• یکشنبه ۳ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 986-586-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

تولید بافت زنده در کمتر از چند ثانیه با استفاده از سیستم نوری جدید

چاپ زنده پتانسیل بسیار خوبی برای ترمیم صدمات، آزمایش داروها یا جایگزینی اعضای بدن دارد، اما در حال حاضر از نظر پیچیدگی ساختاری، قابلیت زنده ماندن و سرعت محدود است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از چاینا نیوز، دانشمندان EPFL و مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت یک سیستم نوری ایجاد کرده‌اند که می تواند بافت زنده کاملا پیچیده را تنها در چند ثانیه تولید کند.

این روش یک پیشرفت مهم در مقایسه با فرآیندهای امروزی محسوب می‌شود.

در این روش با استفاده از چاپ زنده، لیزر به داخل لوله‌های حاوی هیدروژل که مملو از سلول‌های بنیادی است تابیده شده و بافت را تشکیل می‌دهد.

می‌توان با متمرکز کردن انرژی لیزر بر روی مکان‌های خاص، بافت حاصل از آن را به سادگی شکل داد و آنها را تقویت کرد  که نتیجه آن ایجاد یک شکل سه بعدی مفید در عرض چند ثانیه است. سپس سلول‌های اندوتلیال برای افزودن عروق به بافت وارد می‌شوند.

در حال حاضر، بافت‌های حاصل فقط چند اینچ دارند با این حال این روش از نظر بالینی مفید بوده و از آن برای تولید دریچه‌های قلبی و یک قسمت پیچیده استخوان ران استفاده شده است. با این روش می‌توان ساختارهای در هم تنیده‌ای ایجاد کرد.

اگرچه روش ارائه شده هنوز در دنیای واقعی مورد استفاده قرار نگرفته اما اندام‌های جدیدی با سرعت زیادی تولید می‌کند و در نتیجه برای کاشت و ترمیم مفید است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: