• چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 985-5691-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

معاون صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد؛

اهمیت آموزش و اصلاح آموزشی در شناسایی شهرهای جهانی صنایع دستی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: یکی از اهداف مهمی که شورای جهانی میراث فرهنگی در شناسایی شهرهای جهانی به آن می‌پردازد، بحث آموزش و اصلاح آموزشی است. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسین مطیع بیرجندی به مناسبت سومین سالگرد انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها اظهار کرد: شورای جهانی میراث فرهنگی پس از بازدید میدانی که از شهر مشهد داشتند، به جز طراحی، دیگر موارد صنعت جواهرات را بسیار مثبت دیدند.

وی افزود: پس از این بازدید تمامی فعالان این حوزه تلاش کردند تا این نقطه ضعف را برطرف کنند که در راس این افراد استاد فرهنگ زاج‌فروش‌ها قرار دارد که با جدیت تمام هر هفته کلاس‌های آموزش طراحی را در مشهد برگزار می‌کنند که منشا خیر و تحولات خوب در این صنعت شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: ایران در سال 47 به شورای جهانی میراث فرهنگی وارد شده است. یکی از مصوبات این شورا شناسایی شهرهایی با پتانسیل و ظرفیت جهانی شدن و معرفی آن به دیگر کشورهای جهان است.

مطیع خاطرنشان کرد: یکی از اهداف مهمی که شورای جهانی میراث فرهنگی در شناسایی شهرهای جهانی به آن می‌پردازد، بحث آموزش و اصلاح آموزشی است. خوشبختانه این اتفاق در مشهد در حال وقوع است و کلاس‌های کوتاه مدت در این زمینه برگزار شده؛ اما نیازمند نگاه اساسی‌تر در بحث آموزش هستیم. 

وی ادامه داد: ایجاد یک هنرستان هنرهای ایرانی و اسلامی با محوریت گوهرسنگ‌ها از فعالیت‌های شاخصی است که در این زمینه انجام شده کما این که زمانی که معاون صنایع دستی کل کشور از فرآیند ساخت این هنرستان بازدید کردند بسیار خشنود شدند و دستور دادند که این هنرستان در سایر شهرهای جهانی و شهرهای دارای ظرفیت ایجاد شود.

در ادامه رضا ارحمی، پیشکسوت ساخت طلا و جواهر اظهار کرد: امروز فرصت مناسبی است تا جدی‌تر از گذشته کاستی‌ها و نقاط ضعف و قوت تولید در بخش طلا، جواهر و نقره که سهم قابل توجهی از سوغات زائرین و گردشگران را با خود به همراه دارد، بازگو کنیم.

وی افزود: بنده فعالیت خود را از سال 1364 با شاگردی در یک کارگاه محقر آغاز و در سال 1397 اولین نمایشگاه طلا و جواهرات ایرانی را در شهر تورنتو کانادا بنا به درخواست ایرانیان مقیم در کانادا برگزار کردم که مورد استقبال بی‌نظیر آنان قرار گرفت تا جایی که سفارشات آنان ما را امیدوار به آینده بهتر کرد و نوید به تولید بهتر داد.

ارحمی بیان کرد: با وجود تمام مشکلات و موانع تولید در بخش خصوصی و دولتی، تولید خود را از کارگاهی کوچک آغاز و پس از سال‌ها به عرصه جهانی رساندم و در یک پروسه 25 ساله بیش از 80 نوجوان و جوان را تعلیم و آنان را راهی بازار کار کردم و اولین دستگاه پرینتر سه بعدی را در سال 93 با هزینه شخصی خود و با قیمت 260 میلیون تومان خریداری کردم تا نواقص موجود در زمینه طراحی جواهرات را کاهش دهم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: