش‌آموزان را براساس معدل بین رشته‌های تحصیلی توزیع می‌کنند، به این صورت که معدل‌های بالا به رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی و معدل‌های زیر 16 به هنرستان‌ها فرستاده می‌شوند.

مستشاری خاطرنشان کرد: براساس چشم انداز سال 1404 باید 60 درصد فارغ التحصیلان کشور در بخش فنی باشند و مهارت آموخته باشند. این رقم  در حال حاضر تنها 38 درصد است. رسیدن به این هدف نیازمند فرهنگسازی صحیح و حرمت بخشیدن به رشته‌های فنی است

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: