• شنبه ۲۶ مرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 985-10386-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

نتایج رتبه‌بندی جهانی شانگهای ۲۰۱۹ منتشر شد؛

حضور ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا/ رتبه ۶ دانشگاه فردوسی در بین دانشگاه‌های کشور

سرپرست مرکز همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه ۱۳ دانشگاه ایرانی در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا حضور دارند، گفت: دانشگاه فردوسی مشهد با بازه رتبه ای ۶۰۱-۷۰۰ رتبه ششم را در بین دانشگاه‌های کشور کسب کرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر میشود. رتبه بندی منتشر شده در سال ۲۰۱۹ شانگهای ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان را پوشش می دهد. در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کمبریج به ترتیب رتبه اول تا رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه‌بندی در سطح بین‌المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه‌بندی شانگهای است که توسط شش شاخص زیر ارزیابی میشوند.


منابع گردآوری داده در این رتبه‌بندی شامل وب‌سایت‌های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه-‌های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.

در جدول زیر وضعیت تعداد دانشگاه‌های قاره‌های مختلف به تفکیک مشخص شده است.


در رتبه‌بندی جهانی شانگهای سال ۲۰۱۹ ، ایران با ۱۳ دانشگاه، ترکیه با ۱۲ دانشگاه،  مالزی  و مصر با ۵ دانشگاه، عربستان و پاکستان با ۴ دانشگاه، تونس ، لبنان، امارات متحده عربی، عمان و نیجریه  با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند.

وضعیت دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی شانگهای

به گزارش روابط عمومی مرکز همکاری‌های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، سرپرست ISC در ادامه با بیان اینکه «در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۹ شانگهای ۱۳ دانشگاه از ایران حضور یافتند»، گفت: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ دانشگاه تهران مشابه رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه های ایران را از آن خود کند.

وی افزود: دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران با ارتقا رتبه نسبت به سال قبل، توانستند جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال ۲۰۱۹ را کسب نمایند و به صورت مشترک رتبه‌های دوم و سوم ایران را از آن خود کنند. دانشگاههای امیر کبیر و تربیت مدرس نیز در بازه ۶۰۰- ۵۰۱ قرار گرفته‌اند و رتبه‌های چهارم و پنجم ایران را از آن خود کرده‌اند.

دهفانی بیان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد با بازه رتبه‌ای ۶۰۱-۷۰۰ رتبه ۶ و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بازه رتبه‌ای ۸۰۰-۷۰۱ رتبه ۷ ایران را دارند. دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی اصفهان در بازه ۹۰۰-۸۰۱ قرار دارند و رتبه ۸-۱۰ ایران را از آن خود کرده اند. همچنین دانشگاه شهید بهشتی که برای اولین بار در این رتبه‌بندی حضور دارد به همراه دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز در بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ و رتبه ۱۱-۱۳ کشور قرار دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: