• یکشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9011-8287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دبيركل بنياد فردوسي:
ثبت جهاني توس، پس از برداشته شدن موانع در حاشيه آرامگاه فردوسي، انجام خواهد شد

دبيركل بنياد فردوسي گفت: در نشست هم‌انديشي ثبت جهاني توس در يونسكو پيشنهاد راه‌اندازي شهرك گردشگري و پژوهشي شاهنامه مورد بررسي ويژه قرار خواهد گرفت.

ياسر موحدفرد در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان،‌ در خصوص نشست هم‌انديشي ثبت جهاني توس در يونسكو اظهارداشت: در اين نشست به بررسي چگونگي ثبت جهاني توس در يونسكو و تسريع در آماده‌سازي مراحل تكميل پرونده ثبت جهاني توس در يونسكو و طرح ملي بازسازي زادگاه و آرامگاه حكيم توس و نيز بررسي ارتقاي سطح بازسازي مجموعه فرهنگي تاريخي توس به عنوان آرامگاه حكيم ابوالقاسم فردوسي و همينطور بازسازي روستاي پاژ به عنوان زادگاه حكيم توس با حضور مديران ارشد فرهنگي استان خراسان رضوي و مديران بنياد فردوسي مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

وي در ادامه با بيان اينكه در اين نشست، تلاش خواهد شد تا يك طرح اجرايي در بازه‌ زماني مشخص آماده گردد، افزود: در اين نشست پيشنهاد رسمي بنياد فردوسي براي راه‌اندازي شهرك گردشگري و پژوهشي شاهنامه با بهره گيري از ظرفيتهاي زادگاه فردوسي در روستاي پاژ، مورد بررسي قرار خواهد گرفت و پس از اين نشست، رايزني‌هاي حضوري با مديران ارشد استان خراسان رضوي انجام خواهد شد و طرح ويژه بنياد فردوسي براي بازسازي زادگاه و آرامگاه فردوسي به صورت رسمي به مديران استاني ارائه مي‌شود.

دبيركل بنياد فردوسي خاطر نشان كرد: همزمان با اين نشست، آيين نكوداشت همگامان رسانه‌اي هزاره شاهنامه در خراسان رضوي از سوي بنياد فردوسي برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: يكي از سرفصل‌هايي كه در اين نشست بايد حتما بر روي آن دقت جدي شود و سپس اقدام عملي از سوي نهادهاي اجرايي صورت گيرد بر طرف نمودن آسيب‌ها و برخي از موانعي است که در حاشيه آرامگاه فردوسي ايجاد شده است، اين موانع بايد با بهره‌گيري از ظرفيت سند ملي احياي مجموعه فرهنگي- تاريخي توس که در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيده است با همدلي بيشتر در ميان نهادهاي فرهنگي و اجرايي استان خراسان رضوي، حل و فصل شود.

موحدفرد ادامه داد: بر همين پايه بايد آسيب‌هايي كه به منطقه توس وارد شده و قطعا از ارزش ميراثي آن کاسته است با همکاري نهادهاي کارگزار استان خراسان رضوي و بهره‌گيري از توان سازمانهاي مردم‌نهاد در يك بازه زماني مشخص بر طرف گردد؛ يكي از اين موارد بحث دكل‌هايي است كه حريم منظري آرامگاه فردوسي را دچار خدشه كرده و جزو موانع اصلي است که مي‌تواند در تعويق ثبت جهاني توس، موثر واقع گردد و تا هنگامي که اين موانع برطرف نشوند، ثبت جهاني توس هم در يونسكو به عنوان يك ميراث معنوي جهاني به تعويق خواهد افتاد. به همين ترتيب ممكن است چالش‌هاي ديگري هم وجود داشته باشد كه بايد در سطح كارشناسي مورد بررسي قرار بگيرند.

وي ادامه داد: پيشنهاد مشخصي كه بنياد فردوسي در اين خصوص به مديران ميراث فرهنگي استان خراسان رضوي داشته است، اين بود كه در يك كارگروه مشترك، بنياد فردوسي به عنوان يك نهاد مردمي آمادگي همكاري در انجام طرح ملي بازسازي و احياي زادگاه و آرامگاه حکيم توس را دارد.

موحدفرد بيان داشت: بنياد فردوسي از سال 1384 پس از ثبت و دريافت مجوز رسمي از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تا كنون فعاليت‌هاي گسترده فرهنگي و پژوهشي در ايران و جهان، انجام داده است که‌ همواره يكي از دغدغه‌هاي اصلي آن، بحث بازسازي مجموعه توس بوده و طرح‌هاي گوناگوني براي آن به نهادهاي کشوري و استاني ارايه داده است و براي اينكه شاهد يك طرح عملياتي باشيم، خواستار اين بوديم كه يك كارگروه ويژه با حضور كارشناسان و مديران هر دو نهاد بنياد فردوسي و اداره كل ميراث فرهنگي خراسان رضوي برپا شود كه خوشبختانه با موافقت مديران ميراث فرهنگي استان، روبرو شده است.

وي افزود: قرار بر اين بود كه پس از تشكيل دبيرخانه يونسكو در استان خراسان رضوي از تجربه‌هاي بنياد فردوسي نيز بهره‌گيري شود. به همين روي پس از آخرين مذاكره‌هايي كه با مديران ميراث فرهنگي استان خراسان رضوي و همينطور در سطح كارشناسي داشتيم، تصميم گرفتيم مديران ارشد استاني را در نشستي براي هم‌انديشي در زمينه ثبت جهاني توس و بازسازي زادگاه و آرامگاه فردوسي دعوت نماييم.

دبيركل بنياد فردوسي ادامه داد: به همين منظور از استاندارخراسان رضوي، معاون سياسي امنيتي و مديرکل پي‌گيري‌هاي ويژه استاندار، مديركل ميراث فرهنگي استان، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، فرماندار مشهد، شهردار مشهد، قائم مقام توليت آستان قدس رضوي، رييس بنياد فردوسي، رييس نمايندگي سازمان فرهنگ و ارتباطات در استان، مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان و نمايندگان مشهد در مجلس شوراي اسلامي دعوت شده است تا موارد اجرايي و عملياتي براي تسريع در بازسازي مجموعه توس و چگونگي همكاري براي آماده‌سازي پرونده جهاني توس براي ارسال به يونسكو در نشستي مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

موحدفرد تصريح كرد: نشست هم‌انديشي ياد شده به كوشش بنياد فردوسي و با همكاري دانشگاه پيام‌نور مركز مشهد و نهادهاي كارگزار فرهنگي خراسان رضوي در 19 بهمن ماه 1390 از ساعت 10 صبح در تالار گردهمايي دانشگاه پيام نور مركز مشهد به نشاني: بلوار معلم، خيابان معلم 71، چهارراه ستاري برگزار مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: حضور صاحب‌نظران، علاقه‌مندان و دانشگاهيان در اين نشست آزاد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: