• پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 985-5991-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

مراسم تقدیر از مجریان و فعالان طرح ملی «سلام بر امام» برگزار شد

همزمان با ایام دهه ولایت مراسم تقدیر از مجریان و فعالان طرح ملی «سلام بر امام» از سوی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از آستان نیوز، مهدی رجب‌پور، مسئول طرح «سلام بر امام» در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و جمعی از ائمه جماعات سراسر کشور در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به ارائه گزارشی از طرح «سلام بر امام» پرداخت.

وی این طرح را برگرفته از قرائت زیارت امین‌الله در روزهای چهارشنبه دانست و گفت: با اجرای این طرح در چهارشنبه‌های امام رضایی با قرائت زیارت امین‌الله دل‌های تمام عاشقان و دل‌دادگان همزمان با حرم مطهر رضوی در سراسر کشور به بارگاه حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) متصل می‌شود.

رجب‌پور عنوان کرد: ایده و نگاه اولیه این طرح در دهه کرامت سال گذشته با محوریت سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی کلید خورد و با تشکیل دبیرخانه طرح «سلام بر امام» و با همکاری امور مساجد فعالیت این طرح به شکل جدی‌تری دنبال شد.

وی خاطرنشان کرد: در دهه کرامت سال ۹۷ همه مساجد و مراکز فرهنگی به این طرح پیوستند و هم‌زمان با ایام دهه کرامت سال جاری نیز این طرح به طور ملی کار خود را آغاز کرد.

مسئول طرح «سلام بر امام» با بیان این‌که این طرح در چهارشنبه‌های هر هفته در بیش از 1000 مسجد با قرائت زیارت امین‌الله اجرا می‌شود، گفت: تا کنون 5000 مسجد در سراسر کشور در حال اجرای این طرح هستند.

وی در ادامه به اهداف این طرح اشاره کرد و گفت: افزایش ارتباط معنوی مردم با امام رضا(ع) حتی از راه‌های دور و مردمی و دلی بودن یکی از اهداف و نکات مثبت این طرح است.

رجب پور، طرح «سلام بر امام» را نمونه و پیوندی از یک تشکل و نهاد مردمی ذکر کرد و افزود: این طرح با همکاری سازمان فرهنگی و امور مساجد رقم خورده است و کمتر کسی در سراسر کشور پیدا می‌شود که از این طرح بی‌اطلاع باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید باباخانی، مدیر کل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی نیز در ادامه این مراسم با بیان این که برای شکل‌گیری یک سنت حسنه موارد مختلفی باید رعایت شود، گفت: میل تمام آحاد جامعه به معنویت و اتصال به‌وجود مبارک امام رضا(ع) است. از این رو زیارت این امام همام ظرفیت‌ بسیار مناسبی برای پایه‌گذاری سنت‌های خوب است.

وی بیان کرد: امام رضا(ع) محور تمامی فعالیت‌های فرهنگی است که در سطح کشور عرضه می‌شود. یک کار فرهنگی باید بر اساس گرایش و فضای دلی صورت گیرد و تمامی فعالیت‌های فرهنگی یک جذبه دارد و آن هم وجود مبارک امام رضا(ع) است.

باباخانی همچنین انتخاب زیارت امین‌الله و اجرای طرح «سلام بر امام» را ظرفیت و ذوق هنری بسیار خوبی معرفی و ابراز امیدواری کرد که این طرح علاوه بر بارگاه منور رضوی و مساجد در ادارات سراسر کشور نیز اجرایی شود.

لزوم دستیابی به فناوری‌های فرهنگی ضمن حفظ اصالت‌ها

در ادامه این مراسم هم‌چنین حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: ما باید با حفظ اصالت‌ها و آموزه‌های دینی به فناوری‌های فرهنگی دست یابیم. امروز در شرایطی گرد آمده‌ایم که مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم را خطاب به ملت ایران صادر و گام‌های چهل سال دوم انقلاب اسلامی را در این بیانیه مطرح کردند.

وی افزود: سه نکته بسیار مهم و اساسی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی در این بیانیه مطرح شده است که باید به آن توجه کرد، ما به عنوان فعالان انقلاب و با در اختیار داشتن آموزه‌های ناب اسلامی باید شرایط تحقق گام دوم انقلاب را فراهم آوریم.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان این که در بیانیه گام دوم انقلاب سیمای دستاوردهای انقلاب اسلامی ترسیم شده است، گفت: موفقیت‌های کشور در چهل سال اول انقلاب در عرصه‎های مختلف را مرهون این هستیم که در عرصه فرهنگ، ظرفیت‌های خوبی داشته و داریم.

وی خاطر نشان کرد: سال‌ها از هشت سال دفاع مقدس گذشته است و در طول تاریخ جنگ‌های مختلفی اتفاق افتاده است، اما در هیچ کدام از این جنگ‌ها کسانی به بازدید مقتل شهدایشان نرفته‌اند.

گنابادی‌نژاد بیان کرد: ظرفیت کاروان‌های راهیان نور به لحاظ کمی و کیفی سرمایه بزرگ معنوی کشور است.

وی عنوان کرد: طرح «سلام بر امام» یکی از فناوری‌های فرهنگی به‌شمار می‌رود که به همت سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، مرکز امور مساجد و سایر نهادهای فرهنگی تنظیم و اجرا شده است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی تصریح کرد: لازم است در چهل سال دوم انقلاب بیش از گذشته به فکر تولید و تکثیر فناوری‌های فرهنگی باشیم، ما ظرفیت‌های بسیار بی‌بدیلی همچون قرآن و عترت را در اختیار داریم که باید با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها به فناوری‌های جدید فرهنگی برسیم.

وی قرائت روزانه قرآن کریم را یکی دیگر از طرح‌های فرهنگی اجرایی در اکثر مساجد معرفی و اظهار کرد: نمازهای جمعه در سراسر کشور سنگری برای آوای توحید، اتحاد، سبک زندگی ایرانی اسلامی و استکبارستیزی است.

گنابادی‌نژاد، اعتکاف در مساجد، قرائت دعای کمیل و عرفه و... را از دیگر برنامه‌های فرهنگی برشمرد و گفت: در اجرای تمامی برنامه‎های فرهنگی باید همان گونه که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به آن تأکید دارند به مخاطبان جوان توجه ویژه‌ای شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح «سلام بر امام» دریچه‌ای بود که از مشهد آغاز و در سراسر کشور تکثیر شد. همچنین این طرح نمونه‌ای از فناوری‌های فرهنگی و مورد نیاز اقشار مختلف جامعه است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: زیارت حرم امام رضا(ع) ظرفیت بی‌نظیری است که در صورت توجه به این ظرفیت در زندگی هیچ بن‌بستی نداریم و به موفقیت و پیروزی می‌رسیم.

زیارت ابعاد مختلف تربیتی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: زیارت یک آیین صرفا دینی نیست، بلکه ابعاد مختلف تربیتی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد و زیارت از خصایص مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و هر چه به این مقوله توجه می‌کنیم، بیشتر به اسرار و زیبایی‌های این نهاد پی می بریم.

وی با بیان این‌که ما هنوز گوهرها و ظرفیت‌های بی‌نظیر و کم‌نظیر زیارت را به درستی نشناخته‌ایم، افزود: زیارت ابعاد مختلف عرفانی، تربیتی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را شامل می‌شود و چند ضلعی است که دارای حکمت‌ها و رمز و راز است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری ادامه داد: زیارت ارتباط بی‌واسطه با ولی خداست که می‌توان از این ظرفیت در محورهای خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی بهره‌مند شد.

وی با بیان این که ما به برکت زیارت از ذخیره گسترده معارفی همچون زیارت «ماثوره» بهره‌مند شدیم، گفت: این مجموعه زیارت‌نامه که در امتداد وحی قرار دارد، ذخیره گران‌بهایی است که در اختیار ما قرار گرفته است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ادامه داد: زیارت حضرت رضا(ع) در بین زیارت ائمه هدی(ع) از زیارت‌های موکد است و آنچه از آثار ظاهری، مادی و معنوی زیارت این امام همام می‌توان حاصل کرد، این است که آثار و برکات زیارت امام رضا(ع) در مقام مقایسه، پس از حضرت علی(ع) و امام حسین(ع) قرار دارد.

وی تصریح کرد: اصل مسئله زیارت، زیارت از نزدیک است و این نکته اهمیت دارد که زائر از وطن خود حرکت کند و پس از طی کردن مسیرهای دور و گذشتن از شهرهای مختلف به محضر امام شرفیاب شود. این تشرف آثار و برکات خاص خودش را دارد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در ادامه زیارت از راه دور را امتداد همان زیارت برشمرد و گفت: زیارت از بعید این نکته را به ما یادآوری می‌کند که هیچ‌گاه راه‌ها بسته نیست و از فرسنگ‌ها راه دور نیز می‌‌توان زیارت کرد.

وی خاطرنشان کرد: مبنای زیارت از راه دور این است که امام حاضر است و همه‌جا وجود دارد؛ امام مظهر اسما الحسنی و علم و حکمت الهی است و به مکان و زمان خاصی محدود نمی‌شود. زیارت مبدا برقراری ارتباط با امام است و آغاز همه زیارت‌ها سلام است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه به متن زیارت امین‌الله اشاره کرد و گفت: در متن و محتوای این زیارت که هم سلام و هم شهادت آمده، دعا و راز و نیاز نیز بیان شده است.

وی بیان کرد: در پاداش قرائت آمده است که اگر زائری در حرم حضور یابد و زیارت امین‌الله را قرائت کند به اعلی علیین می‌رود.

زیارت امین‌اللّه به حدیث سلسله‌الذهب گره خورده است

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری به عنوان این زیارت با نام امین‌الله اشاره کرد و گفت: این زیارت عنوان جذاب و الهام‌بخشی دارد که دنیایی از زیبایی و معرفت است؛ متن زیارت امین‌الله از جهت ساختار محتوایی فوق‌العاده است و در واقع این متن به حدیث سلسله‌الذهب گره خورده است.

وی تصریح کرد: این متن باب توحید ولایت است و به ما یادآوری می‌کند باید در زیارت از باب‌الولایه وارد شویم، سلام دهیم و بعد به صحن و سرای توحید وارد شویم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه همچنین خاطرنشان کرد: زیارت امین‌الله در بخش دعا نیز سند ویژه شیعه برای نگرش توحیدی است و این سند قابل ترویج است. متن این زیارت در دو فصل به سیر شرح مقامات و بشارات اولیاء الهی پرداخته شده است.

در پایان این مراسم به نمایندگی از تمامی عوامل و مجریان طرح ملی سلام از ۱۶ نفر از فعالان این طرح تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: