• یکشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 909-2587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توسط ياسر موحدفرد،
برنامه‌هاي جديد بنياد فردوسي تشريح شد

دبيركل بنياد فردوسي برنامه‌هاي جديد اين بنياد را تشريح كرد.

ياسر موحدفرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عنوان كرد: به منظور سالگرد جهاني ثبت هزاره شاهنامه در فهرست‌ فرهنگي، هنري و علمي يونسكو و ثبت ورزش‌هاي پهلواني در فهرست ميراث معنوي جهاني در يونسكو، براي بازشناسي فراورزشي فرهنگ پهلواني، با پريايي برنامه‌هاي فرهنگي - هنري و فعاليت‌هاي پژوهشي و توليد كالاهاي فرهنگي، تفاهم‌نامه‌اي ميان فدراسيون ورزش‌هاي پهلواني و زورخانه‌يي با بنياد فردوسي بسته شد.

او در ادامه با بيان اين‌كه در اين تفاهم‌نامه از ظرفيت سند ملي ترويج فرهنگ پهلواني بهره‌گيري مي‌شود، گفت: اين سند سال گذشته در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شده است و آيين‌نامه اجرايي آن در شوراي فرهنگ عمومي تنظيم و از سوي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان رييس شوراي فرهنگ عمومي در يازدهم مردادماه امسال به 13 نهاد و وزارتخانه ابلاغ شد.

دبيركل بنياد فردوسي سپس اظهار كرد: در پي اين تفاهم‌نامه، ميثم موحدفرد، معاون فرهنگي و برون‌مرزي بنياد فردوسي، به عنوان رييس كميته روابط ملل اين فدراسيون از سوي عليرضا صفارزاده، رييس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌يي، منصوب شد.

او با بيان اين‌كه در اين تفاهم‌نامه به گسترش فرهنگ پهلواني و بازنمايي آيين جوانمردي فدراسيون پهلواني و زورخانه‌يي كشور توجه شده است، افزود: اين تفاهم‌نامه در جهت سود بردن از كاركردهاي فراورزشي و بهره‌گيري از آفرينش‌هاي هنري چون هنرهاي تجسمي، نمايشي و موسيقايي با توجه به نيازها و گرايش‌هاي فردي هم‌ميهنان در كشور و ديگر كشورها مابين فدراسيون ورزش‌هاي پهلواني و زورخانه‌يي و بنياد فردوسي براي نهادينه شدن اين راهبرد به امضاي عليرضا صفارزاده، رييس اين فدراسيون، و ياسر موحدفرد، دبيركل بنياد فردوسي، رسيد.

موحدفرد با بيان اين‌كه قرار شده است بخش‌هاي فرهنگي، هنري و پژوهشي و فعاليت‌هاي فراورزشي به بنياد فردوسي سپرده شود، تصريح كرد: اين فعاليت‌ها در زمينه همكاري در برپايي همايش‌ها، نمايشگاه‌ها و جشنواره‌ها و انجام برنامه‌هاي فرهنگي و هنري براي معرفي فرهنگ پهلواني و آيين زورخانه‌يي براي ايرانيان در سراسر دنيا و شيفتگان تاريخ تمدن ايران در ديگر كشورهاست كه به صورت اجرايي، گروه‌هاي هدف و علاقه‌مند به كانون‌هاي پهلواني و زورخانه‌يي معرفي مي‌شوند و فرصتي فراهم مي‌شود كه آنان بتوانند در كنار استادان و اديبان دانشگاهي هنر ايران به كشورهاي گوناگوني كه علاقه‌مندي خود را براي همكاري در زمينه معرفي فرهنگ پهلواني و زورخانه‌يي اعلام كرده‌اند، اعزام شوند.

دبيركل بنياد فردوسي همچنين در ادامه گفت: برنامه‌ريزي و هماهنگي براي اعزام مرشدان، استادان و كارشناسان و آماده‌سازي فني و اجرايي آنان براي شركت در جشنواره‌ها و آيين‌هاي گوناگون فرهنگي - هنري در كشورهاي گوناگوني كه براي همكاري علاقه‌مندند، انجام مي‌شود و به همين منظور، هماهنگي لازم با نمايندگي‌هاي فرهنگي در داخل و خارج از كشور براي فراهم كردن وضعيت مناسب انجام اين برنامه‌ها از جمله اهداف اين تفاهم‌نامه است.

او افزود: محورهاي اجرايي كه بنياد فردوسي مكلف به انجام آن‌ها شده است، فراخوان هنرمندان و دانشوران در راستاي گسترش آيين جوانمردي، فرهنگ پهلواني، رايزني و گمانه‌زني با انجمن‌ها و نهادهاي مردمي، فرهنگي، هنري و دانشگاهي همگرا و برون‌گراست تا فرصت‌سازي، پديدآوري و ساماندهي نمايشگاه‌هاي چندمنظوره با همراهي نهادهاي همراه براي بازنمايي فرهنگ زورخانه‌يي و منش پهلواني انجام شود.

دبيركل بنياد فردوسي با اشاره به اين‌كه از جمله كارهايي كه كم‌تر به آن پرداخته شده و در اين تفاهم‌نامه گنجانده شده است، همكاري در آماده‌سازي كالاهاي فرهنگي، هنري و ورزشي است، گفت: لوح‌هاي فشرده صوتي و تصويري، نرم‌افزارهاي مرجع و كتاب‌هاي كودك و نوجوان براي آشنايي با فرهنگ و آيين زورخانه‌يي از برنامه‌هايي است كه در اين تفاهم‌نامه گنجانده شده است.

ياسر موحدفرد در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با بيان اين‌كه فعاليت‌هاي بنياد فردوسي بيش‌تر به فعايت‌هاي پژوهشي معطوف است، توضيح داد: درصددهستيم كتاب‌هاي مرجعي را در سال جاري منتشر كنيم، همانند «رازهاي شاهنامه» كه با همكاري نشر پازينه منتشر شده است.

او ادامه داد: همايش شاهنامه‌پژوهان نيز در كشور قزاقستان، با همكاري بنياد فردوسي در مهرماه سال 88 با حضور 50 اديب از 10 كشور برگزار شد و مجموعه مقاله‌هاي اين همايش به زبان روسي ترجمه و از سوي كتابخانه مركزي كشور قزاقستان در تمام كشورهاي روسي‌زبان، كشورهاي حوزه آسياي ميانه و كتابخانه‌هاي مركزي ديگر كشورها براي آشنايي با شاهنامه و فرهنگ ايران چاپ شد كه مورد استقبال قرار گرفت.

موحدفرد با بيان اين‌كه كتاب «يادبود هزاره شاهنامه» در انتظار گرفتن مجوز نشر است، گفت: كتاب يادبود «هزاره شاهنامه» شامل مجموعه مقاله‌هاي شاهنامه‌پژوهان، چهره‌هاي نام‌آور شاهنامه‌پژوهي و ايران‌شناس است كه با توجه به فراخواني كه بنياد فردوسي اعلام كرد، مقاله‌هاي‌شان را از بيش از 10 كشور ارسال كردند. اين كتاب مراحل آماده‌سازي و ويرايش را با همكاري بنياد فردوسي و خانه كتاب به پايان رسانده كه خوشبختانه گردآوري اين مجموعه بر عهده بنده بوده است.

او درباره‌ي ويژگي‌هاي كتاب «هزاره‌ي شاهنامه» گفت: از ويژگي‌هاي اين كتاب، درج يادداشت از 45 نفر از فردوسي‌شناسان ايران، آلمان، اتريش، تاجيكستان، قزاقستان، ازبكستان، سوئد، بوسني، آلباني و افغانستان است كه براي نخستين‌بار اين مقاله‌ها در اين مجموعه گردآوري و چاپ خواهد شد.

دبيركل بنياد فردوسي همچنين گفت: برخي از اين مقاله‌ها به خواست بنياد فردوسي از زبان‌هاي قزاقي، آلماني، ازبكي و بوسنيايي به زبان فارسي برگردانده شده است كه فكر مي‌كنم مي‌تواند به عنوان كتاب مرجع براي همه‌ي پژوهشگراني كه شاهنامه را به عنوان يك دانشنامه‌ي جهاني و تأثيرگذار بر مابقي فرهنگ‌ها مورد پژوهش قرار مي‌دهند، مفيد باشد، كه به‌زودي نشر خانه‌ي كتاب اين كتاب مرجع را چاپ خواهد كرد.

ياسر موحدفرد با بيان اين‌كه با توجه به استقبالي كه دانشجويان و جوانان از فعايت‌هاي پژوهشي شاهنامه كرده‌اند، بنياد فردوسي درنظر دارد مجموعه‌ي مقاله‌هاي دانشجويان جوان را منتشر كند، گفت: از اين‌رو با توجه به فراخواني كه از طرف بنياد فردوسي اعلام شده است، دانشجويان دوره‌ي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي ايران و ديگر كشورها، علاقه‌مندان و پژوهشگران مي‌توانند تا تاريخ 10 دي‌ماه سال جاري فايل نوشتاري آثار پژوهشي خود را به دبيرخانه بنياد فردوسي به آدرس خيابان دكتر فاطمي، خيابان رهي معيري، شماره 7، واحد 2 ارسال كنند.

موحدفرد همچنين گفت: شاهنامه به گونه‌هاي مختلف در يونسكو همانند ثبت هزاره شاهنامه در فهرست رويدادهاي فرهنگي، هنري علمي در سال‌هاي 2010 و 2011، ثبت شاهنامه بايسنقري در ميراث معنوي مكتوب يونسكو در سال 2007 ميلادي و همچنين ثبت ورزش‌هاي پهلواني به عنوان نخستين ورزش در دنيا به عنوان ميراث معنوي جهاني در سال 2010 به ثبت رسيده است.

او افزود: از اين‌رو بنياد فردوسي مجموعه كارت‌پستال‌هايي را از گنجينه آثار سعيد محمودي ازناوه، عكاس برجسته كشور، كه سال‌ها تلاش كرده است تا از شاهنامه‌هاي گوناگون ايران و همين‌طور مراكز گوناگوني كه مرتبط با فردوسي و شاهنامه هستند، عكاسي كند، خريداري كرده است كه به‌زودي اين يادگار فرهنگي منتشر مي‌شود.

موحدفرد با بيان اين‌كه طراحي تنديس فردوسي هم به عنوان جايزه ويژه فردوسي از سوي بنياد فردوسي به استاد افشين اسفندياري، تنديس‌ساز برجسته ايراني و عضو هيأت‌امناي بنياد فردوسي، سفارش داده شده است، گفت: به‌زودي مراحل توليد اين تنديس به عنوان جايزه ويژه فردوسي براي پيشكش به هنرمندان و پژوهشگران نام‌داري كه در عرصه بازشناسي شاهنامه تلاش كرده‌اند، در ويژه‌برنامه‌هاي گوناگون و مراسم بزرگداشت اهدا مي‌شود. همچنين اميدواريم هر سال برنامه‌هايي در جهت نكوداشت شاهنامه‌پژوهان داشته باشيم.

او سپس با اشاره به اين‌كه بنياد فروسي بدون بودجه و رديف رسمي در كشور در حال فعاليت است، افزود: البته نبود بودجه مشخص و اعتبار لازم براي پژوهش‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري در حوزه مفاخر كشور، بويژه فردوسي بزرگ و شاهنامه كه به عنوان يك دانشنامه جهاني شناخته مي‌شود و بسياري از دانش‌ها، فرهنگ‌ها و رسوم مردم دنيا با محور قرار دادن فرهنگ ايران در اين كتاب گنجانده شده است، همواره با مشكل سازمان متولي مشخص روبه‌روست.

دبيركل بنياد فردوسي با گله از اين‌كه هميشه با نبود مكان ويژه براي برپايي نشست‌ها، جشنواره‌ها و نمايشگاه‌ها براي عرضه توليدهاي مرتبط با شاهنامه و مفاخر، بويژه در شهر تهران، روبه‌رو بوده‌ايم، گفت: رايزني‌هاي گوناگوني با نهادهاي كارگزار فرهنگي تهران بويژه شهرداري تهران انجام داده‌ايم. توسط بنياد فردوسي تفاهم‌نامه‌هاي بسياري از سال 87 تا كنون با توجه به مصوبه شوراي شهر تهران و همين‌طور مصوبه‌هاي گوناگون كميسيون فرهنگي - اجتماعي شهرداري تهران صورت گرفته است و از جمله آن‌ها، دستور مستقيم شهردار تهران براي راه‌اندازي فرهنگسراي فردوسي است كه متأسفانه توسط سازمان‌هاي متولي فرهنگي شهر تهران، بويژه سازمان فرهنگي - هنري شهرداري و معاونت فرهنگي - اجتماعي با بي‌مهري مواجه شده است.

او با بيان اين‌كه بنياد فردوسي در تهران حتا كم‌تر از يك خانه فرهنگ امكانات دارد، توضيح داد: ما براي خيلي از برنامه‌ها دچار مشكل مي‌شويم. مصوبه بسياري از برنامه‌ها هم كه مي‌خواهند، اجرايي شوند، در شب برگزاري برنامه لغو مي‌شود و مراكز فرهنگي كه متولي امر گسترش فرهنگي هستند، خودشان با پاي‌بندي به اصول اخلاقي و فرهنگي در كشور به جاي ايجاد مانع براي اجراي اين‌گونه برنامه‌ها بايد به صورت فعال بتوانند با نهادها و سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعاليت كنند.

دبيركل بنياد فردوسي همچنين در پايان سخنان خود درباره مشكلات اين بنياد گفت: فكر مي‌كنم با توجه به ارتباط‌هاي گوناگوني كه بنياد فردوسي در كشور و خارج از كشور با نهادهاي مردمي دارد، يك عزم جدي براي برپا نشدن اين برنامه‌هاي مردم‌نهاد، بنياد فردوسي را دچار دلسردي كرده است كه اميدواريم بزرگان عرصه فرهنگ و مديران اجرايي كه هميشه علاقه‌مندي خود را در تأييد مصوبه‌ها و پيگيري‌هاي بنياد فردوسي اعلام كرده‌اند، در زمينه اجرايي شدن برنامه‌ها، اين مشكل‌ها را برطرف كنند و براي معرفي فردوسي بزرگ، يك نهاد و مكان بزرگ در شهر تهران و ديگر شهرهاي كشور ايجاد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: