• شنبه ۲۹ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-17714-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابی عملکرد درحوزه محیط زیست با تکنیک DEA

کارگاه ارزیابی عملکرد با تکنیک تحلیل پوشش داده‌ها (DEA) برای نخستین‌بار در حوزه محیط زیست کشور امروز در مشهد برگزارشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، تورج همتی، صبح امروز در آغاز این کارگاه آموزشی گفت: امروزه با توجه به گستره فعالیت‌های حوزه حفاظت محیط زیست و بکارگیری تکنیک‌های نوین در ارزیابی عملکرد در عرصه‌های مختلف مدیریت زیست‌محیطی به مظور تجزیه و تحلیل انحرافات عملکرد نسبت به استانداردهای مشخص شده بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی دراین کارگاه که با حضور متخصصان محیط زیست استان و جمعی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد، اظهار: کاربرد روش تحلیل پوشش داده‌ها به عنوان یکی از آخرین شیوه‌های به‌روز دنیا درحوزه ارزیابی عملکرد در موضوع مکان‌یابی صنایع، مدیریت زیستگاه‌ها، احیاء گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، مدیریت سبز و انرژی، می‌تواند بسیار موثر و کارا واقع شود.

همتی تصریح کرد: توانمند‌سازی متخصصان حوزه‌های مختلف محیط زیست به آخرین شیوه‌های ارزیابی عملکرد، ضرورتی است که  ضمن سنجش ظرفیت‌های پرسنلی و میزان انحراف عملکرد از استانداردهای شغلی می‌تواند فضای جدیدی را برای مباحث نوین زیست محیطی ایجاد کرده و به تصمیم سازان در انتخاب شیوه‌هایی با بازدهی بسیار بالاتر کمک کند.

مدرس این کارگاه آموزشی درخصوص تبیین امتیازات فراگیری این شیوه ارزیابی گفت: این تکنیک نقاط ضعف را در شاخص‌های ورودی و خروجی شناسایی می‌کند و با شناخت این نقاط، سیستم می‌تواند پویایی و کارآمدی خود را شتاب دهد.

محسن رستمی ادامه داد: محاسبه کارآیی، تخصیص بهینه منابع، تخمین بازده به مقیاس،تخصیص مجدد منابع و... از جمله قابلیت‌های بکارگیری این متد ارزیابی است که می‌تواند با لحاظ محدودیت وزنی، شاخص‌های مورد انتظار برای ارزیابی درهر طیف تخصصی را شناسایی کند.

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گفت: محاسبه ارزیابی کارآیی در تمامی حوزه های محیط زیستی از جمله قابلیت‌های تکنیک DEA است که تاکنون در حوزه حفاظت محیط زیست کشور به مرحله اجرا نرسیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: